Rusza przetarg na wagony dla wojska. Takimi pociągami Macierewicz chce wozić żołnierzy

PKP Intercity ogłosiły przetarg na 8 dostawę ośmiu specjalnych wagonów osobowych na potrzeby Sił Zbrojnych RP.

O specjalnych wagonów dla polskiego wojska zaczęło się mówić w sierpniu, gdy PKP Intercity na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej wysłało do polskich producentów zapytania ofertowe. Niektóre oczekiwania  - dotyczące np. szafek na broń, lodówek, kuchenki mikrofalowej, niezależnego zasilania czy stworzenia przedziału dowódcy oraz przedziału narad z nagłośnieniem, ekranami, czytnika kart i USB - odbiły się w mediach szerokich echem. Wagony miałyby być dopuszczone do eksploatacji w niemal wszystkich krajach Europy.

Choć większość producentów poinformowała PKP Intercity, że nie jest w stanie sprostać tym wymaganiom, to państwowy przewoźnik właśnie ogłosił przetarg. Nieco obniżono przy tym wymagania - w ogłoszeniu czytamy m.in., że wagony mają spełniać wymagania w zakresie eksploatacji po sieciach Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii (a więc już nie całej Europy).

Przedmiotem zamówienia jest 6 wagonów bezprzedziałowych do przewozu żołnierzy i 2 wagony przedziałowe do przewozu konwoju. Wytyczne co do parametrów technicznych czy wyposażenia wagonów są bardzo szczegółowe, w wagonach mają znaleźć się m.in. przedział dowódcy, przedział socjalny z aneksem kuchennym czy pomieszczenie „wielofunkcyjne schładzane”. Ponadto wszystkie wagony będą ze sobą połączone siecią, więc transmisja danych w pociągu będzie taka jak w budynku. Wagony mają być też klimatyzowane i posiadać wzmacniacze sygnału GSM czy sygnał wifi. 

Wymagania dotyczącego przedziału z aneksem kuchennym:

.. PKP Intercity

Przykładowe rozplanowanie wagonu bezprzedziałowego: 

Przykładowy podział funkcjonalny wagonu bezprzedziałowego dla wojskaPrzykładowy podział funkcjonalny wagonu bezprzedziałowego dla wojska źródło: PKP Intercity

Przykładowe rozplanowanie wagonu przedziałowego:

Przykładowy podział funkcjonalny wagonu przedziałowego dla wojskaPrzykładowy podział funkcjonalny wagonu przedziałowego dla wojska źródło: PKP Intercity

Alternatywne przykładowe rozplanowanie wagonu przedziałowego:

Przykładowe rozplanowanie wagonu przedziałowegoPrzykładowe rozplanowanie wagonu przedziałowego źródło: PKP Intercity

Wagony mają być przystosowane do jazdy z prędkością co najmniej 160 km/h.

Oferty mają zostać otwarte 29 grudnia. Wagony miałyby trafić do Polski najpóźniej do 1 grudnia 2019 r.

Jak tłumaczyło w sierpniu Rynkowi Kolejowemu Ministerstwo Obrony Narodowej, polskie wojsko często wykorzystuje właśnie pociągi do przerzutu żołnierzy i uzbrojenia czy zapasów paliw czy wody i jedzenia, na ćwiczenia i manewry. Na razie nie posiada jednak własnego taboru, a jedynie wypożycza je od narodowych spółek kolejowych.

***

Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (193)
Rusza przetarg na wagony dla wojska. Takimi pociągami Macierewicz chce wozić żołnierzy
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 42 razy 36

  Niech jeszcze zaprojektuje PKS-y dla wojska - to dopiero wzmocni polską armię, bo pociągi to się strasznie spóźniają ...

 • zielonyludek

  Oceniono 39 razy 25

  Nowoczesne armie transportują żołnierzy śmigłowcami.
  My pociągami.
  Bo w śmigłowcach nie ma lodówek i kuchenek mikrofalowych oraz salonek dla dowódców.
  My przecież dbamy o naszych żołnierzy.

 • remo29

  Oceniono 18 razy 14

  Jak będziemy mieli wagony, to nikt nas już nie zatrzyma, żadne tam ruskie, dżihadysty, drony, terminatory. Taki ch..., będziemy sprawdzać bilety co 10 minut.

 • Czesław Rosomak

  Oceniono 17 razy 11

  - O do diabła, kogo brakuje?
  - Franka Dolasa, pewnie zabarłożył jak wyskoczyliśmy na piwo w Choczowie.

 • y.woodoo

  Oceniono 11 razy 9

  Nie takie pociagi wykolejali AKowcy. Wystarczyl dobry klucz do srub do szyn. Zyja potomkowie tych AKowcow. Historia lubi sie powtarzac.
  Ps" Czy automatyczne rozszerzanie osi kol do rozstawu "na h..." jest przewidziane?

 • mirek76pl

  Oceniono 10 razy 8

  No i to jest bardzo sluszna koncepcja. Doswiadczenie pokazalo, ze takiemu pociagowi nie straszne mgly, brzozy oraz ataki bombami termobarycznymi i idealnie nadaje sie do tego, aby szybko ewakuowac Ministra Obrony

 • single_malt

  Oceniono 8 razy 8

  pomieszczenie wielofunkcyjne schladzane jest za krotkie .
  Zwloki potem nie wejda do trumny i trzeba je bedzie je chowac w pozycji kucznej

 • cameel.m

  Oceniono 12 razy 8

  Bo się zaturlam ze śmiechu na śmierć. Za europejską agencją ds. leków lobbował zwolennik klauzuli sumienia dla aptekarzy i zarazem lekarz, który nie wypisał pigułki "dzień po" zgwałconej kobiecie. Dziwne, że się nie udało.

 • orzelek2004

  Oceniono 7 razy 7

  Ostatnia wojna skuteczna z użyciem pociągów odbyła się w 1871 r. kiedy to Niemcy podwieźli dwa Korpusy na przedpola Paryża i wygrali.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX