Skarbówka szykuje nową broń przeciwko oszustom VAT. Sama będzie kupować "lewe" faktury

Robert Kędzierski
Państwowe służby biorą na cel pojedyncze osoby handlujące fałszywymi fakturami. Chcą od nich kupować tak zwane puste faktury. Tego typu prowokacje do tej pory musiały dotyczyć tylko wielkich spraw. Teraz ma to się zmienić.

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS, czyli połączone w zeszłym roku urzędy skarbowe i celne), chce nowej broni przeciwko nieuczciwym przedsiębiorcom. KAS chce zmiany w prawie, która umożliwi kontrolowany zakup fałszywych faktur.  - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Ma to umożliwić walkę z relatywnie drobnymi przestępcami, którzy licząc na to, iż są dla skarbówki "za mali", ogłaszają się w internecie lub prasie

Fałszywa lub tak zwana "pusta" faktura to dokument, którego przedmiotem fikcyjna usługa lub towar. Transakcja opisana  w dokumencie nigdy nie miała miejsca. Przedsiębiorcy decydują się na zakup takiej faktury w celu umniejszenia zobowiązań wynikających z podatku VAT lub nawet wyłudzenia zwrotu podatku. 

Proponowana zmiana w prawie budzi pewne kontrowersje, bo aktualnie służby skarbowe tzw. "zakupu kontrolowanego" mogą dokonywać w ściśle określonych rodzajach spraw. I to tylko, jeśli na prowokację zgodzi się prokuratura, a transakcja opiewa na co najmniej 100 tys. zł. Nowe przepisy mają pozwolić skarbówce na gromadzenie dowodów przeciwko nieuczciwym przedsiębiorcom sprzedającym koszty. 

Czytaj też: Zbigniew Ziobro dopiął swego - 25 lat za fałszowanie faktur.

Zakupienie faktury może być dopiero początkiem postępowania. Dysponując danymi nieuczciwego sprzedawcy urzędnicy będą bowiem w stanie namierzyć jej wcześniejszych "pseudokontrahentów". Powody do obaw mają więc nie tylko ci, którzy sprzedają tzw. puste faktury, ale wszystkie podmioty, które wcześniej takie dokumenty zakupiły. Oprócz konieczności oddania nieuczciwie umniejszonych podatków kupujący "pustą fakturę" musi też liczyć się z koniecznością zapłaty grzywny (do 720 stawek dziennych), a nawet procesem karnym. 

Pół miliona fałszywych faktur

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w zeszłym roku wystawiono 421 tys.  fałszywych faktur na kwotę 100 mld zł. Dlatego KAS zapowiada stworzenie kolejnych narzędzi utrudniających wyłudzenia. Jednym z nich ma być specjalny wydział, który będzie analizował działania przedsiębiorców całą dobę.

+++

Ojciec dał mi radę: "Dobry interes, to jest interes dla obu stron. Interes dobry dla jednej strony, to jest szwindel" - prof. Andrzej Blikle [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (78)
Skarbówka szykuje nową broń przeciwko oszustom VAT. Sama będzie kupować "lewe" faktury
Zaloguj się
 • grenlandzki-opos

  Oceniono 24 razy 16

  Brzmi jak dobry pomysł, ale wrodzony sceptycyzm każe mi przypuszczać, że skończy się na nękaniu dostawców usług "niematerialnych".

 • a.ba

  Oceniono 15 razy 13

  Jeżeli nie mogli wcześniej kupować to zawsze mogli takiego ogłoszeniodawcę skontrolować. Nie chciało się?

 • sverir

  Oceniono 7 razy 5

  Może i dobry pomysł, ale co chwilę słychać o kolejnych uprawnieniach skarbówki, nowych metodach ścigania oszustów, etc. A przecież pan minister zapowiadał pakiet dla przedsiębiorców, ułatwienie w prowadzeniu działalności gospodarczej, itd. To kiedy w końcu to nastanie?

 • zmichalg1

  Oceniono 13 razy 5

  No to teraz tacy "sprzedawcy faktur" będą rejestrować działalność wróżbiarską czy zdejmowania klątw.
  Skoro kościół katolicki może brać kasę (i to bez faktur!) za modlitwy i inne gusła, to dlaczego nie może tego przedsiębiorca?

 • sil.m

  Oceniono 4 razy 4

  Zabiegi KAS wyraźnie świadczą, że informacje o wpływach z VAT to kreatywna księgowość – dokładnie wiedzą ile mają zwrócić i teraz chwytają się brzytwy by to nie wyszło na światło dzienne.
  ---Jak sobie przypominam to specjalista pisi - Witold Modzelewski stworzył nieprzejrzystą ustawę o podatku od towarów i usług (VAT) która jest permanentnie nowelizowana i interpretowana, tak że obecnie nie jest przejrzysta dla podatnika ale przyjazna wyłudzaczom. Za czasów ministerialnych wielokrotnie okłamywał społeczeństwo wprowadzając podatek VAT. Ględził cudownie i bez sensu, widzi na końcu języka tylko kasę, udziela się dla PIS w sprawach podatkowych , gospodarczych i ich ulubionych spółeczek oraz tzw. SKOK. Jest, specjalistą od psucia gospodarki , zniszczył całą reformę Wilczka . Albo wiedza, albo polityka, albo firma. On jako doradca czerpie dochody z interpretacji prawa podatkowego na korzyść ……., oczywiście za sowitą opłatą, czyli napisał ustawę… „pod siebie”. Jeśli i teraz doradza MF to będzie to samo co z VAT .
  ---Kanty z paliwem powstały dzięki Adamowi Glapińskiemu obecnie, szef NBP, związanemu z PC i PiSem oraz Kaczyńskimi i ich sektą.
  A. Glapiński, minister w rządzie K. Bieleckiego i Olszewskiego, znajomy Marka Dochnala, zasłynął kilkoma decyzjami na początku lat 90:
  a) wprowadzenie koncesji na import paliw, które zapoczątkowały serie afer paliwowych i wyrwały z budżetu państwa wiele miliardów złotych.
  b) ustawy Glapińskiego’, pozwoliły oddać za bezcen spółkom developerskim działki budowlane co umożliwiło powstania lewych fortun w tym imperium finansowego PIS
  Gdy był ministrem w rządzie Olszewskiego, aferę FOZZ zamknął przy pomocy sędziego Kryże, który wręcz brawurowo prowadził sprawę.
  W imieniu ratusza HGW upomniała się o nieruchomości wniesione aportem do FPS i w procesie cywilnym chciała podważyć akty notarialne z 1994 r. /przejęte tereny na podst. Ustaw Glapińskiego/ ale poległa w walce z tym lobby PIS powiązanym z PC. W rewanżu została wskazana do odstrzelenia i upodlenia za walkę z przekrętami PIS-u ,pod przykrywką komisji reprywatyzacyjnej. Lepiej tak w sposób komunistyczny grillować zamiast uchwalić sensowną ustawę reprywatyzacyjną.
  Obecnie jest kolej na KNF, która ogłasza upadłość SKOKów – największego przekrętu finansowego w Polsce!!!! Premier Szydło wie , jak i Glapiński [ oboje kamuflują ten przekręt], że pieniędzy w Skokach najprawdopodobniej nie ma. Wyparowały na konta PiS działaczy, do Luksemburga /Bierecki/ , osób z nimi powiązanych, także do KK ! Teraz trzeba „udupić tych co zechcieli kontrolować” !
  No ale osobom związanym z PIS włos z głowy nie spadnie.

 • moonwind

  Oceniono 3 razy 3

  To firmy konsultingowe i szkoleniowe mają przekopane bo będą musiały udowadniać że zrobiły swoje niematerialne usługi i faktura jest prawdziwa.

 • kacper pawlowski

  Oceniono 3 razy 3

  zawsze jak pis coś kombinuje to zapala się ostrzegawcze światełko - Taki scenariusz: . mają na celowniku firmę niezbyt im przychylną. Zamówią usługę konsultingową, a potem podciągną to pod przepis że wg nich 50tysięcy za konsulting to jest zawyżony koszt celem wyłudzenia podatku vat - akurat oni w tym wypadku są odbiorcą faktury i jednocześnie służbą celną. Na tej zasadzie każda firma która wystawi fakturę tym kontrolerom podającym się jak rozumiem za jakiś biznesmenów będzie narażona na odpowiedzialność i kontrole. Ja nie mówię żeby nie wyłuskiwać przestępców ale nie w ten sposób, poprzez prowokację albo po prostu zamierzone działanie na szkodę danej firmy. Pole do nadużyć ogromne,

 • greeg99

  Oceniono 9 razy 3

  a jak maja zamiar udowodnić, że poprzednie faktury tez były "lewe" ? przecież firma mogła dawniej prowadzić normalna działalnośc. Jak zwykle za pisu bubel prawny powstanie a burdel się zrobi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX