Uwaga, Polskę zalewa skażona wódka. Przerażające statystyki
Nielegalny alkohol to aż 20 proc. rynku mocnego alkoholu w Polsce. Straty skarbu państwa, wynikające z nieodprowadzonej akcyzy oraz podatku VAT, przekraczają 2 mld złotych.
Z 24 mln litrów alkoholu nielegalnie wprowadzonego do obrotu, aż 18 mln litrów to alkohol skażony, 3 mln litrów pochodzi z przemytu, a źródłem kolejnych 3 mln litrów jest bimbrownictwo – wynika z raportu Fundacji Republikańskiej.
Zagrożenie życia i zdrowia
Alkohol z nielegalnych źródeł oznacza straty legalnych producentów i ubytek w budżecie państwa, ale także duże zagrożenie dla życia i zdrowia Polaków.
- Alkohole z nieznanego źródła mogą zawierać silnie trujący metanol oraz glikol, a także skażalniki i związki powstałe w wyniku ich wytrącania – czytamy w raporcie.
Rafał Momot, ekspert Fundacji Republikańskiej podkreśla, że każdego roku ponad 100 osób umiera z powodu spożywania innego niż legalny, konsumpcyjny alkohol. Zgodnie z danymi Narodowego Funduszu Zdrowia, w 2016 roku alkoholem metylowym zatruły się w Polsce 152 osoby, 37 z nich zmarło. Glikolem zatruły się 192 osoby, a 24 zmarły. Dane te są jednak niepełne, obejmują wyłącznie osoby hospitalizowane. W rzeczywistości tysiące Polaków każdego roku ulega skażeniu nielegalnym alkoholem.
Substancje dezynfekujące
Andrzej Szumowski, przewodniczący Rady Głównej Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy zwraca uwagę, że do niedawna, jednym z głównych źródeł zaopatrzenia czarnego rynku alkoholi, był skażony spirytus sprowadzony z Węgier. Dziś władze poradziły sobie z tym problemem, ale pojawiły się inne.
- Przestępcy szybko znaleźli inne źródło zaopatrzenia, jak np. substancje dezynfekujące, które korzystają z „lekkich” skażalników – twierdzi Andrzej Szumowski.
Rynek napojów alkoholowych w Polsce opiewa na blisko 57 mld zł, niemal 40 proc. to wyroby spirytusowe. Branża mocnych alkoholi przynosi ponad 12,5 mld zł wpływów i jest jednym z najważniejszych płatników do sektora finansów publicznych. Efektem wysokiego podatku akcyzowegooraz specyfikimocnych alkoholi,jest nieuczciwa konkurencja ze strony przestępców.
-
Spóźnialscy stracą prawo do 500 plus. Do kiedy trzeba złożyć wniosek o świadczenie?
-
Izrael światowym liderem szczepień przeciw COVID-19. Ale są wobec niego też oskarżenia [WYKRES DNIA]
-
PIT. Są nowe ulgi podatkowe. Co można odliczyć?
-
Brexit uderza w szkockich rybaków. Czują się oszukani przez Johnsona. "Nasi klienci się wycofują".
-
RMF FM nieoficjalnie: Służby dostały rekomendację. Będą masowe kontrole firm łamiących restrykcje
- Polski kret sondy InSight nie mógł wbić się w powierzchnię Marsa. NASA kończy tę część misji
- Przez pandemię lotniczy ruch pasażerski w rok zmalał o 60 proc. IATA: wróci do normy najwcześniej za trzy lata
- Mamy tyle aut elektrycznych co USA i Chiny kilka lat temu. Niemcy rejestrują tyle w tydzień
- Nord Stream 2 znów buduje gazociąg na niemieckich wodach
- Producenci turbin przygotowują się do spalania wodoru