Moody's nie wierzy w nowe ustawy prezydenta i ostrzega, że reforma sądów obniży nasz wzrost gospodarczy
Już sam tytuł najnowszego raportu Moody’s dotyczący Polski jest niepokojący – "Polska reforma sądowa stwarza ryzyko spadku wiarygodności kredytowej kraju". Najważniejsze jednak poglądy Moody’s znajdują się mniej więcej w środku niezbyt długiego, liczącego kilka akapitów, dokumentu.
- Reforma sądownictwa poważnie zagraża niezależności systemu sądownictwa oraz przekreśla zasadę podziału władz, co jest negatywne dla ryzyka kredytowego kraju, ponieważ może osłabić praworządność oraz siłę polskich instytucji – czytamy w raporcie jednej z trzech największych agencji ratingowych na świecie.
Czytaj więcej: Rezygnujemy z lokat. Co dzieje się z pieniędzmi wypłaconymi z banku?
W związku z tym Moody’s spodziewa się, że ta „reforma i trwający konflikt z UE będą miały negatywne skutki dla ryzyka kredytowego Polski (credit negative), ponieważ pogarszające się otoczenie polityczne zmniejszy zaufanie inwestorów, co potencjalnie może wpłynąć na wzrost gospodarczy”.
Amerykańcy analitycy nie mają też wątpliwości, co spowoduje zmiana kadr w sądach. – Znaczące zwiększenie wpływu politycznego na system sądownictwa niesie ryzyko promowanie promocji, wpływając na atrakcyjność inwestycyjną Polski – napisano w raporcie.
Sankcji z Brukseli nie będzie. Ani nowych dobrych ustaw prezydenta
Moody’s przypomina też o trwających już działaniach Unii Europejskiej i groźbie uruchomienia tzw. Artykułu 7, co w konsekwencji może spowodować nałożenie sankcji na Polskę w postaci np. odebrania jej prawa głosu w kluczowych instytucjach unijnych.
Moody’s twierdzi, że ich przegłosowanie jest jednak wątpliwe – z powodu sprzeciwu Węgier. Cieszyć się jednak za bardzo nie ma z czego. Już samo sięgnięcie po Artykuł 7 może zmniejszyć bowiem, zdaniem analityków, inwestycje w Polsce.
Agencja nie wierzy, że nowe zaproponowane przez prezydenta ustawy dotyczące sądów będą znacząco różniły się od zawetowanych pomysłów PiS. – Biorąc pod uwagę fakt, że Pan Duda jest bliski konserwatywnemu Prawu i Sprawiedliwości, a większość rządu jest zdeterminowana do przeprowadzenia reformy, ustawy będą prawdopodobnie wprowadzone jedynie z drobnymi zmianami – uważają analitycy Moody’s.
Pod koniec raportu agencja przypomina o ciągle nierozwiązanym sporze Polski z Unią dotyczącym relokacji uchodźców. - Eskalacja sporów pomiędzy Polską i Unią Europejską ma w sobie potencjał do dalszego skomplikowania współpracy i może postawić pod znakiem zapytania rosnącą integrację Polski z UE – czytamy w podsumowaniu raportu.
Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”.
-
Niemcy. Angela Merkel chce dalszych obostrzeń. Szuka sposobu na całkowite zamrożenie ruchu lotniczego
-
Jednak dojdzie do spotkania AstraZeneca-UE, choć firma wcześniej jej odwołała
-
Amazon oficjalnie wchodzi do Polski. "Pełna oferta detaliczna". Akcje Allegro mocno w dół
-
Lokale gastronomiczne zamknięte do maja? Szef PFR: Wtedy zniknie powód do tego, żeby zamykać firmy
-
Dramatyczna wyrwa demograficzna w 2020 r. to... wina rządu PO-PSL? Minister Maląg zaskakuje
- InPost debiutuje na giełdzie. Twórca Paczkomatów wśród dziesięciu najbogatszych Polaków. Za Kulczykiem
- Bezrobocie w górę po miesiącach stabilizacji. Ministerstwo podało nowe dane
- Przedsiębiorcy do rządu: "Żądamy pełnego otwarcia handlu w galeriach od 1 lutego"
- Prezes AstraZeneca: Nie naruszyliśmy kontraktu z UE. Mamy dwa miesiące opóźnienia
- Jarosław Kaczyński z podwyżką emerytury. Prezes PiS nie dostanie jednak "czternastki"