Jeździsz samochodem z silnikiem diesla? Szykuj się na większe wydatki na paliwo

Olej napędowy w minionym tygodniu podrożał najmocniej ze wszystkich paliw. A to nie koniec. Analitycy spodziewają się kolejnych podwyżek cen, i to jeszcze mocniejszych.

W ostatnich dniach ropa naftowa drożała - notowania tego surowca na giełdzie w Nowym Jorku wróciły na dłużej na poziom powyżej 50 dolarów za baryłkę. Drożała też europejska ropa Brent, do ponad 58 z 56 dolarów za baryłkę, w ciągu tygodnia sięgała poziomów najwyższych od ponad dwóch lat.

Notowania ropy CrudeNotowania ropy Crude źródło: investing.com

Notowania ropy BrentNotowania ropy Brent źródło: investing.com

Referendum w Iraku podbiło ceny

Wśród kilku powodów jest między innymi sytuacja w Iraku. Po referendum w Kurdystanie, w którym ponad 90 proc. głosujących opowiedziało się za niepodległością tego regionu, Turcja (mająca problemy z Kurdami także u siebie) zagroziła zamknięciem iracko-tureckiego ropociągu.

Notowania ropy szły w górę także dlatego, że rynek oczekiwał wznowienia zapotrzebowania na ten surowiec ze strony amerykańskich rafinerii, które zaczynają wznawiać produkcję po tym, jak wstrzymały ją przez huragan Harvey.

Mężczyzna macha kurdyjską flagą na ulicach miasta Irbil, po referendum w IrakuMężczyzna macha kurdyjską flagą na ulicach miasta Irbil, po referendum w Iraku Bram Janssen (AP Photo/Bram Janssen)

Diesel drożeje mocniej niż benzyna

Ropa drożała, podrożało też paliwo na polskich stacjach benzynowych. Jak wylicza Biuro Maklerskie Reflex, benzyny 95 i 98 były droższe średnio o 3-4 grosze na litrze w porównaniu z poprzednim tygodniem - kosztowały odpowiednio 4,63 i 4,93 zł/litr. Większe podwyżki dotyczyły oleju napędowego, którego ceny wzrosły o średnio 6 groszy na litrze - do 4,41 zł. Autogaz stabilnie - w ciągu tygodnia podrożał średnio o grosz na litrze do 2,13 zł.

Wszystkie paliwa były też wyraźnie droższe niż przed rokiem - benzyny o 22-24 grosze, olej napędowy o 19 groszy, a autogaz o 21 groszy na litrze.

Szykujcie się na podwyżki

Co nas czeka w najbliższej przyszłości? Jak pisze BM Reflex w swoim tygodniowym raporcie, w hurcie widać wyraźny wzrost cen oleju napędowego i stabilizację cen benzyny. "[...] spotowe ceny oleju napędowego w krajowych rafineriach przekroczyły poziom cen benzyny Pb95. Taką sytuację po raz ostatni na naszym rynku mieliśmy krótko w grudniu ubiegłego roku i wówczas ceny benzyny były wyższe od oleju napędowego o około 9-10 groszy na litrze. Aktualnie różnica między cenami obu paliw sięga 22 gr/l" - przypominają analitycy.

To oznacza, że w przyszłym tygodniu prawdopodobnie musimy liczyć się z dalszymi podwyżkami cen diesla. Według BM Reflex, będzie to około 5-10 groszy na litrze. Ceny benzyn i autogazu powinny za to być stabilne.

+++

Witucki: Nie mam problemu z tym, że już nie zarządzam 15 tys. pracowników [NEXT TIME]

Więcej o: