Ekonomiści obstawiają, że polska gospodarka mocno przyspieszyła. Ostatni kwartał był najlepszy za czasów rządu Beaty Szydło

Rafał Hirsch
Ekonomiści ankietowani przez Polską Agencję Prasową typują, że PKB Polski w trzecim kwartale 2017 urosło o 4,4 procent rok do roku. Jeśli dane będą zgodne z tymi oczekiwaniami, to okaże się, że polska gospodarka rośnie najszybciej od 2015 roku.

Prognozy ekonomistów to nie to samo co twarde dane, ale jeden rzut oka wystarczy aby ocenić, że w przypadku danych o PKB prognozy te są bardzo wiarygodne. W przeszłości dane podawane przez GUS zwykle były bardzo blisko uśrednionych oczekiwań ekonomistów.

Pod koniec 2016 trafili ze wzrostem o 2,5 procent. W pierwszym i drugim kwartale 2017 wzrost PKB okazał się tylko o jedną dziesiątą punktu procentowego lepszy od oczekiwań.

Teraz ekonomiści ankietowani przez PAP mówią: w trzecim kwartale PKB urosło o 4,4 procent. 

Jeśli te oczekiwania się sprawdzą, to będzie to oznaczać że trzeci kwartał był najlepszy dla naszej gospodarki od końca 2015 roku. W czwartym kwartale 2015 PKB rosło o 4,6 procent. Był to ostatni kwartał jeszcze z poprzednim rządem Ewy Kopacz. W połowie tamtego kwartału mieliśmy wybory parlamentarne i zmianę rządu.

W kolejnych miesiącach wzrost ryzyka politycznego związany z konfliktem rządu z Unią Europejską, a także słabe wykorzystanie funduszy unijnych spowodowało załamanie się inwestycji. Przez to wzrost gospodarczy w całym 2016 był bardzo słaby. Druga połowa tego roku to były nawet okolice wzrostu o zaledwie 2,5 procent. 

ZOBACZ TEŻ: Produkcja pozytywnie zaskoczyła analityków. To może oznaczać mocny wzrost PKB w III kwartale

2017 zaczął się od wzrostu o 4 procent, a teraz ma być jeszcze lepiej, między innymi dzięki inwestycjom powoli wychodzącym z dołka. Dzięki wzrostowi zatrudnienia w gospodarce i podwyżkom płac wciąż bardzo mocno rośnie też konsumpcja.

Pierwsze wstępne dane o wzroście PKB w trzecim kwartale GUS poda 14 listopada. Kolejny, pełniejszy raport na ten temat opublikuje 30 listopada.

SPRAWDŹ JAK BYŁO W DRUGIM KWARTALE: Polska gospodarka zaskakuje na plus. W drugim kwartale urosła o 3,9 proc., nieco mocniej od oczekiwań

Więcej o: