FTSE Russell: Polska trafi do grupy rynków rozwiniętych. Jako pierwszy kraj w naszym regionie Europy

Firma tworząca indeksy, które śledzą m.in. światowe fundusze inwestycyjne, zdecydowała o przesunięciu Polski z grona krajów rozwijających się (emerging markets) do grupy 25 krajów rozwiniętych (developed markets).

FTSE Russell awansował Polskę w ramach corocznego przeglądu swoich indeksów. Decyzja wejdzie w życie za rok, we wrześniu 2018. Zostawimy za sobą Czechy i Węgry i dołączymy do m.in. Niemiec, Francji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i krajów skandynawskich.

Jesteśmy pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, który został w ten sposób doceniony przez agencję indeksową London Stock Exchange - pisze warszawska giełda w komentarzu do tej decyzji.

Polska była na liście obserwacyjnej FTSE Russell od 2011 roku. Jak podaje GPW, przy zmianie klasyfikacji pod uwagę brane jest między innymi otoczenie regulacyjne, infrastruktura i jakość rynku kapitałowego.

Giełda cieszy się z tego awansu, bo jest on pewną pochwałą także dla polskiego rynku i jej samej. - Przekwalifikowanie Polski do rynków rozwiniętych to docenienie rozwoju polskiej gospodarki i naszego rynku kapitałowego oraz ważny krok w jego rozwoju. Polska posiada wszystkie zalety rynków rozwiniętych, m.in. bezpieczeństwo obrotu i usług post-transakcyjnych oraz rozwiniętą infrastrukturę - powiedział prezes GPW Marek Dietl.

Czytaj też: GPW wreszcie ma prezesa. Jest zgoda KNF dla doradcy Andrzeja Dudy

W innym ważnym indeksie tego typu MSCI, Polska nadal jest w grupie krajów rozwijających się.

+++

Współtwórca Comperia.pl: Samo bycie upartym jest bez sensu. Trzeba jeszcze pokory, mądrości i otwartości [NEXT TIME]

Więcej o: