30 km drogi ekspresowej S5 oddane do użytku. Jest też decyzja o budowie kolejnego odcinka trasy

Robert Kędzierski
Świetne wieści dla mieszkańców Wrocławia i podróżujących w kierunku Poznania. W piątek oddano liczący 30 km odcinek trasy S5 - pomiędzy Wrocławiem a Prusicami. Jest też decyzja o budowie nowego odcinka tej ważnej ekspresówki.

Tuż przed godziną 15 nastąpiło uroczyste otwarcie odcinka drogi S5 biegnącej z Wrocławia do Prusic. Dodatkowe 30 km ekspresówki znacząco skróci czas podróżujących do i z Poznania. Budowa trwała ponad trzy lata.

Warto przypomnieć, że pod koniec listopada otwarto 19,5 km odcinek Żmigród-Korzeńsk. W krótkim czasie zyskaliśmy więc 50 km dróg w obszarze, który naprawdę tego potrzebuje. 

Otwarcie nowego połączenia kończy budowę S5 na obszarze województwa dolnośląskiego. Pochłonęła ok. 1,9 mld zł, z czego wartość unijnego dofinansowania to ponad 911 mln zł.

Jest decyzja o budowie kolejnego odcinka

Na budowę czeka jeszcze kilka odcinków w Wielkopolsce. Dziś zapadała decyzja o budowie jednego z nich. Wojewoda Wielkopolski wydał zgodę na rozpoczęcie prac pomiędzy Wronczynem a Kościanem. Oprócz 19 km drogi powstaną też dwa węzły drogowe, mosty oraz punkty obsługi podróżnych. 

Jest decyzja o budowie nowego odcinka S5Jest decyzja o budowie nowego odcinka S5 Fot. GDDKiA

Czytaj też: Szef Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad odwołany ze stanowiska

Umowa na budowę tego fragmentu nowej piątki została podpisana w 2016 roku. Opiewa na 384 mln zł i zakłada ukończenie inwestycji pod koniec roku 2019.

Dwa miesiące temu wojewoda wielkopolski wydał też zgodę na budowę odcinka Kościan-Węzeł Radomicko. 

W budowie są odcinki  Leszno Płd. – Kaczkowo i Radomicko – Leszno Płd.

Docelowo, w Polsce droga ekspresowa S5 będzie miała długość około 360 km i połączy kraj poprzez autostradę A8 na węźle Wrocław Północ z autostradą A1 na węźle Nowe Marzy w okolicy Grudziądza, umożliwi kierowcom szybki dojazd do autostrady A4 i S8.

Natężenie ruchu w PolsceNatężenie ruchu w Polsce Ilustracja pochodzi z raportu GDDKiA

Jak wynika z raportu GDDKiA za rok 2015 rejon, w którym przebiega, lub będzie przebiegać, droga S5, należy do jednego z najbardziej ruchliwych w Polsce. 

Budowa drogi ekspresowej S5