Wzrost cen coraz szybszy. Inflacja podskoczyła do 2,2 proc. Dlaczego?

Ceny znów rosną w Polsce w coraz szybszym tempie. Inflacja we wrześniu wyniosła 2,2 proc. rdr - podał właśnie, w tzw. "szybkim szacunku", Główny Urząd Statystyczny. To więcej niż oczekiwali eksperci.

Choć inflacja na poziomie 2,2 proc. rdr to nadal wynik poniżej celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego (czyli 2,5 proc.), to jednak obok identycznego odczytu w lutym br. tak wysokiej inflacji nie było od grudnia 2012 r. (wykres za Spotdata.pl).

inflacjainflacja źródło: Spotdata na podst. danych GUS

Miesiąc do miesiąca, czyli w porównaniu z sierpniem, inflacja wyniosła o 0,4 proc.

Na razie GUS podał tzw. szybki szacunek - czyli nie uściślił m.in.które produkty przyczyniły się w największym stopniu do wrześniowego odczytu inflacji. Teoretycznie odczyt inflacji może też ulec delikatnej zmianie. Pełne i ostateczne dane poda 12 października br.

Ekonomiści mają jednak swoich "podejrzanych". Według analityków mBanku, inflację mogły napędzać we wrześniu m.in. ceny żywności, podręczników i biletów lotniczych. 

Jak sugerują analitycy Raiffeisen Polbanku, dane o inflacji mogą umocnić złotego.

Fatalnie dla oszczędzających

Rosnąca inflacja przy jednoczesnym braku zmian (i braku perspektyw zmian) jeśli chodzi o oprocentowanie depozytów bankowych powoduje, że zdecydowana większość oszczędzających będzie realnie traciła na lokatach. Oczywiście - jeszcze więcej traciliby, gdy pieniędzy na lokaty nie wkładali w ogóle, niemniej nawet doliczając odsetki ich pieniądze będą warte mniej niż rok temu, gdy lokatę otwierali.

Jak wynika z danych Comperia Analytics, w zeszłym roku we wrześniu najlepsza bankowa lokata roczna miała oprocentowanie 2,40 proc. brutto, czyli po uwzględnieniu podatku od zysków kapitałowych ok. 1,94 proc. "na rękę". Jednak przez ten czas ceny wzrosły o 2,2 proc., czyli nawet na tej najlepszej lokacie realna strata wyniosła 0,25 proc. Co dopiero mówić o osobach, które założyły depozyty na gorszych warunkach. We wrześniu ub.r. średnie oprocentowanie lokaty rocznej wynosiło ok. 1,40 proc. brutto. Realna strata z nich to ponad 1 proc.

***

Komentarze (172)
Wzrost cen coraz szybszy. Inflacja podskoczyła do 2,2 proc. Dlaczego?
Zaloguj się
 • mondrian4

  Oceniono 57 razy 51

  Oszczędzajcie na emeryturę rodacy !!!! Morawieecki da wam obligacje na 1.5% w skali roku a banki 2.55%. banda kretynów. Co bedzie? Do grudnia inflacja 2.5% i utrzymanie stóp na obecnym poziomie więc inflacja zeżre część oszczędnosci ciułaczy. Obligacje w portfelach TFI stracą na wartości - ciułacze stracą cześć oszczędnosci. Drożeć bedą mieszkania i obce waluty.
  Chceiliście to macie. Kurdupla w tomacie.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 52 razy 46

  rozdawanie pieniędzy bez pokrycia powoduje inflacje!!!! Wow, a to się bolszewicy z pisu zdziwili

 • bsdw

  Oceniono 13 razy 11

  Jak sie wrzuca na rynek 25 mld. darmowych pożyczonych pieniędzy TO INFLACJA MUSI WZROSNĄĆ.

 • jagi.pk

  Oceniono 25 razy 11

  To ile zostało z 500+? :)) Warto było się dać przekupić za srebrniki i głosować na pisobolszewizm niszczący kraj? Warto było na te pieniądze wyzbyć się honoru, wartości demokratycznych?
  Ależ o czym ja tu piszę! Czy ciemny lud i tzw. suweren ma jakieś pojęcie o honorze? Tanie piwo i grill z biedrony wystarczą, by morda była szczęśliwa.

 • wnuczek_akowca

  Oceniono 19 razy 9

  Więcej pieniędzy na rynku (500+), wzrost cen towarów i usług spowodowany inflacją, wyższe ceny to większe wpływy z tytułu podatku VAT. I mamy wyjaśnienie "uszczelnienia systemu podatkowego".
  Oczywiście nie należy zapominać o wstrzymywaniu zwrotów podatku VAT oraz kreatywnej księgowości Mister Power Pointa.

 • Kasia Kowalska

  Oceniono 10 razy 8

  Panie Morawiecki!!!!!!pieniądze się zarabia,nie rozdaje.Jak będziemy siedzieć na złocie i ropie to można czasem dać biedniejszym a nie leniom,takim co pod budką z piwem a w domu 5-cioro dzieci.Co z nich wyrośnie?co Państwo z nich będzie miało.Od razu na garnuszek państwowy pójdą.Ludzie trzeba twardo trzymać i do roboty a nie za darmo rozdawać leniom pieniądze.Ja też kocham dzieci i chciałbym mieć dużo ,ale rozum mówi,trzeba im zapewnić dobre wychowanie,wykształcenie,ubrać nakarmić,więc trzeba pracować i myśleć co będzie w przyszłości,a nie "jakoś to będzie,pomyślimy potem" ,jak obudzicie się z ręką w nocniku.

 • puzonik48

  Oceniono 8 razy 8

  A co tam ,wszystko zniosę .W końcu o 10 zł podniesiono mi emeryturę w marcu :))

 • inz.morszczuk

  Oceniono 10 razy 8

  Podając takie dane GUS podpisał na siebie wyrok śmierci.
  Niedługo się okaże, że tam pracują sami byli agenci i inne leśne dziadki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX