Wzrost cen coraz szybszy. Inflacja podskoczyła do 2,2 proc. Dlaczego?

Ceny znów rosną w Polsce w coraz szybszym tempie. Inflacja we wrześniu wyniosła 2,2 proc. rdr - podał właśnie, w tzw. "szybkim szacunku", Główny Urząd Statystyczny. To więcej niż oczekiwali eksperci.

Choć inflacja na poziomie 2,2 proc. rdr to nadal wynik poniżej celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego (czyli 2,5 proc.), to jednak obok identycznego odczytu w lutym br. tak wysokiej inflacji nie było od grudnia 2012 r. (wykres za Spotdata.pl).

inflacjainflacja źródło: Spotdata na podst. danych GUS

Miesiąc do miesiąca, czyli w porównaniu z sierpniem, inflacja wyniosła o 0,4 proc.

Na razie GUS podał tzw. szybki szacunek - czyli nie uściślił m.in.które produkty przyczyniły się w największym stopniu do wrześniowego odczytu inflacji. Teoretycznie odczyt inflacji może też ulec delikatnej zmianie. Pełne i ostateczne dane poda 12 października br.

Ekonomiści mają jednak swoich "podejrzanych". Według analityków mBanku, inflację mogły napędzać we wrześniu m.in. ceny żywności, podręczników i biletów lotniczych. 

Jak sugerują analitycy Raiffeisen Polbanku, dane o inflacji mogą umocnić złotego.

Fatalnie dla oszczędzających

Rosnąca inflacja przy jednoczesnym braku zmian (i braku perspektyw zmian) jeśli chodzi o oprocentowanie depozytów bankowych powoduje, że zdecydowana większość oszczędzających będzie realnie traciła na lokatach. Oczywiście - jeszcze więcej traciliby, gdy pieniędzy na lokaty nie wkładali w ogóle, niemniej nawet doliczając odsetki ich pieniądze będą warte mniej niż rok temu, gdy lokatę otwierali.

Jak wynika z danych Comperia Analytics, w zeszłym roku we wrześniu najlepsza bankowa lokata roczna miała oprocentowanie 2,40 proc. brutto, czyli po uwzględnieniu podatku od zysków kapitałowych ok. 1,94 proc. "na rękę". Jednak przez ten czas ceny wzrosły o 2,2 proc., czyli nawet na tej najlepszej lokacie realna strata wyniosła 0,25 proc. Co dopiero mówić o osobach, które założyły depozyty na gorszych warunkach. We wrześniu ub.r. średnie oprocentowanie lokaty rocznej wynosiło ok. 1,40 proc. brutto. Realna strata z nich to ponad 1 proc.

***