Uwaga, Polskę zalewa skażona wódka. Przerażające statystyki

24 mln litrów 100-proc. alkoholu, czyli jedną piątą rynku, stanowił czarny rynek mocnych alkoholi w 2016 roku. Aż 18 mln litrów z tej puli to alkohol skażony, który może być groźny dla zdrowia i życia ludzi.

Nielegalny alkohol to aż 20 proc. rynku mocnego alkoholu w Polsce. Straty skarbu państwa, wynikające z nieodprowadzonej akcyzy oraz podatku VAT, przekraczają 2 mld złotych.

Z 24 mln litrów alkoholu nielegalnie wprowadzonego do obrotu, aż 18 mln litrów to alkohol skażony, 3 mln litrów pochodzi z przemytu, a źródłem kolejnych 3 mln litrów jest bimbrownictwo – wynika z raportu Fundacji Republikańskiej.

Zagrożenie życia i zdrowia

Alkohol z nielegalnych źródeł oznacza straty legalnych producentów i ubytek w budżecie państwa, ale także duże zagrożenie dla życia i zdrowia Polaków.

- Alkohole z nieznanego źródła mogą zawierać silnie trujący metanol oraz glikol, a także skażalniki i związki powstałe w wyniku ich wytrącania – czytamy w raporcie.

Rafał Momot, ekspert Fundacji Republikańskiej podkreśla, że każdego roku ponad 100 osób umiera z powodu spożywania innego niż legalny, konsumpcyjny alkohol. Zgodnie z danymi Narodowego Funduszu Zdrowia, w 2016 roku alkoholem metylowym zatruły się w Polsce 152 osoby, 37 z nich zmarło. Glikolem zatruły się 192 osoby, a 24 zmarły. Dane te są jednak niepełne, obejmują wyłącznie osoby hospitalizowane. W rzeczywistości tysiące Polaków każdego roku ulega skażeniu nielegalnym alkoholem.

Substancje dezynfekujące

Andrzej Szumowski, przewodniczący Rady Głównej Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy zwraca uwagę, że do niedawna, jednym z głównych źródeł zaopatrzenia czarnego rynku alkoholi, był skażony spirytus sprowadzony z Węgier. Dziś władze poradziły sobie z tym problemem, ale pojawiły się inne.

- Przestępcy szybko znaleźli inne źródło zaopatrzenia, jak np. substancje dezynfekujące, które korzystają z „lekkich” skażalników – twierdzi Andrzej Szumowski.

Rynek napojów alkoholowych w Polsce opiewa na blisko 57 mld zł, niemal 40 proc. to wyroby spirytusowe. Branża mocnych alkoholi przynosi ponad 12,5 mld zł wpływów i jest jednym z najważniejszych płatników do sektora finansów publicznych. Efektem wysokiego podatku akcyzowegooraz specyfikimocnych alkoholi,jest nieuczciwa konkurencja ze strony przestępców.

"Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu". Magiczna wioska w górach pełna weekendowych atrakcji [TRIP WE DWOJE]

Więcej o: