Wielki sukces polskich gigantów. Polska zdominowała prestiżowy ranking

Polska zdominowała ranking największych spółek Europy Środkowo-Wschodniej. Na pierwszym miejscu znalazł się Orlen.

Firma ubezpieczeniowa Coface przygotowała zestawienie 500 największych firm 12 krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Co trzecia firma rankingu ma swoją siedzibę w Polsce.

W 2016 r. obrót największych spółek regionu spadł o 2,9 proc. w stosunku do 2015 r., do poziomu 580 mld euro. Wzrosły za to wynagrodzenia i liczebność kadr. Firmy rankingu zatrudniały łącznie 4,5 proc. wszystkich pracowników regionu, co oznacza wzrost o 3,9 proc. do poziomu 2,2 mln osób.

Choć niekwestionowanym liderem po raz kolejny jest Orlen, to zestawienie zdominowała branża motoryzacyjna, którą reprezentują aż 102 firmy, w tym 4 w pierwszej dziesiątce. W tym roku motoryzacja zdetronizowała wydobycie i przemysł chemiczny, uzyskując 128 mld euro obrotu.

Zwycięzcami rankingu są polskie firmy, których obrót wzrósł o 3,3 proc. do 223 mld euro, przy czym przychód wyniósł 6,5 mld. Drugie miejsce zajęły Węgry z wynikiem 89 mld euro obrotu i 5 mld przychodu, a trzecie Czechy (88 i 5,7 mld). Dalsza kolejność wyglądała następująco: Rumunia, Słowacja, Bułgaria, Litwa, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Estonia i Łotwa. Estonia została jedynym krajem, której spółki (5 spółek w rankingu) wykazały ujemny przychód w wysokości - 21 mld euro.

Największa spółka w zestawieniu - Orlen - wygenerowała w 2016 r. 18 mld euro obrotu. Druga - czeska Škoda - 13 mld. Trzecia - węgierski MOL MagyarOlaj - 11,5 mld. Na dalszych miejscach pierwszej dzieciątki usytuowały się: Jerónimo Martins Polska, Volkswagen Slovakia, Audi Hungaria Motor, Cez, PGNiG, PGE i Kia Motors Slovakia.

W rankingu uwzględniono wyniki przedsiębiorstw i grup kapitałowych, które zanotowały największe obroty w 2016 roku w ujęciu bezwzględnym. Nie uwzględniono banków, ubezpieczycieli oraz innych firm z sektora finansowego ze względu na odmienny sposób raportowania wyników takich spółek.

Grupa Coface zajmuje się ubezpieczeniami należności. Obecna jest w 100 krajach. W Polsce działa od 1992 roku. Ubezpiecza należności krajowe i eksportowe, oferuje finansowanie poprzez faktoring, a także raporty handlowe o firmach z całego świata.

+++

Współtwórca Comperia.pl: Samo bycie upartym jest bez sensu. Trzeba jeszcze pokory, mądrości i otwartości [NEXT TIME]

Więcej o: