KGHM ma problem z zagraniczną kopalnią. Kanadyjczycy uważają, że zaszkodzi środowisku

Władze prowincjonalne Kolumbii Brytyjskiej zdecydowały, że nie przyznają Certyfikatu Oceny Środowiskowej dla projektu KGHM. Polska spółka rozważy odwołanie się od tej decyzji.

Decyzję podjęli dokładnie ministrowie środowiska oraz energii, górnictwa i zasobów ropy naftowej Kolumbii Brytyjskiej. Z kolei federalny minister środowiska oraz zmian klimatu uznał, że „projekt przyniesie znaczące niekorzystne skutki”. Nie wszystko jeszcze stracone, na razie projekt podróżuje po kanadyjskim rządzie. Federalny resort środowiska odesłał go do Ministerstwa Rybołówstwa i Oceanów oraz Ministerstwa Zasobów Naturalnych.

„Odpowiedzialne resorty dokonają rewizji sprawy, a rząd federalny (złożony z różnych ministrów federalnych) ostatecznie określi, czy niekorzystne skutki projektu są uzasadnione, tak aby projekt mógł być procedowany pomimo niepożądanego oddziaływania” – czytamy w komunikacie spółki.

KGHM chce wydobywać w Kolumbii Brytyjskiej miedź i złoto w ramach projektu Ajax. Szacuje, że znajduje się tam 426 mln ton rudy, w tym 1,2 mln ton miedzi, 2,6 mln uncji złota i 5,3 mln uncji srebra. KGHM zakłada, że rocznie mógłby produkować średnio 53 tys. ton miedzi i 114 tys. uncji złota. Kopalnia odkrywkowa miałaby działać 19 lat, oprócz niej spółka chce zbudować zakład wzbogacania rud wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Zakład przeróbczy ma dziennie produkować 65 tys. ton.

Projekt Ajax znajduje się blisko miasteczka Kamloops, około 400 kilometrów na północny-wschód od Vancouver. Możliwe, że to właśnie bliskie sąsiedztwo miasta spowodowało, że lokalne władze odmówiły przyznania certyfikatu środowiskowego.

Mieszkańcy już wcześniej wyrażali swoje obawy. W ubiegłym roku KGHM zmienił projekt i w planach odsunął infrastrukturę kopalni od zabudowań miasta. Jak pisze spółka w dzisiejszym komunikacie, odmowne decyzje lokalnych władz „zostały podjęte w procesie oceny oddziaływania na środowisko, uwzględniającym istotne zaangażowanie prowincjalnych i federalnych agencji rządowych, grup Ludności Rdzennej oraz szerokiego grona interesariuszy, w tym tysięcy przedstawicieli społeczności lokalnych”.

KGHM wszedł w projekt Ajax w 2010 roku, w ramach jont venture z kanadyjską firmą Abacus Mining & Exploration miał 51 proc. udziałów, dwa lata później zwiększył zaangażowanie do obecnych 80 proc. Polska spółka planowała zainwestować w tej projekt 1,3 mld dolarów.

+++

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (33)
KGHM ma problem z kopalnią w Kanadzie. Lokalne władze uważają, że projekt Ajax zaszkodzi środowisku
Zaloguj się
 • otopolskiepieklo

  Oceniono 18 razy 2

  narodowe prawaczki czytać ze zrozumieniem - PROWINCJA

  tam prownicje maja taka sama autonomie jak stany w USA

  mają swoje PARLAMENTY i odrębne PRZEPISY

  to nie KANADA ale prowincja BC tak zadecydowała na podstawie swoich przepisów

 • rabbi.rozencwajg

  Oceniono 1 raz 1

  Siedziba KGHM Polska Miedź. Kombinat miedziowy to firma, w której stanowiska od zawsze rozdzielają politycy
  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  i to jest tragedia Polski!
  Aktualnie panstwo nie ma wiecej udzialow w KGHMie niz jakies 32%, czyli jest udzialowcem bardzo mniejszosciowym. Gdyby udzialowcy przeciwni totalnemu wplywowi panstwa w tej spolce polaczyli sily, spolka przynosilaby zdecydowanie lepsze rezultaty.
  W rozwinietych krajach mniejszosciowi akcjonariusze tworza kluby i glosuja jednym glosem (jak chca) na walnym zebraniu...

 • rabbi.rozencwajg

  Oceniono 1 raz 1

  Zaprawde sluszne to i sprawiedliwe a juz na pewno katolickie kiedy Polak dostaje po ryju to drugi szczytuje...
  Jak widac cierpienie uszlachetnia katolaka...

 • kiniaa22

  Oceniono 2 razy 0

  To jest wszystko biznes i oni by woleli inwestora że swojego kraju fanirealmadryt.pl

 • ref-lex

  Oceniono 4 razy 0

  Chciwosc gigantow koroporacji. Nie wazni ludzie, zdrowie, przyroda, licza sie pieniadze, wiecej pieniedzy.

 • starszy-65

  Oceniono 10 razy 0

  Wysłać im Szyszkę to my będziemy chronieni (nasze puszcze) a Kanada jest bardzo duża.

 • shtalman

  Oceniono 1 raz -1

  Brawo Kanada!! To nie jest wolski przygłupi naród gdzie wójt z czarnym pedofilem z kropidłem decyduje i niszczy
  środowisko nad głową mieszkańców.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX