Ekonomiści obstawiają, że polska gospodarka mocno przyspieszyła. Ostatni kwartał był najlepszy za czasów rządu Beaty Szydło

Rafał Hirsch
Ekonomiści ankietowani przez Polską Agencję Prasową typują, że PKB Polski w trzecim kwartale 2017 urosło o 4,4 procent rok do roku. Jeśli dane będą zgodne z tymi oczekiwaniami, to okaże się, że polska gospodarka rośnie najszybciej od 2015 roku.

Prognozy ekonomistów to nie to samo co twarde dane, ale jeden rzut oka wystarczy aby ocenić, że w przypadku danych o PKB prognozy te są bardzo wiarygodne. W przeszłości dane podawane przez GUS zwykle były bardzo blisko uśrednionych oczekiwań ekonomistów.

Pod koniec 2016 trafili ze wzrostem o 2,5 procent. W pierwszym i drugim kwartale 2017 wzrost PKB okazał się tylko o jedną dziesiątą punktu procentowego lepszy od oczekiwań.

Teraz ekonomiści ankietowani przez PAP mówią: w trzecim kwartale PKB urosło o 4,4 procent. 

Jeśli te oczekiwania się sprawdzą, to będzie to oznaczać że trzeci kwartał był najlepszy dla naszej gospodarki od końca 2015 roku. W czwartym kwartale 2015 PKB rosło o 4,6 procent. Był to ostatni kwartał jeszcze z poprzednim rządem Ewy Kopacz. W połowie tamtego kwartału mieliśmy wybory parlamentarne i zmianę rządu.

W kolejnych miesiącach wzrost ryzyka politycznego związany z konfliktem rządu z Unią Europejską, a także słabe wykorzystanie funduszy unijnych spowodowało załamanie się inwestycji. Przez to wzrost gospodarczy w całym 2016 był bardzo słaby. Druga połowa tego roku to były nawet okolice wzrostu o zaledwie 2,5 procent. 

ZOBACZ TEŻ: Produkcja pozytywnie zaskoczyła analityków. To może oznaczać mocny wzrost PKB w III kwartale

2017 zaczął się od wzrostu o 4 procent, a teraz ma być jeszcze lepiej, między innymi dzięki inwestycjom powoli wychodzącym z dołka. Dzięki wzrostowi zatrudnienia w gospodarce i podwyżkom płac wciąż bardzo mocno rośnie też konsumpcja.

Pierwsze wstępne dane o wzroście PKB w trzecim kwartale GUS poda 14 listopada. Kolejny, pełniejszy raport na ten temat opublikuje 30 listopada.

SPRAWDŹ JAK BYŁO W DRUGIM KWARTALE: Polska gospodarka zaskakuje na plus. W drugim kwartale urosła o 3,9 proc., nieco mocniej od oczekiwań

Więcej o:
Komentarze (121)
PKB Polski rośnie coraz szybciej. Ostatni kwartał był najlepszy za czasów rządu Beaty Szydło
Zaloguj się
 • oryntagon

  Oceniono 60 razy 8

  Ojojoj, wywalą pana z pracy za ten artykuł.
  W Gazecie Wyborczej należy pisać, że sytuacja ekonomiczna jest katastrofalna. Wskaźniki nie mają tutaj żadnego znaczenia.
  Liczy się mądrość etapu.

 • hegemon123

  Oceniono 9 razy 7

  No proszę...

 • Lizy Job

  Oceniono 17 razy 5

  Ale jak to? My juz spakowane, dom sprzedany, tego pincet my nie brali bo w tok fm i u lisa mówili że to obciach i ze będzie krach. Bilet kupiony za granicę kupiony w jedną stronę bo miało wszystko upaść! ! Nie to nie może być tak, weźcie to zmazcie i napiszcie jeszcze raz, tak jak ma być.

 • hegemon123

  Oceniono 16 razy 4

  Gratulacje dla pani premier.
  Pozostaje nam cieszyć się z polskich sukcesów!

 • mgr.nauk

  Oceniono 16 razy 4

  Na Czerskiej rozpacz.

 • femur

  Oceniono 7 razy 3

  Tylko czemu dali 500, a ceny tak poszły w górę, że wydatki zwiększyły się o ok. 800...

 • sparky6

  Oceniono 5 razy 3

  a miala pie...ac

 • antymilo92

  Oceniono 7 razy 3

  Ona gotowa jeszcze uwierzyc, ze od niej zalezy stan gospodarki........

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX