Będziemy jeździć bez prawa jazdy, OC i dowodu rejestracyjnego w kieszeni? Ministerstwo odpowiada

Poseł Kukiz'15 chciałby zlikwidowania obowiązku posiadania przez kierowców dokumentów do kontroli. Na jego interpelację w tej sprawie odpowiedziało właśnie Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Poseł Tomasz Jaskóła z Kukiz'15 zapytał w interpelacji, czy "rozważana jest zmiana przepisów, na mocy której kierowcy nie będą zobligowani do posiadania w trakcie kontroli dokumentów w postaci polisy OC, prawa jazdy, a także dowodu rejestracyjnego". Jego zdaniem, noszenie tych dokumentów przy sobie „wydaje się pozbawione sensu”, bo skoro każdy może sprawdzić historię swojego samochodu na rządowej stronie historiapojazdu.gov.pl, to tym bardziej może to zrobić policja.

Poseł interpelację skierował do Ministerstwa Infrastruktury. I właśnie ten resort mu odpowiedział, po zasięgnięciu informacji w Ministerstwie Cyfryzacji, które aktualnie pracuje nad wprowadzeniem takiego rozwiązania.

Chodzi o to, by dokumenty były dostępne elektronicznie i nie trzeba było ich nosić przy sobie. Obecnie trwa pilotaż mDokumentów, choć na razie testowany jest  tylko „mDowód Osobisty” - w Łodzi, Koszalinie, Ełku i Nowym Wiśniczu. W tych miejscowościach, w wybranych urzędach, w specjalnie oznakowanych okienkach, można załatwić wybrane sprawy urzędowe.

Na podobnej zasadzie mają być wprowadzane kolejne dokumenty, także dowód rejestracyjny, prawo jazdy czy ubezpieczenie OC.

„Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi prace analityczno-biznesowe zmierzające do wypracowania rozwiązań umożliwiających posługiwanie się przez obywateli dowodem rejestracyjnym oraz prawem jazdy w formie mDokumentu. Powyższe rozwiązanie ma też być usystematyzowane w obowiązujących normach prawnych. Wstępne ustalenia pozwalają stwierdzić, że pakiet usług dotyczących pojazdu oraz kierowcy zostanie oparty na Systemie Informatycznym CEPiK2.0.” - pisze resort w odpowiedzi na interpelację posła Jaskóły.

Dokumenty kierowcy i pojazdu mają być dostępne przez specjalną aplikację i przenośne terminale Policji. Aby można było bez obaw podróżować bez dokumentów, trzeba będzie wcześniej dokonać aktywacji w telefonie komórkowym. „W zakresie procedowanego obecnie programu CEPiK2.0 nie jest jednak planowana likwidacja z obiegu papierowej formy dowodu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia OC” – podkreśla ministerstwo w odpowiedzi na interpelację.

Nowa wersja CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, potężnie opóźniona, ma zacząć stopniowo wchodzić w życie jesienią tego roku. Z mobilnych dokumentów na początku będzie można korzystać tylko w kontaktach z administracją i policją. Ministerstwo Cyfryzacji pracuje też nad wprowadzeniem możliwości wykorzystywania mDokumentów na przykład w banku, na poczcie, czy w przypadku, gdy chcemy potwierdzić komuś swoje dane.

+++

Ojciec dał mi radę: "Dobry interes, to jest interes dla obu stron. Interes dobry dla jednej strony, to jest szwindel" - prof. Andrzej Blikle [NEXT TIME]

Więcej o: