Będzie jak na Zachodzie. Za przekręcenie licznika nawet 5 lat w więzieniu

Zbigniew Ziobro ruszył na wojnę z osobami, które fałszują wskazania liczników kilometrów w samochodach. Resor sprawiedliwości przygotował przepisy, które mają ukrócić ten proceder. Prace nad projektem odpowiednich zmian w prawie nadzoruje sekretarz stanu w ministerstwie Patryk Jaki.

Dzisiaj proceder przekręcania liczników w używanych autach jest powszechny – niektóre warsztaty oferują wręcz taką ”usługę”, specjalnie się z tym nie kryjąc. Nic im nie grozi – dotąd przekręcanie liczników nie było karane.

- Ofiarą oszustów padają nieświadomi nabywcy, którzy na zakup wymarzonych czterech kółek wydają często ostatnie oszczędności – czytamy w komunikacie na stronie resoru sprawiedliwości. Ma być inaczej.

Wkrótce za każde przekręcenie licznika będzie grozić od 3 miesięcy do 5 lat więzienia – zarówno dla zlecającego oszustwo, a więc np. sprzedającego używany samochód, jak i wykonawcy, w więc np. mechanika w warsztacie.

Taka sama kara – od 3 miesięcy do 5 lat więzienia – będzie grozić także wtedy, gdy właściciel samochodu nie zgłosi w stacji kontroli pojazdów faktu wymiany całego licznika na nowy (np. z powodu autentycznej lub rzekomej awarii).

Polacy często kupują złom

- Mamy do czynienia z plagą cofania liczników samochodów, które są wprowadzane na polski rynek, sprzedawane naszym obywatelom. Tego rodzaju zjawisko powoduje straty ludzi, którzy sądzą, że kupują samochód ze znacznie niższym przebiegiem. A w rzeczywistości niejednokrotnie kupują złom - powiedział na konferencji prasowej Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Jego zdaniem, konsekwencje bezradności państwa wobec takiego procederu ponoszą uczciwi obywatele, którzy wielokrotnie przepłacali za pojazd nie nadający się do jazdy albo samochód „po przejściach”. - Chcemy z tym skończyć – dodał.

Będzie jak na Zachodzie

Podobne rozwiązania, jak przypomina Ministerstwo Sprawiedliwości, funkcjonują od dawna w państwach Europy Zachodniej. W Niemczech za fałszowanie wskazań licznika przebiegu kilometrów w samochodzie można dostać 5 lat więzienia. W Austrii rok więzienia grozi za fałszowanie danych technicznych pojazdów. Francuskie prawo przewiduje 2 lata więzienia za zmianę wskazań licznika przebiegu, a w Czechach każda ingerencja w stan licznika grozi rokiem więzienia i przepadkiem samochodu.

Więcej o: