Papierosy z sypkim cementem, w surowych jelitach? "Czy naprawdę wiesz, co palisz?" Ministerstwo ostrzega

Piotr Skwirowski
Pomysłowość oszustów nie zna granic. Przemycane z zagranicy papierosy ukrywają w miejscach o których palaczom nawet się nie śniło. - Skład nielegalnych papierosów, a także sposób ich transportu mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia palaczy - ostrzega na swojej stronie internetowej Ministerstwo Finansów.

Branża tytoniowa szacuje, że nawet co czwarty wypalany w Polsce papieros pochodzi z przemytu albo jest zrobiony z tytoniu sprzedawanego poza oficjalnym obrotem. Szara strefa na rynku tytoniowym szybko wzrosła po tym, jak w latach 2010-14 akcyza nakładana na papierosy zwiększyła o niemal 40 proc.

To oznaczało wysokie podwyżki cen. I skłaniało konsumentów do zakupu nielegalnych papierosów po 7-8 zł zamiast tych legalnych po 12-17 zł za paczkę. Spadała legalna sprzedaż. Z roku na rok z rynku znikały 4 mld sztuk legalnych papierosów. Ich miejsce zajmowały papierosy produkowane z nielegalnego tytoniu i z przemytu. Wartość tego ostatniego wyceniano na 2,7 mld zł.

Ostatnio akcyza na papierosy nie rośnie już tak szybko. Poprawiła się sprzedaż legalnych wyrobów, wzmogły się kontrole na wschodnich granicach, przez które trafia do nas i dalej na zachód Europy większość przemycanych papierosów, mimo to szara strefa trzyma się mocno. Pewnie stąd ostrzeżenia Ministerstwa Finansów przed zakupem nielegalnych papierosów skierowane do konsumentów.

Resort tłumaczy, że przemyt papierosów „w bardzo dużym stopniu wpływa na ekonomię dotkniętych nim krajów”, „powoduje znaczne uszczuplenia należności celnych i podatkowych”. I pyta: „Kupujesz papierosy z przemytu? Czy naprawdę wiesz co palisz?”. Przekonuje, że przemycane papierosy są bardziej niebezpieczne dla zdrowia i życia palaczy niż te legalne. A to z powodu warunków w jakich są one przewożone przez granicę.

- Trudno wyobrazić sobie „smak" papierosów ukrytych w ładunku surowych, solonych jelit (Budzisko – 45 tys. paczek), z węglem drzewnym, (Kuźnica – 50 tys. paczek ), w butlach na gaz (Połowce – 2,5 tys. paczek), w kolejowych cysternach do przewozu gazu (Kuźnica – 718 tys. paczek), w kołach jezdnych tira (Kuźnica) czy w zbiornikach na paliwo ciężarówek (Budzisko – 23 tys. paczek papierosów) - przekonuje Ministerstwo Finansów.

A to nie wszystko. Celnicy znaleźli też papierosy m.in.:

* w toalecie w autokarze, który jechał autokaru ze Lwowa do Rzeszowa (Medyka - 3,5 tys. paczek);

* w płycie nagrobnej, autokar wycieczkowy (Dorohusk);

* w butlach na gaz (Gronowo - 450 paczek);

* w płytach meblowych ze sklejki oraz drewnianych parapetach (Bobrowniki - 420 tys. sztuk);

* w wagonach z sypkim cementem (Siemianówka - 90 tys. paczek);

* w cysternach do przewozu gazu (Podlasie - 718 tys. paczek, wartość - 9,5 mln zł);

* w kołach luksusowego samochodu (Gronowo - 520 paczek).

Przemyt papierosówPrzemyt papierosów fot. Ministerstwo Finansów

Przemyt papierosówPrzemyt papierosów fot. Ministerstwo Finansów

Przemyt papierosówPrzemyt papierosów fot. Ministerstwo Finansów

To nie wszystko. Oszuści próbowali też przemycić nielegalne papierosy m.in. w betonowych przęsłach mostu, w pianinach, w przerabianych silnikach samochodów oraz przeróżnych skrytkach w pojazdach przekraczających naszą granicę.

W sumie w I półroczu 2017 r. na naszych zewnętrznych granicach celnicy ujawnili ponad 52 tys. prób przemytu papierosów w łącznej liczbie prawie 100 mln sztuk

Do tego ponad 1100 przypadków prób przemytu alkoholu (w sumie ponad 5 tys. litrów) oraz prawie 1800 przypadków nielegalnego przewozu paliwa (ok. 140 tys. litrów). - Ponadto 47-krotnie udaremniono próbę przemytu dewiz, 11-krotnie broni i amunicji, a 4-krotnie narkotyków - wylicza Ministerstwo Finansów. - Wszczęto prawie 29 tys. postępowań karno-skarbowych i nałożono ponad 27 tys. mandatów na łączną kwotę ok. 15 mln zł - dodaje. Stwierdza też, że pod względem liczby ujawnień przemytu papierosów Polska jest liderem w UE.

Były GROM-owiec: Żołnierz ma prawo być dobrze dowodzony [NEXT TIME]

Więcej o: