Roboty wygryzą maklerów? W tym funduszu sztuczna inteligencja zainwestuje twoje pieniądze

Uruchomiony w USA fundusz inwestycyjny AI Powered Equity ETF wykorzystuje w procesie inwestycyjnym technologię sztucznej inteligencji.

AI Powered Equity ETF (AIEQ) został uruchomiony przez EquBot LLC we współpracy z ETF Managers Group. Jest zasilany przez platformę Watson, opracowaną przez firmę IBM. Watson analizuje 10 lat danych, pochodzących z tysięcy zbiorów, każdego dnia bierze pod uwagę m.in. sentyment rynkowy, akty prawne, wyniki kwartalne spółek, artykuły prasowe czy wpisy w mediach społecznościowych.

Następnie klasyfikuje każde przedsiębiorstwo w oparciu o prognozowane prawdopodobieństwo tego, w jakim stopniu skorzysta ono z warunków ekonomicznych i wydarzeń na świecie.

W ten sposób identyfikuje firmy, mające duże szanse na długoterminowy wzrost. Przewagą AIEQ ma być wykorzystanie sztucznej inteligencji i umiejętność uczenia się maszyn.

- Nastąpił wybuch informacji - mówi Art Amador, współzałożyciel EquBot. - To eksplozja danych z internetu i innych źródeł, które muszą być przetwarzane w sposób obiektywny. Ludzie nie mają takich zdolności - dodaje. Fundusz ma jednak dwóch "ludzkich" menedżerów.

EquBot i ETFMG oczekują, że portfel AI Powered Equity ETF będzie składał się z 30 do 70 amerykańskich akcji, porównywanych do szerszego rynku akcji w Stanach Zjednoczonych. Fundusz zadebiutował z 65 spółkami.       

AIEQ pobiera 0,75 proc. rocznie lub 75 dolarów od inwestycji w wysokości 10 tys. dolarów.

Gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji w ostatnich latach pozwala przypuszczać, że podobnych rozwiązań będzie coraz więcej.

Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że prezes spółki Quid, Bob Goodson stworzył w 2009 roku program komputerowy, wybierający mało znane firmy, które z czasem osiągną sukces. Przykładem na trafność prognoz robota jest firma Ibibo z Indii, która w 2009 roku zatrudniała 8 osób, a dzisiaj obraca miliardami.

+++

Co łączy iPoda z filmem "2001: Odyseja Kosmiczna"?

Więcej o:
Komentarze (8)
Roboty wygryzą maklerów? W tym funduszu sztuczna inteligencja zainwestuje twoje pieniądze
Zaloguj się
 • kamuimac

  Oceniono 3 razy 3

  i to czeka każdą branżę bez wyjątku - to co jest opisane w tym artykule to tzw drugi etap robotyzacji - pierwszy dotyczył prostych manualnych czynnosci (praca fizyczna) - teraz następuje automatyzacja czynnosci tradycyjnie wykonywanych przez osoby pracujące umysłowo - trzeci najbardziej odczuwalny następi kiedy roboty zaczną też zastępować wysokiej klasy specjalistów (lekarzy inżynierów itp) - w ciągu nasepnych 20-30 lat czeka nas rewolucja przemysłowa proównywalna chyba tylko z tworzeniem manufaktur a następnie z komputeryzacją .

 • supermarjan

  0

  gooovno.
  na marketwatch jeszcze tydzien temu czytalem analize o tym jak fundusze binarne dostaly lomot od zwyklych zarzadzajacych.
  biorac pod uwage to ze ci zwykli zarzadzajacy w 80% nie sa w stanie pobic indeksu nawet w ujeciu bardzo krotkim np rok dwa - to ta sztuczna inteligencja pierwej zacznie przeszczepiac cycki niz nauczy sie inwestowania.
  na razie widzimy radosny upadek handlu HFT, po czesci przez regulacje po czesci przez wzrost efektywnosci rynku. popatrzcie na obroty na nyse po krachu jak spadaja.
  to jest efekt upadku HFT. a hft to jest pikus w porownaniu do tego co chca zrobic 'tfórcy' z arta wyzej.

 • gczern

  Oceniono 1 raz -1

  Żeby spekulację nazywać "inwestowaniem" i to jeszcze przez czołowa gazetę wydawaną w Polsce to już świadczy dobitnie o praniu mózgu jakim jesteśmy poddawani, to wszystko to czysta spekulacja i hazard nic więcej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX