KGHM ma problem z zagraniczną kopalnią. Kanadyjczycy uważają, że zaszkodzi środowisku

Władze prowincjonalne Kolumbii Brytyjskiej zdecydowały, że nie przyznają Certyfikatu Oceny Środowiskowej dla projektu KGHM. Polska spółka rozważy odwołanie się od tej decyzji.

Decyzję podjęli dokładnie ministrowie środowiska oraz energii, górnictwa i zasobów ropy naftowej Kolumbii Brytyjskiej. Z kolei federalny minister środowiska oraz zmian klimatu uznał, że „projekt przyniesie znaczące niekorzystne skutki”. Nie wszystko jeszcze stracone, na razie projekt podróżuje po kanadyjskim rządzie. Federalny resort środowiska odesłał go do Ministerstwa Rybołówstwa i Oceanów oraz Ministerstwa Zasobów Naturalnych.

„Odpowiedzialne resorty dokonają rewizji sprawy, a rząd federalny (złożony z różnych ministrów federalnych) ostatecznie określi, czy niekorzystne skutki projektu są uzasadnione, tak aby projekt mógł być procedowany pomimo niepożądanego oddziaływania” – czytamy w komunikacie spółki.

KGHM chce wydobywać w Kolumbii Brytyjskiej miedź i złoto w ramach projektu Ajax. Szacuje, że znajduje się tam 426 mln ton rudy, w tym 1,2 mln ton miedzi, 2,6 mln uncji złota i 5,3 mln uncji srebra. KGHM zakłada, że rocznie mógłby produkować średnio 53 tys. ton miedzi i 114 tys. uncji złota. Kopalnia odkrywkowa miałaby działać 19 lat, oprócz niej spółka chce zbudować zakład wzbogacania rud wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Zakład przeróbczy ma dziennie produkować 65 tys. ton.

Projekt Ajax znajduje się blisko miasteczka Kamloops, około 400 kilometrów na północny-wschód od Vancouver. Możliwe, że to właśnie bliskie sąsiedztwo miasta spowodowało, że lokalne władze odmówiły przyznania certyfikatu środowiskowego.

Mieszkańcy już wcześniej wyrażali swoje obawy. W ubiegłym roku KGHM zmienił projekt i w planach odsunął infrastrukturę kopalni od zabudowań miasta. Jak pisze spółka w dzisiejszym komunikacie, odmowne decyzje lokalnych władz „zostały podjęte w procesie oceny oddziaływania na środowisko, uwzględniającym istotne zaangażowanie prowincjalnych i federalnych agencji rządowych, grup Ludności Rdzennej oraz szerokiego grona interesariuszy, w tym tysięcy przedstawicieli społeczności lokalnych”.

KGHM wszedł w projekt Ajax w 2010 roku, w ramach jont venture z kanadyjską firmą Abacus Mining & Exploration miał 51 proc. udziałów, dwa lata później zwiększył zaangażowanie do obecnych 80 proc. Polska spółka planowała zainwestować w tej projekt 1,3 mld dolarów.

+++

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o: