Putin będzie rozdawać pieniądze na dzieci. Ale przy naszym 500 plus jego program jest malutki

Rafał Hirsch
Prezydent Rosji Władimir Putin chce w trzy lata wydać na wspieranie rodzin z dziećmi 500 miliardów rubli. Ta solidnie brzmiąca liczba w przeliczeniu na złote jest jednak znacznie mniejsza od tego, ile Polska wydaje w ramach programu Rodzina 500 plus

Ile to jest 500 miliardów rubli

Władimir Putin chce, aby rosyjski rząd zwiększył wydatki na rodziny z dziećmi o 500 miliardów rubli w trzy lata. W marcu w Rosji odbędą się wybory prezydenckie i chociaż oczekiwania co do tego, kto je wygra są raczej sprecyzowane, to jednak prezydent Putin stara się wprowadzić niektóre elementy demokratycznych kampanii wyborczych. Takim elementem są obietnice socjalne i zapowiedzi zwiększenia publicznych wydatków.

500 miliardów rubli brzmi poważnie, ale trzeba pamiętać, że dzisiaj jeden rubel kosztuje zaledwie 6 groszy. Tak więc 500 miliardów rubli to około 30 miliardów złotych.

Notowania rubla rosyjskiego w PolsceNotowania rubla rosyjskiego w Polsce wykres: investing.com

Koszt 30 mld złotych obejmuje trzy lata, tak więc program ma kosztować około 10 mld złotych rocznie. Polski rząd na program Rodzina 500 plus wydaje około 25 mld złotych rocznie. Okazuje się więc, że propozycje Putina w porównaniu z naszymi rozwiązaniami zdecydowanie bledną.

Szczegóły planu Putina

Socjalny plan Putina składa się z trzech części. Po pierwsze o 3 lata ma zostać przedłużone rozwiązanie, które już obowiązuje, czyli dość spore becikowe. W tej chwili matka na każde drugie i trzecie dziecko dostaje jednorazowo 453 tysiące rubli (czyli ponad 27 tysięcy złotych). Te przepisy miały wygasać w 2018, ale mają obowiązywać nadal, do 2021 roku.

Po drugie od stycznia ma wejść w życie dodatek na pierwsze dziecko, wypłacany miesięcznie, tak jak 500 plus, ale tylko przez 18 miesięcy.

Po trzecie rodziny wielodzietne z kredytami hipotecznymi mają dostać dopłatę do tych kredytów. Państwo ma pokrywać część odsetek od tych kredytów, których oprocentowanie jest wyższe niż 6 procent rocznie. W praktyce może chodzić o wszystkie kredyty, bo oficjalna stopa procentowa w rosyjskim banku centralnym wynosi dziś ponad 8 procent.

Putin powiedział, że Rosja musi robić więcej aby wspierać rodziców i tworzyć dodatkowe zachęty do posiadania drugiego i trzeciego dziecka, aby przezwyciężyć narastający kryzys demograficzny.  W 2016 w Rosji na 1000 osób było tylko 12,9 urodzeń – najmniej od 2011, a w 2035 ma być 9 w pesymistycznym scenariuszu.

Dla porównania: w Polsce w 2016 roku na 1000 osób było 9,9 urodzeń. W 2017 ten wskaźnik urósł nam do 10,6.

Podsumowanie 2 lat rządów PiS. Minister Rafalska o 500 +

Więcej o: