Będziemy jeździć bez prawa jazdy, OC i dowodu rejestracyjnego w kieszeni? Ministerstwo odpowiada

Poseł Kukiz'15 chciałby zlikwidowania obowiązku posiadania przez kierowców dokumentów do kontroli. Na jego interpelację w tej sprawie odpowiedziało właśnie Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Poseł Tomasz Jaskóła z Kukiz'15 zapytał w interpelacji, czy "rozważana jest zmiana przepisów, na mocy której kierowcy nie będą zobligowani do posiadania w trakcie kontroli dokumentów w postaci polisy OC, prawa jazdy, a także dowodu rejestracyjnego". Jego zdaniem, noszenie tych dokumentów przy sobie „wydaje się pozbawione sensu”, bo skoro każdy może sprawdzić historię swojego samochodu na rządowej stronie historiapojazdu.gov.pl, to tym bardziej może to zrobić policja.

Poseł interpelację skierował do Ministerstwa Infrastruktury. I właśnie ten resort mu odpowiedział, po zasięgnięciu informacji w Ministerstwie Cyfryzacji, które aktualnie pracuje nad wprowadzeniem takiego rozwiązania.

Chodzi o to, by dokumenty były dostępne elektronicznie i nie trzeba było ich nosić przy sobie. Obecnie trwa pilotaż mDokumentów, choć na razie testowany jest  tylko „mDowód Osobisty” - w Łodzi, Koszalinie, Ełku i Nowym Wiśniczu. W tych miejscowościach, w wybranych urzędach, w specjalnie oznakowanych okienkach, można załatwić wybrane sprawy urzędowe.

Na podobnej zasadzie mają być wprowadzane kolejne dokumenty, także dowód rejestracyjny, prawo jazdy czy ubezpieczenie OC.

„Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi prace analityczno-biznesowe zmierzające do wypracowania rozwiązań umożliwiających posługiwanie się przez obywateli dowodem rejestracyjnym oraz prawem jazdy w formie mDokumentu. Powyższe rozwiązanie ma też być usystematyzowane w obowiązujących normach prawnych. Wstępne ustalenia pozwalają stwierdzić, że pakiet usług dotyczących pojazdu oraz kierowcy zostanie oparty na Systemie Informatycznym CEPiK2.0.” - pisze resort w odpowiedzi na interpelację posła Jaskóły.

Dokumenty kierowcy i pojazdu mają być dostępne przez specjalną aplikację i przenośne terminale Policji. Aby można było bez obaw podróżować bez dokumentów, trzeba będzie wcześniej dokonać aktywacji w telefonie komórkowym. „W zakresie procedowanego obecnie programu CEPiK2.0 nie jest jednak planowana likwidacja z obiegu papierowej formy dowodu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia OC” – podkreśla ministerstwo w odpowiedzi na interpelację.

Nowa wersja CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, potężnie opóźniona, ma zacząć stopniowo wchodzić w życie jesienią tego roku. Z mobilnych dokumentów na początku będzie można korzystać tylko w kontaktach z administracją i policją. Ministerstwo Cyfryzacji pracuje też nad wprowadzeniem możliwości wykorzystywania mDokumentów na przykład w banku, na poczcie, czy w przypadku, gdy chcemy potwierdzić komuś swoje dane.

+++

Ojciec dał mi radę: "Dobry interes, to jest interes dla obu stron. Interes dobry dla jednej strony, to jest szwindel" - prof. Andrzej Blikle [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (47)
Prawo jazdy, dowód rejestracyjny i OC będziesz mógł zostawić w domu? Ministerstwo odpowiada ws. CEPiK 2.0 na interpelację posła Kukiz'15
Zaloguj się
 • atr8

  Oceniono 7 razy 7

  Znając tempo pracy naszych urzędasów nad zmianami, 2025 rok wydaje się nieco optymistycznym terminem. Ale może tym razem się uda.

 • ezo-mir

  Oceniono 3 razy 3

  Polska jak zwykle kilka dekad za zachodem. Może w końcu różne inne prawa dostosujemy do standardów UE, zarówno te związane z ruchem drogowym (np. prawa pieszych) jak i inne.

 • jasio1231

  Oceniono 2 razy 2

  "Będziemy jeździć bez prawa jazdy, OC i dowodu rejestracyjnego w kieszeni?"

  Niedlugo niewatpliwie tak. Wszystkim noworodkom w pierwszym miesiacu zycia albo i wczesniej, zaraz po urodzeniu bedzie sie wszczepiac "chipa" ktorego nastepnie zaprogramuje sie wprowadzajac wszystkie dane osobowe. Pozniej tego czipa (albo "chipa" organa panstwowe beda okresowo uaktualniac wprowadzajac tam zdobyte wyksztalcenie, stan cywilny, historie dzialalnosci zawodowej, zdobyte odznaczenia panstwowe no i oczywiscie dane prawa jazdy, dane dotyczace ubezpieczen i posiadanego samochodu. Wszystkie dokumenty straca natychmiast racje bycia a kazdy pracownik panstwowy bedzie o nas wiedzial natychmiast wszystko. Do tego dolaczy sie rozwuj sztucznej inteligencjiktora bedzie zarzadzala tym stadem ludzkich niewolnikow.
  Milenials, czeka was istotnie wspaniala przyszlosc bez zadnych dokumentow w kieszeniach. Przyszlosc, ktora tak energicznie dzis tworzycie.

 • drdr2

  Oceniono 6 razy 2

  Pracuję w Anglii jako kierowca. Musiałem oddać polskie prawo jazdy by dostać brytyjskie. Przez trzy tygodnie jeździłem bez papierów. Legalnie

 • pjck

  Oceniono 4 razy 2

  Tak właśnie jeżdżę. W UK.

 • bysko

  Oceniono 2 razy 2

  prace są mocno opóżnione- i co i nic premie lecą za dobrą pracę

 • AmiBorg

  Oceniono 1 raz 1

  W UK nie potrzeba mieć przy sobie. Prawo jazdy, ubezpieczenie i przegląd wystarczy okazać na posterunku policji do 7 dni po kontroli.

 • mitoogorkach

  Oceniono 3 razy 1

  Ale nowosc! Kto mieszka w UK juz od nastu lat tak jezdzi, tak samo jak przechodzi na czerwonym swietle, ale Anglia to nie oboz.

 • tomi44g

  Oceniono 1 raz 1

  Najważniejsze żeby nie trzeba było dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia mieć. Wtedy jest o wiele łatwiej dać np. żonie auto. Mieszkam w UK i tutaj nie trzeba wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego, certyfikat V5C jest wielkości A4 i ma się go w domu, a Policja może sobie go sprawdzić on-line. Tak samo z ubezpieczeniem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX