Moody's nie wierzy w nowe ustawy prezydenta i ostrzega, że reforma sądów obniży nasz wzrost gospodarczy

Marcin Kaczmarczyk
Reforma sądownictwa osłabia polskie instytucje, może zwiększyć korupcję i uderzy we wzrost gospodarczy. Ponadto nowe ustawy prezydenta o sądach mogą niewiele różnić się od zawetowanych. Tak pisze agencja Moody's w poniedziałkowym raporcie.

Już sam tytuł najnowszego raportu Moody’s dotyczący Polski jest niepokojący – "Polska reforma sądowa stwarza ryzyko spadku wiarygodności kredytowej kraju". Najważniejsze jednak poglądy Moody’s znajdują się mniej więcej w środku niezbyt długiego, liczącego kilka akapitów, dokumentu.

- Reforma sądownictwa poważnie zagraża niezależności systemu sądownictwa oraz przekreśla zasadę podziału władz, co jest negatywne dla ryzyka kredytowego kraju, ponieważ może osłabić praworządność oraz siłę polskich instytucji – czytamy w raporcie jednej z trzech największych agencji ratingowych na świecie.

Czytaj więcej: Rezygnujemy z lokat. Co dzieje się z pieniędzmi wypłaconymi z banku?

W związku z tym Moody’s spodziewa się, że ta „reforma i trwający konflikt z UE będą miały negatywne skutki dla ryzyka kredytowego Polski (credit negative), ponieważ pogarszające się otoczenie polityczne zmniejszy zaufanie inwestorów, co potencjalnie może wpłynąć na wzrost gospodarczy”.

Amerykańcy analitycy nie mają też wątpliwości, co spowoduje zmiana kadr w sądach. – Znaczące zwiększenie wpływu politycznego na system sądownictwa niesie ryzyko promowanie promocji, wpływając na atrakcyjność inwestycyjną Polski – napisano w raporcie.

Sankcji z Brukseli nie będzie. Ani nowych dobrych ustaw prezydenta

Moody’s przypomina też o trwających już działaniach Unii Europejskiej i groźbie uruchomienia tzw. Artykułu 7, co w konsekwencji może spowodować nałożenie sankcji na Polskę w postaci np. odebrania jej prawa głosu w kluczowych instytucjach unijnych.

Moody’s twierdzi, że ich przegłosowanie jest jednak wątpliwe – z powodu sprzeciwu Węgier. Cieszyć się jednak za bardzo nie ma z czego. Już samo sięgnięcie po Artykuł 7 może zmniejszyć bowiem, zdaniem analityków, inwestycje w Polsce.

Agencja nie wierzy, że nowe zaproponowane przez prezydenta ustawy dotyczące sądów będą znacząco różniły się od zawetowanych pomysłów PiS. – Biorąc pod uwagę fakt, że Pan Duda jest bliski konserwatywnemu Prawu i Sprawiedliwości, a większość rządu jest zdeterminowana do przeprowadzenia reformy, ustawy będą prawdopodobnie wprowadzone jedynie z drobnymi zmianami – uważają analitycy Moody’s.

Pod koniec raportu agencja przypomina o ciągle nierozwiązanym sporze Polski z Unią dotyczącym relokacji uchodźców. - Eskalacja sporów pomiędzy Polską i Unią Europejską ma w sobie potencjał do dalszego skomplikowania współpracy i może postawić pod znakiem zapytania rosnącą integrację Polski z UE – czytamy w podsumowaniu raportu.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Andrzej Duda jeszcze przed rozpoczęciem prac nad ustawami, znalazł czas na coś naprawdę przyjemnego

Więcej o: