2018 będzie świetny. Tak optymistycznych prognoz dla strefy euro nie było od lat

Rafał Hirsch
Europejski Bank Centralny podnosi swoje prognozy wzrostu dla strefy euro bijąc rekordy optymizmu. Są też nowe, lepsze prognozy dla gospodarki niemieckiej. A aktywność przemysłu strefy euro jest na poziomie najwyższym w historii.

Koniunktura gospodarcza w strefie euro jest bardzo ważna dla Polski. Kiedy jest dobra, wtedy dodatkowo napędza gospodarkę u nas, bo zachodni odbiorcy składają u nas więcej zamówień. Wtedy też bardziej są skłonni u nas inwestować i rozbudowywać swoje fabryki. W efekcie także polskie firmy mają wtedy znacznie więcej okazji do zarobku. 

W czwartek Europejski Bank Centralny podniósł swoje prognozy wzrostu PKB strefy euro w 2018 roku do 2,3 procent. To spora zmiana, bo dotąd zapowiadał tylko 1,8 procent. Tym samym ECB jest oficjalnie najbardziej optymistyczną instytucją publikującą tego typu prognozy. I Komisja Europejska i MFW i OECD są oczekują nieco wolniejszego wzrostu

Prognozy wzrostu gospodarczego w strefie euro na 2018 rokPrognozy wzrostu gospodarczego w strefie euro na 2018 rok dane: EBC, KE, MFW, OECD

Największą gospodarką strefy euro są Niemcy i tu też mamy podnoszenie prognoz. Instytut IFO zakłada dla Niemiec w 2018 wzrost o 2,6 procent (wcześniej prognozował tylko 2 procent), a Bundesbank właśnie podniósł swoje oczekiwania z 1,7 do 2,5 procent.

Wszystkie te zapowiedzi nie oznaczają, że 2018 nagle okaże się wyjątkowy, ponieważ już 2017 taki był. Dotąd jednak zakładano, że to właśnie 2017 był wyjątkowo mocny i że od 2018 znów będzie stopniowo coraz gorzej. Teraz widać coraz więcej danych i coraz więcej analiz mówiących o tym, że dobra koniunktura w Europie na razie się nie kończy.

A skąd się wzięła? Szef Instytutu IFO Fuest mówi, że po prostu na całym świecie jest coraz lepiej. Na to też od pewnego czasu zwracają uwagę ekonomiści – pierwszy raz od dłuższego czasu nigdzie na świecie nie ma kryzysu gospodarczego. Ani w Azji, ani w Europie, ani w Ameryce.

Opublikowany w czwartek wskaźnik PMI mierzący aktywność gospodarczą w przemyśle i usługach strefy euro kolejny raz znalazł się na poziomie najwyższym od 2011 roku

Ale gdyby nie liczyć usług, to sam przemysł ma ten wskaźnik na poziomie absolutnie rekordowym w historii istnienia strefy euro. Poziom nowych zamówień i tempo zatrudniania nowych pracowników są największe od 2000 roku. 

Taka sytuacja nie będzie oczywiście trwać wiecznie, ale dziś wiele wskazuje na to, że w 2018 nadal będzie świetnie, a dzięki temu także polskiej gospodarce łatwiej będzie trzymać się czteroprocentowego wzrostu.

Więcej o: