Ostrożnie na stacjach benzynowych! Możesz być wykorzystany do oszustwa

Piotr Skwirowski
Mechanizm jest prosty: jeśli po zatankowaniu paliwa nie weźmiesz paragonu, może to wykorzystać nieuczciwy pracownik stacji benzynowej, który na jego podstawie wystawi zaprzyjaźnionej firmie fakturę, ta zaś wyłudzi VAT.

O takich praktykach mówi się od dość dawna. Teraz w sprawę włączyło się Ministerstwo Finansów. Na swojej stronie internetowej opublikowało ostrzeżenie adresowane do kierowców, ale też do pracowników i właścicieli stacji benzynowych oraz firm, które w ten sposób wyłudzają VAT. Resort tłumaczy, że pracownik stacji benzynowej powinien zarejestrować sprzedaż paliwa w kasie fiskalnej. Następnie powinien wydrukować paragon i wydać kierowcy, który kupił paliwo. Kierowca może zażądać także wydania faktury. W takim przypadku sprzedawca dołącza paragon do faktury.

W praktyce kierowcy często nie biorą paragonów. Bo się spieszą, bo nie chcą sobie zaśmiecać kieszeni bądź samochodu, bo po prostu nie mają do tego głowy. W ten sposób jednak, nieświadomie, ułatwiają wyłudzenia VAT.

Nieuczciwy pracownik stacji benzynowej może bowiem na podstawie takiego pozostawionego przez kierowcę paragonu wystawić fakturę VAT. Na zaprzyjaźnioną z nim firmę. Firma, choć nie kupiła paliwa, może na podstawie takiej faktury wystąpić o zwrot VAT zawartego w cenie paliwa. Potem dzieli się pieniędzmi z nieuczciwym sprzedawcą. Traci budżet państwa. No i kierowca, który niejako przelał pieniądze z podatku do kieszeni oszustów.

Mogą być przykre konsekwencje podatkowe...

Jak ostrzegło Ministerstwo Finansów, cały ten proceder jest sprzeczny z prawem. I może mieć przykre konsekwencje. Nie dla kierowców, bo nie ma obowiązku brania paragonu przy zakupach. Ale już stacja benzynowa i firma, która bierze udział w wyłudzeniu VAT mogą słono za to zapłacić.

- W przypadku wystawienia faktury na rzecz innego podmiotu niż rzeczywisty nabywca paliwa, mamy do czynienia z wystawieniem tzw. pustej faktury dokumentującej czynność, która nie została dokonana - twierdzi resort finansów. W tej sytuacji stacja, której pracownik wystawił taką fakturę, musi zapłacić urzędowi skarbowemu wykazany na niej VAT. Musi też rozliczyć podatek z udokumentowanej paragonem sprzedaży paliwa. - Oznacza to, że stacja paliw, na skutek nieuczciwego działania swojego pracownika, powinna zapłacić dwukrotnie kwotę VAT od jednej transakcji, wraz z odsetkami za zwłokę - twierdzi Ministerstwo Finansów.

Z kolei nieuczciwa firma, dla której wystawiono fakturę pomimo, że nie była faktycznym nabywcą paliwa, nie ma prawa do odliczenia podatku wykazanego w tej fakturze. - Gdyby jednak odliczyła podatek z tej faktury, zostanie na nią dodatkowo nałożona sankcja w wysokości 100 proc. zawyżenia podatku naliczonego - ostrzegł resort. - W podatku dochodowym takiej faktury nie można uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów. Wydatek jest bowiem uznawany za koszt uzyskania przychodu tylko wtedy, gdy obejmuje rzeczywiste transakcje dokonane między sprzedawcą i nabywcą wskazanymi na fakturze - dodało.

...i karne

Ministerstwo Finansów postraszyło też konsekwencjami karno-skarbowymi udziału w takim procederze. I tak wystawianie faktury w sposób nierzetelny oraz posługiwanie się takim dokumentem, jest karane grzywną, która może sięgnąć nawet blisko 20 mln zł. Karą może być też pozbawienie wolności na co najmniej rok. Obie te kary mogą być zastosowane łącznie. Resort dodał przy tym, że kary te mogą objąć nie tylko nieuczciwego sprzedawcę, ale też kierowników stacji paliw, a nawet członków zarządu i księgowych firm, które stację prowadzą.

Co więcej, kary te mogą być zastosowane nie tylko przy wystawianiu pustych faktur przy sprzedaży paliwa, ale też przy innych rodzajach transakcji. - Problem ten występuje także w przypadku sprzedaży materiałów budowlanych w sieciach handlowych - twierdzi Ministerstwo Finansów.

Więcej o:
Komentarze (134)
Ostrożnie na stacjach benzynowych! Możesz być wykorzystany do oszustwa
Zaloguj się
 • duffie

  Oceniono 52 razy 26

  Państwo polskie okrada swoich obywateli dzień w dzień, więc jeśli ktoś może sobie zarobić to niech sobie weźmie mój paragon na zdrowie. I proszę tylko mi tu nie pitolic o podatkach, drogach i szkołach.

 • st.bareja

  Oceniono 27 razy 23

  A kiedy kasy fiskalne w kościołach, panie Morawiecki? Tam są miliardy, tylko trzeba mieć jaja,żeby po nie sięgnąć.

 • anna_pot

  Oceniono 26 razy 22

  na podstawie dowolnego znalezionego paragonu można sobie pobrać u jego wystawcy w ciągu tam iluś dni FV i jeśli brzmi to wiarygodnie wrzucić ją w koszty firmy (czy jak woli minister wyłudzić VAT w niej zawarty). Tylko upatrywanie w tym procederze jakiegoś ważnego zjawiska a przymykanie oczu na wypływy miliardów z międzynarodowych koncernów to paranoja. Ile tego VATu jest na tym paragonie 20zł? 40zł - przecież jak ktoś wyrzuca paragon to pewnie właśnie zatankował za 100zł albo za 200zł. Niech się minister zajmie fakturami na setki milionów złotych za "wypożyczenia znaku handlowego" albo "doradztwo" (właściwie w dowolnym dużym dochodowym koncernie). To że jakiś pomysłowy Janusz biznesu znajdzie w miesiącu 10 porzuconych paragonów po 200 zł i "wyłudzi" wtedy 374 zł VATu to oczywiście działanie nieuczciwe ale nie myślmy o nim jako wielkiej aferze.

 • wieczniekontuzjowany

  Oceniono 11 razy 11

  Dopóki nie zdamy sobie sprawy, że każda złotówka jaka trafia do państwa to złotówka bezpowrotnie zmarnowana dopóty będą powstawały artykuły jak ten.

 • Jan Osik

  Oceniono 30 razy 10

  sram na straszące mnie MF.
  jeśli nie biorę faktury to nie mam nic przeciwko temu aby ktoś inny ją wykorzystał.
  nabijać kabzę Morawieckiemu?
  a po jaką cholerę!

 • mjs05

  Oceniono 11 razy 9

  Popieram apel Ministerstwa. Ludzie! Pomyślnie o konsekwencjach waszych działań! Dziś nie weźmiecie paragonu na stacji, jutro jakiś misiewicz może nie dostać trzynastki albo dodatku specjalnego.

 • bartekpawel

  Oceniono 9 razy 9

  Ojej! Jakiż to straszny proceder! Zamknąć ich wszystkich! I tych, którzy grzebią w śmietnikach też!

 • trumper_1

  Oceniono 10 razy 8

  A rzucanie na tacę bez VAT - tu dopiero są nadużycia!

 • vald

  Oceniono 8 razy 8

  Państwo , fiskus zabiera nam kilkakrotnie podatek od naszych dochodów. Płacimy podatek dochodowy , płacimy VAT .Osczedzamy już raz opodatkowane pieniądze, kupujemy, dom , samochód, sprzedajemy dom , samochód. Od pieniędzy od których już raz podatek zabrano , każe się płacić nowy , plus oczywiście VAT.
  To już haracz mafii jest uczciwszy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX