Droga w Tatry będzie jeszcze bardziej uciążliwa. Dziś rusza kolejny remont na Zakopiance

Rafał Hirsch
Drogowcy będą poszerzać drogę w Poroninie. Przez ten czas będzie tam obowiązywać ruch wahadłowy. Prace drogowe mają potrwać aż do końca sierpnia.

Poronin to ostatnia miejscowość przed Zakopanem na drodze prowadzącej z Krakowa. Zazwyczaj w tym miejscu i tak jest już korek, teraz będzie on zapewne jeszcze większy. Drogowcy przez cały sierpień będą poszerzać drogę, tak aby mógł powstać dodatkowy pas ruchu i lewoskręt w jedną z ulic w Poroninie. 

Według danych ze strony GDDKiA czas przejazdu 93 kilometrów z Krakowa do Zakopanego jeszcze przed rozpoczęciem remontu w Poroninie wynosił 2 godziny i 5 minut. Początkowe 35 kilometrów jedzie się bez utrudnień, ale potem 20 kilometrów między Lubieniem, a Rabką Zdrój pokonuje się ze średnią prędkością 31 km/h. Z kolei ostatnie 20 km między Nowym Targiem, a Zakopanem jedzie się z prędkością 32 km/h. I właśnie na fragmencie tego odcinka teraz dodatkowo zostanie wprowadzony ruch wahadałowy.

Czas przejazdu z Krakowa do ZakopanegoCzas przejazdu z Krakowa do Zakopanego źródło: GDDKiA

Podobne utrudnienie od końca czerwca mamy kilka kilometrów przed Poroninem – w Białym Dunajcu. Tam wg GDDKiA utrudnienia mają potrwać do końca roku.

GDDKiA radzi aby do Zakopanego z Nowego Targu jechać przez Bukowinę Tatrzańską lub Czarny Dunajec. Jeśli jednak tymi objazdami dojedzie się do Poronina, to tak czy inaczej trafi się na wspomniany wyżej ruch wahadłowy. Lepiej więc objazd wydłużyć tak, aby bocznymi drogami dojechać do samego Zakopanego. Niestety są to drogi wąskie, najczęściej z linią podwójną ciągłą i zakazem wyprzedzania, więc tam też mogą tworzyć się korki. 

Do Zakopanego można też dojechać pociągiem. Z Warszawy jedzie tam ekspress Tatry i zajmuje mu to blisko 7 godzin. Z Krakowa podróż pociągiem trwa około trzech godzin, a z Wrocławia około ośmiu godzin ( z przesiadką w Krakowie).

Więcej o: