"Kasandryczne wizje nie sprawdziły się". Bitcoin na szczytach - kurs przekroczył 4 tys. dol.

Od chwili przekroczenia granicy 3 tys. dolarów, kurs bitcoina praktycznie nieustannie pnie się w górę. W poniedziałek 14 sierpnia, osiągnął wartość ponad 4,2 tys. dol.

W nocy z soboty na niedzielę kurs bitcoina przekroczył 4 tys. dolarów, tworząc lokalny szczyt na poziomie 4190 dol. W poniedziałek rano ten poziom został przebity, dając kolejny sygnał do zakupu.

W ciągu ostatnich czterech tygodni cena kryptowaluty wzrosła w rekordowym tempie – z poziomu 1910 do 4200 dol., czyli o ok. 120 proc. Natomiast w skali roku – czyli od sierpnia 2016 r. – wzrosła aż o 660 proc.

Inwestorów zachęca m.in. planowane usprawnienie kodu kryptowaluty o nazwie SegWit2x.

- Segregated witness (oddzielone podpisy) to propozycja developerów Bitcoin Core, która ma między innymi rozwiązać problem przepustowości sieci. Dodatkowo SegWit wprowadza szereg zmian, zwiększających funkcjonalność Bitcoina – czytamy na portalu Bitcoin.pl. - SegWit dla Bitcoina wszedł w fazę „lock-in”. Oznacza to, że  wprowadzenie tego usprawnienia nie jest już kwestią decyzji, a czasu.

Wiadomo, że ma się to stać po koniec sierpnia.

Pozytywnym sygnałem okazał się także podział (ang. fork) na dwie ścieżki: Bitcoin (BTC) oraz Bitcoin Cash (BCH).

- Kasandryczne wizje, które pojawiły się w sieci, nie sprawdziły się. Fork nie spowodował żadnych technicznych problemów po stronie Bitcoina – czytamy w komunikacie portalu Bitcoin.pl.

KNF przypomina o ryzyku

Pomimo dobrych sygnałów, przypominamy ostrzeżenie Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Finansowego, które to instytucje zaznaczają, że wirtualne waluty nie są pieniądzem, tzn. nie są prawnym środkiem płatniczym, a korzystanie z nich niesie duże ryzyko.

Waluty wirtualne mogą być przedmiotem kradzieży, np. w wyniku cyberataku na podmiot prowadzący ich wymianę lub na infrastrukturę użytkownika. Środki utrzymywane w walutach wirtualnych nie są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, gdyż nie są one depozytami bankowymi.

Ponadto waluty wirtualne nie są powszechnie akceptowalne w punktach handlowo-usługowych. Nie są też prawnym środkiem płatniczym ani walutą. Oznacza to, że podmioty gospodarcze nie mają obowiązku akceptowania płatności w walutach wirtualnych, nawet jeżeli wcześniej je akceptowały – czytamy w komunikacie.

Dobre wideo nagrasz nie tylko w dzień

Więcej o:
Komentarze (46)
Bitcoin na szczytach - kurs przekroczył 4 tys. dol.
Zaloguj się
 • kamil-t

  Oceniono 2 razy 2

  Dlaczego gazeta pisze "to już szaleństwo"? Szaleństwem można by nazwać etap pierwszy. W którym bitcoin wzrósł np. z 0.05 dolara do 1000 dolarów, więc 20 tysięcy razy. A z 1000 na 4200? To już tylko 4,2 raza. Teraz to już "po ptokach", zwłaszcza że korekty na tym walorze potrafią być takie, że spadki liczą po 50%. Albo i 80%. W 3 dni :-))) Trzeba było myśleć w roku 2011-2012 czy coś koło tego. Ludziska zawsze zaczynając się ekscytować czymś, gdy już grubo za póxno. Było, minęło, nie wróci i wyzywanie od Amber Gold nie poprawi wam humoru ani nie uczyni was madrzejszymi po fakcie ( a to już do komentatorów, nie do gazety).

 • tomasz.rze

  Oceniono 8 razy 2

  Do refleksji: jeśli BTC jest taką świetną alternatywą dla walut, to dlaczego wciąż się go przelicza na dolary? Gdyby ludzie zarabiali w BTC i wydawali te zarobione BTC na żyność itp, to szybko by się okazało, jaka jest prawdziwa wartość BTC.

 • 162tony

  Oceniono 1 raz 1

  Aż pewnego dnia jedni sprzedadzą B oczywscie inni kupią... A ci którzy kupią nie będą mogli B sprzedać i ich kurs spadnie do zera...

 • wymagany_login

  Oceniono 3 razy 1

  I znowy w komentarzach pełno ekspertów przewidujących że BTC yebnie w podłogę (zupełnie tak samo jak parę tygodni temu, gdy kurs osiągał 3000$).
  To tylko pokazuje, że zupełnie nie macie pojęcia, o czym się wypowiadacie. Miliony już tego używają i mają w doopie opinie zacofańców upychających banknoty po skarpetach (bo w banku to są tylko cyferki - co niedawno Cypr pokazał).

 • pomruk

  Oceniono 1 raz 1

  Szacowana, równowagowa cena BTC (wg wielu analityków, nie entuzjastów) wynosi jakieś 50 000 - 500 000 USD za BTC w ciągu jakiś 10 - 15 lat. Ale przy określonych założeniach. Pierwszym jest ten, że kryptowaluty lub choćby przenoszenie środków przy użyciu łańcucha bloków staną się /stanie się powszechnie stosowaną metodą - to akurat jest niemal pewne. Drugim - ze bitcoin utrzyma dominującą pozycję wśród kryptowalut. Tu akurat tkwi wielka niewiadoma, może być z powodzeniem wyparty przez doskonalsze rozwiązanie.

 • mr_gm

  Oceniono 3 razy 1

  A potem mamy "poszkodowanych" baranów jak ci co "inwestowali" w złoto w Amber Gold.

 • smiki48

  Oceniono 3 razy 1

  wszystko jest piękne jak notowania rosną. A wystarczy, ze ktoś "zainteresowany"wprowadzi jakiegoś wirusa czy inne cholerstwo i to wszystko może zniknąć. I wówczas możecie iść do sądu. Tylko kto będzie pozwanym?

 • podanyloginjestzajety

  Oceniono 2 razy 0

  Na strzyżenie baranów czas...

 • wadim.murski

  0

  cyberatak jest o wiele łatwiejszy na "prawne środki płatnicze"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX