Elektryczny samochód z automatu. Do tego spersonalizowany. Wkrótce do kupienia w Chinach

Robert Kędzierski
Alibaba zapowiada uruchomienie nowego sposobu sprzedaży samochodów. Pojazd będzie można spersonalizować i przetestować, a potem kupić. Wprost z automatu.

Futurystyczne, gigantyczne automaty sprzedające samochody mogą wkrótce stanąć na ulicach Chin. Alibaba, jeden z liderów handlu w Państwie Środka, ogłosił plan stworzenia nowej metody sprzedaży.

Użytkownik będzie mógł za pomocą smartfona wskazać model lub po prostu zrobić zdjęcie samochodowi na ulicy - jeśli tylko zobaczy pojazd, który mu się podoba. Następnie z użyciem aplikacji dokona personalizacji -  wybierze kolor i inne detale. 

Zainteresowany kupnem będzie musiał jedynie wybrać się do wskazanego automatu, odebrać pojazd i używać go przez trzy dni. Autoryzacji dokona za pomocą skanowania twarzy. Po tym 3-dniowym okresie testowym będzie można dokonać zakupu lub oddać samochód. 

Czytaj też: Polski samochód elektryczny może wyglądać... osobliwie. 

Na początek nie dla wszystkich

Alibaba, jak wyjaśnia Tech Crunch, chce uruchomić dwie pierwsze sprzedające megamaszyny już w styczniu. W 2018 roku ma ich pojawić się kilkadziesiąt. 

System ma swoje ograniczenia i zabezpieczenia. Nie każdy będzie mógł w taki sposób kupić czy tylko wypożyczyć samochód. Będzie do tego potrzebny odpowiedni status zdolności kredytowej i przynależność do Alibaba Super Members. 

Alibaba, największa azjatycka platforma handlowa, została założona w roku 1998 przez Jacka Ma, najbogatszego mieszkańca Państwa Środka. Początkowo był usługą B2B - kojarzyła chińskich przedsiębiorców z nabywcami w Europie czy USA, jednak od kilku lat firma ma też portal Aliexpress - odpowiednik Allegro. 

***

Samochód, który wciśnie się w najwęższe miejsce parkingowe. W każdym kole ma osobny silnik

Źródło: TechCrunch

Więcej o: