Jeździsz samochodem z silnikiem diesla? Szykuj się na większe wydatki na paliwo

Olej napędowy w minionym tygodniu podrożał najmocniej ze wszystkich paliw. A to nie koniec. Analitycy spodziewają się kolejnych podwyżek cen, i to jeszcze mocniejszych.

W ostatnich dniach ropa naftowa drożała - notowania tego surowca na giełdzie w Nowym Jorku wróciły na dłużej na poziom powyżej 50 dolarów za baryłkę. Drożała też europejska ropa Brent, do ponad 58 z 56 dolarów za baryłkę, w ciągu tygodnia sięgała poziomów najwyższych od ponad dwóch lat.

Notowania ropy CrudeNotowania ropy Crude źródło: investing.com

Notowania ropy BrentNotowania ropy Brent źródło: investing.com

Referendum w Iraku podbiło ceny

Wśród kilku powodów jest między innymi sytuacja w Iraku. Po referendum w Kurdystanie, w którym ponad 90 proc. głosujących opowiedziało się za niepodległością tego regionu, Turcja (mająca problemy z Kurdami także u siebie) zagroziła zamknięciem iracko-tureckiego ropociągu.

Notowania ropy szły w górę także dlatego, że rynek oczekiwał wznowienia zapotrzebowania na ten surowiec ze strony amerykańskich rafinerii, które zaczynają wznawiać produkcję po tym, jak wstrzymały ją przez huragan Harvey.

Mężczyzna macha kurdyjską flagą na ulicach miasta Irbil, po referendum w IrakuMężczyzna macha kurdyjską flagą na ulicach miasta Irbil, po referendum w Iraku Bram Janssen (AP Photo/Bram Janssen)

Diesel drożeje mocniej niż benzyna

Ropa drożała, podrożało też paliwo na polskich stacjach benzynowych. Jak wylicza Biuro Maklerskie Reflex, benzyny 95 i 98 były droższe średnio o 3-4 grosze na litrze w porównaniu z poprzednim tygodniem - kosztowały odpowiednio 4,63 i 4,93 zł/litr. Większe podwyżki dotyczyły oleju napędowego, którego ceny wzrosły o średnio 6 groszy na litrze - do 4,41 zł. Autogaz stabilnie - w ciągu tygodnia podrożał średnio o grosz na litrze do 2,13 zł.

Wszystkie paliwa były też wyraźnie droższe niż przed rokiem - benzyny o 22-24 grosze, olej napędowy o 19 groszy, a autogaz o 21 groszy na litrze.

Szykujcie się na podwyżki

Co nas czeka w najbliższej przyszłości? Jak pisze BM Reflex w swoim tygodniowym raporcie, w hurcie widać wyraźny wzrost cen oleju napędowego i stabilizację cen benzyny. "[...] spotowe ceny oleju napędowego w krajowych rafineriach przekroczyły poziom cen benzyny Pb95. Taką sytuację po raz ostatni na naszym rynku mieliśmy krótko w grudniu ubiegłego roku i wówczas ceny benzyny były wyższe od oleju napędowego o około 9-10 groszy na litrze. Aktualnie różnica między cenami obu paliw sięga 22 gr/l" - przypominają analitycy.

To oznacza, że w przyszłym tygodniu prawdopodobnie musimy liczyć się z dalszymi podwyżkami cen diesla. Według BM Reflex, będzie to około 5-10 groszy na litrze. Ceny benzyn i autogazu powinny za to być stabilne.

+++

Witucki: Nie mam problemu z tym, że już nie zarządzam 15 tys. pracowników [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (57)
Jeździsz samochodem z silnikiem diesla? Szykuj się na większe wydatki na paliwo
Zaloguj się
 • Black Swan

  Oceniono 10 razy 8

  "wznowienia zapotrzebowania na ten surowiec ze strony amerykańskich rafinerii, które zaczynają wznawiać produkcję po tym, jak wstrzymały ją przez huragan Harvey."

  to jest fajny fragment.... Najpierw podwyżka była bo huragan "zamknął" rafinerie w TX a teraz jest druga podwyżka bo te rafinerie wznawiają produkcję... Wychodzi na to, że konsument ma przesrane bo czy produkują paliwo czy też nie to i tak dupa zbita i płacić cudotwórcy morawieckiemu trzeba więcej..

 • Genowefa Pigwa

  Oceniono 4 razy 4

  Każdy pretekst do podwyżek cen przy pompie jest dobry. Pretekstów do obniżek praktycznie z reguły brak.

 • ltte

  Oceniono 12 razy 4

  W ostatnim tygodniu wszyscy z prawa i lewa dyskutowali o handlu w niedzielę. Naturalnym więc było, że w tle przepycha się coś niegodziwego, przeciwko społeczeństwu. Hokus pokus i już wiemy - akcyza na paliwo poszła do góry.

 • 162tony

  Oceniono 3 razy 3

  Po cichu wprowadzili podwyżkę o 20 groszy na litrze paliw w hurcie (Orlen, Lotos) - i pomimo że ceny paliw nie urosły realnie o grosz, to na stacjach poszły do góry.

 • miroo

  Oceniono 3 razy 3

  sprawdziłem: 1.10.2005 roku ropa też była po 50 USD za baryłkę...
  Diesel na stacji paliw kosztował wtedy 3,45 PLN / litr..

  dziś jest 1 PLN na litrze droższy przy tej samej cenie ropy za baryłkę (50 usd)...

 • Janusz Kot

  Oceniono 4 razy 2

  Niemcy,dbając o zdrowie swoich obywateli,chcą wycofać z ruchu 7 milionów aut o napędzie dieslowskim z euro normą 4 i niższej.
  W kraju nad Wisełką będą chętnie zagospodarowane. Seba już zamówił trójkę w dyzlu.

 • Kamil Dziadosz

  Oceniono 2 razy 2

  Sądziłem że benzyna też powstaje z ropy naftowej tak jak diesel ale jednak nie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX