To szansa dla Polaków? W Szwecji dramatycznie brakuje rąk do pracy

Ożywienie gospodarcze w Szwecji to dla tamtejszych firm spory problem - oznacza brak wykwalifikowanych pracowników. Aż 75 proc. firm ma trudności ze znalezieniem kandydatów.

Szwedzka gospodarka trzeci rok z rzędu rozwija się w tempie ponad 3 procent, w przyszłym roku prognozuje się wzrost o około 2,5 procent.

W Szwecji cały czas bez pracy pozostaje ponad 300 tys. osób, stopa bezrobocia wśród osób urodzonych w Szwecji spadła w sierpniu do 3,9 proc. i jest najniższa od 2008 r. Bezrobocie wśród osób urodzonych za granicą wyniosło 22 proc.

Coraz trudniej o pracownika

Mimo fali imigrantów przybyłych do Szwecji w ostatnich trzech latach, którzy powiększyli ludność krajów nordyckich do ponad 10 milionów, tamtejszym firmom coraz trudniej jest znaleźć pracowników. 

Problem zauważa m.in. szwedzki bank centralny. Zwraca on uwagę, że stopa bezrobocia jest na tym samym poziomie, co przed kryzysem finansowym, jednak od tego czasu podwoiła się liczba miejsc pracy i wakatów. 

Według rządowej agencji zatrudnienia, liczba wakatów na osobę poszukującą pracy jest najwyższa od 2000 r. Co najmniej 12 z 15 sektorów gospodarki cierpi na niedobór siły roboczej. Najbardziej dotkliwy jest on w budownictwie, edukacji, IT oraz służbie zdrowia, ale brak pracowników jest problemem także np. w transporcie, rolnictwie czy hotelarstwie. Ludzi brakuje również w fabrykach, ośrodkach pomocy społecznej czy ośrodkach naukowych. 

Rośnie liczba nieobsadzonych miejsc pracy. W sierpniu było ich około 78 tysięcy, czyli o 9 procent więcej niż rok wcześniej i o 41 procent więcej niż przed dwoma laty. Tylko w oświacie i służbie zdrowia zanotowano niemal 10 tysięcy wolnych stanowisk pracy.

Zrzeszenie szwedzkich przedsiębiorstw, które reprezentuje 60 tys. firm, twierdzi, że niedobory te zagrażają rozwojowi przedsiębiorstw. Z czerwcowego badania wynika, że aż 75 proc. firm szukających pracowników, ma trudności ze znalezieniem kandydatów. Problemem szwedzkich firm jest też to, że na rynku brakuje wolnych mieszkań, a to utrudnia przeprowadzki. Narzekają także na kiepską infrastrukturę, która ułatwiłaby pracownikom docieranie do pracy.

Prezes firmy inżynieryjsko-doradczej Sweco Tomas Carlsson, który w tym roku w Szwecji planuje zatrudnienie 1000 osób, podkreśla w rozmowie z "Bloombergiem", że nic nie wskazuje na to, by niedobór siły roboczej w najbliższym czasie zniknął. Szef budowlanej spółki Skanska dodaje, że pracują z "dodatkową" energią żeby zainteresować potencjalnych pracowników. Firmy nie ukrywają, że rekrutacje przeprowadzają już nie tylko w kraju, ale i międzynarodowo.

Wakaty w Szwecji mogą skusić np. Polaków. Średnia pensja w skandynawskim kraju to ok. 2 500 euro miesięcznie. W Polsce to ok. 1 050 euro - blisko 4 500 zł według danych GUS za sierpień br.

***

Voelkel: W nowoczesnych firmach nie potrzebujemy ludzi, którzy nastawieni są na indywidualny cel [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (180)
To szansa dla Polaków? W Szwecji dramatycznie brakuje rąk do pracy
Zaloguj się
 • rikol

  Oceniono 81 razy 31

  Jak to? Tylu uchodźców przyjęli i żaden nie chce pracować? Nie nadają się? No kto by pomyślał? No i stopa bezrobocia 7 razy wyższa dla urodzonych poza szwecją. Od kiedy wyborcza publikuje takie herezje? Toż to jak wyjęte z ust Marine Le Pen.

 • kroliklesny

  Oceniono 19 razy 17

  Autor! Jak ty policzyles ludnosc "krajow nordyckich"? Wg danych z roku 2015 Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia, Szwecja oraz obszary samorzadowe: Wyspy Aaland, Wyspy Owcze, Grenlandia mialy 26,6 mln mieszkancow!!!

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 16 razy 14

  Medycyna w krajach skandynawskich potrzebuje pracowników. Wyssie te resztki, lekarzy i pielęgniarek przed 40-tką którzy jeszcze są w Polsce. Ostatnio w środowisku medycznym mówi się o tym jak wójt jednej z gmin w Polsce szukał przez kilka lat lekarza. Teraz proponuje jako bonus za trzyletnią pracę - działkę we wskazanym przez kandydata do pracy miejscu w gminie i wybudowanie domu za około 300 000. Do dziś kandydat do pracy się nie znalazł!!
  Za chwilę taka sytuacja będzie powszechna!

 • mowprawde

  Oceniono 11 razy 9

  Przyjęli tylu "inżynierów" i innych fachowców i brakuje rąk do pracy?! Niemożliwe....

 • Paweł Mi

  Oceniono 13 razy 7

  >>W Szwecji dramatycznie brakuje rąk do pracy<<

  A co robią ci wszyscy lekarze z Afganistanu, architekci z Somalii i fizycy jądrowi z Syrii?

 • Fajfus Fujara

  Oceniono 11 razy 7

  Ubogacacze chcą socjal, ale nie chcą pracować? - obciąć o 50% socjal, to ruszą tłuste tyłki do roboty.
  Acha - Szwedzi się boją że zaczną się "wysadzać"

 • jaceq

  Oceniono 17 razy 7

  Nie ma rąk do pracy? No jak to? Przecież tylu przyjęli lekarzy, fizyków jądrowych, inżynierów i in. muzułmańskich fachowców, że do niektórych dzielnic strach wejść, tak ostro pracują.

 • Adam Persson

  Oceniono 10 razy 6

  Tylu inzynierow, lekarzy i naukowcow Szwecja przyjela i jeszcze za malo ?

 • de Mnm

  Oceniono 24 razy 6

  Niech przesuną tych inżyniero-konsultingów do roboty i nie bedzie wakatów. Setki tysiecy inzyniero magistrów, a na budowie spawacza nie ma, ale nie wyśle palant człowieka na kurs, bo mu kasy szkoda, lepiej nowego lexusa kupić. Dajcie godnie zarobić, to i ludzie się znajdą. Ale pseudoprzedsiebiorcy nie potrzeba pracownika, a niewolnika za 5 zl na godzinę, aby zapieprzał po 12 godzin, na kolejną wycieczkę prezia na Bali. Dżaźni mnie ten skowyt nad brakiem pracowników. Porządne firmy nie mają problemów, tylko takie, na niewolniczych zasadach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX