Za 2 mld zł Macierewicz chce zbudować nową armię do walki w cyberprzestrzeni

Marcin Kaczmarczyk
Za kilka lat co najmniej tysiąc żołnierzy będzie nas chronić przed atakami rosyjskich i innych hakerów. Zapowiedział to w Krakowie, w trakcie III Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa Cybersec, Antoni Macierewicz, minister obrony.

Już w zeszłym roku na konferencji Cybersec pojawili się ważni przedstawiciele rządu – wśród nich ministrowie Gowin i Streżyńska oraz Krzysztof Szczerski, jako przedstawiciel prezydenta. W tym roku było lepiej. W Krakowie pojawiła się Beata Szydło i Antoni Macierewicz.

Minister obrony zapowiedział przede wszystkim utworzenie polskich wojsk cybernetycznych. - Tworzone w Polsce wojska cybernetyczne mają w ciągu kilku lat liczyć przynajmniej 1 tys. żołnierzy zdolnych do walki w cyberprzestrzeni – mówił.

By te wojska powstały, podjęto decyzje, jak tłumaczył, o powołaniu biura ds. organizacji wojsk cybernetycznych oraz pełnomocnika MON ds. bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, którym został Bartłomiej Grabski, podsekretarz stanu w MON. Zwiększono również zobowiązania Narodowego Centrum Kryptologii i na wszystkie te cele przeznaczono imponującą kwotę 2 mld zł.

Antoni Macierewicz powiedział również, że wszystkie działania związane z utworzeniem wojsk cybernetycznych będą koordynowane z urzędem premiera i w ścisłym kontakcie z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego.

Macierewicz podkreślał, że istnieją narzędzia, które pozwalają z łatwością zainfekować dezinformacją całe społeczeństwo. - Na te narzędzia składają się całe fabryki, jeżeli tak można to powiedzieć, trolli oraz boty. Grupy osób prowadzą na masową skalę operacje informacyjne, czy lepiej powiedzieć, dezinformacyjne, zaplanowane m.in. przez rosyjski wywiad - mówił szef MON.

Czytaj więcej: Znajdź dobrego informatyka. Zarobisz na tym nawet 15 tys. zł.

Premier tworzy specjalny departament

Obecna na konferencji Cybersec premier Beata Szydło zapowiedziała z kolei utworzenie departamentu ds. cyberprzestrzeni, którym pokieruje Paweł Szefernaker, szef młodzieżówki PiS, który również kierował internetową częścią kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy.

- Podjęłam decyzję, iż powołam departament, komórkę taką, która w tej chwili właśnie powstaje w wielu urzędach premierów Unii Europejskiej, której zadaniem będzie analizowanie i monitorowanie i bycie takim zapleczem eksperckim dla mnie osobiście - mówiła premier, cytowana przez PAP.

Czytaj więcej: Dlaczego rosyjscy hakerzy są tak dobrzy?

Premier przypomniała też, że prace nad poprawą polskiego cyberbezpieczeństwa trwają także w MON, gdzie utworzone zostało wspomniane biuro ds. polskiej armii cybernetycznej, oraz w ministerstwie cyfryzacji, gdzie kończą się prace nad projektem ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

Zarówno premier, jak i minister obrony dużo mówili o tym, że zagrożeń w cyberprzestrzeni dla państwa jest mnóstwo. - Na polu technologicznym trwa ciągły wyścig zbrojeń, który przynosi coraz więcej kompleksowych zagrożeń. Nie istnieje instytucja, która nie byłaby narażona na ataki w sferze cybernetycznej – mówił Antoni Macierewicz.

Przypomniał przy tym między innymi o ostatnich zagrożeniach cyberbezpieczeństwa, tak jak m.in. ataki na strony rządowe w Estonii (2007), ataki na strony internetowe przed szczytem NATO w Polsce (2016) oraz ataki na Ukrainie (2017) – Na szczęście z tymi atakami w Polsce sobie poradziliśmy – dodał minister.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Voelkel: W nowoczesnych firmach nie potrzebujemy ludzi, którzy nastawieni są na indywidualny cel [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (75)
Za 2 mld zł Macierewicz chce zbudować nową armię do walki w cyberprzestrzeni
Zaloguj się
 • Thom Bla

  Oceniono 27 razy 21

  Tia będzie tak walczyła w cyberprzestrzeni jak fundacja narodowa promuję Polskę za granicą. Kolejne narzędzie do utrzymania władzy

 • kemor234

  Oceniono 19 razy 19

  Nie rozumiem. Przecież armia trolli już istnieje.
  Co z helikopterami dla wojska ? Normalnego, żeby nie było ...

 • der-rauber

  Oceniono 15 razy 15

  Pomysł jest bardzo dobry. Gorzej z tym jak oni to koncertowo spieprzą i do czego będą wykorzystywać takie siły. Zamiast cyberbezpieczeństwem i cyberoperacjami, będą zajmować się trollowaniem na portalach społecznościowych i forach internetowych. Po pis nie spodziewam się niczego lepszego.

 • d1r3ct

  Oceniono 9 razy 9

  Kolejne ciepłe posady dla "swoich" ? Ilu Misiewiczów tam trafi ? Jak sprawnie będzie to działać, na ile będzie to wymierzone...we własnych obywateli ? ;)

 • jep23

  Oceniono 8 razy 8

  To różańce są takie drogie?!

 • iarna

  Oceniono 8 razy 8

  To jest kasa, która pójdzie w szambo. Jednostka sterowana, filtrowana i trzymana na krótkiej smyczy przez ruskich. To jest cel tego dziada, kumotra ruskich mafiozów i agentów GRU.

 • corvelinho

  Oceniono 7 razy 7

  Zastąpią rosyjskie boty i trolli swoimi do walki z opozycją.
  Jaką mamy gwarancję że tak właśnie nie będzie, że ludzie ci nie będą wykorzystywani do tych samych celów (dezinformacja, kształtowanie opinii w necie, propagandy) ???
  Myślę że przy obecnej władzy a zwłaszcza pod Antonim mamy pewność że właśnie tak będzie..

 • jpy1

  Oceniono 7 razy 7

  To jest wstęp do kontroli Internetu.

 • kruk6666

  Oceniono 7 razy 7

  1 tyś. PiS-owskich kretynów zaopatrzonych w konsole do gier skutecznie ochroni Wolskę przed cyberatakiem , resztę załatwią oddziały różańcowe na granicach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX