To był bardzo dobry rok - dla najbogatszych. Ich majątki wzrosły łącznie o bilion dolarów

W tym roku najbogatsi ludzie na świecie zyskali ponad cztery razy więcej, niż w 2016 r. - wynika z indeksu miliarderów wyliczanego przez redakcję Bloomberga. Ten rok przyniósł też przetasowania na szczycie rankingu.

Amerykańskie indeksy giełdowe biją w tym roku rekord za rekordem, od stycznia S&P 500 wzrósł o prawie 20 proc. To nie tylko specjalność rynków w USA. MSCI World, który skupia ponad notowania ponad 1600 spółek z całego świata także zyskał 20 proc. Polski WIG20 od początku roku jest na 26-procentowym plusie.

Rosną giełdowe wyceny spółek, rosną majątki ich właścicieli. Indeks miliarderów Bloomberga, który przelicza majątki 500 najbogatszych, wzrósł w tym roku o 23 proc. Łącznie najbogatsi ludzie na świecie stali się bogatsi o prawie bilion dolarów, razem mają 5,3 bln dolarów.

Najwięcej zyskał numer jeden na liście - i nie jest to Bill Gates, tylko Jeff Bezos, który prześcignął Gatesa w rankingu w październiku. Majątek właściciela Amazona wzrósł w tym roku o ponad 34 mld dolarów (według stanu na 27 grudnia rano). Na drugim miejscu pod względem zysków znalazł się Hui Ka Yan, założyciel drugiego największego dewelopera w Chinach, China Evergrande Group – zyskał prawie 26 mld dolarów (ale jest dopiero 26. na indeksie najbogatszych).

Luksus najwyraźniej świetnie się sprzedaje, bo podium największych wzrostów majątku zamyka Bernard Arnault, prezes i udziałowiec koncernu LVMH (to marki takie jak Louis Vuitton, Givenchy, Kenzo, Dior, Zenith czy Bulgari) – zyskał ponad 23 mld dolarów. Dalej znajdują się Mark Zuckerberg, którego chyba nie trzeba przedstawiać oraz Pony Ma, założyciel i prezes firmy Tencent, ogromnej firmy technologicznej, drugi najbogatszy człowiek w Chinach.

Jeśli chodzi o ogólny ranking najbogatszych, to jak już wspomnieliśmy powyżej, na pierwszym miejscu jest Jeff Bezos z prawie 99,6 mld dolarów. Drugie miejsce należy do Billa Gatesa, który od lat stopniowo przekazuje swój majątek na cele charytatywne i teraz jest on wart 91,3 mld dolarów. Trzecie miejsce z 85 mld dolarów zajmuje znany inwestor Warren Buffett, czwarte Hiszpan Amancio Ortega, właściciel odzieżowej firmy Inditex (ze znaną marką Zara), który ma według wyliczeń Bloomberga 75,5 mld dolarów. Na piątym znalazł się Mark Zuckerberg z 72,6 mld dolarów.

Bogatym w tym roku pomaga hossa na giełdach, w przyszłości zapewne pomogą zmiany w prawie podatkowym, przeforsowane przez prezydenta Donalda Trumpa. Są one szczególnie korzystne dla ludzi z wysokimi przychodami i tłustymi kontami bankowymi.

Czytaj więcej na ten temat: Wielka obniżka podatków w USA. Głównie dla bogaczy. Trump po roku rządów w końcu coś osiągnął

+++

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (20)
To był bardzo dobry rok - dla najbogatszych. Ich majątki wzrosły łącznie o bilion dolarów
Zaloguj się
 • mjunhy

  Oceniono 3 razy 3

  Bogaci się dorabiają a nadal mamy bałagan na rynku umów o pracę - zlecenie !
  Dlaczego w Polsce nie można zrobić jednego standardu umów o pracę ?
  Ja mam co pół roku nową umowę zlecenie z nie pełnymi składkami ZUS a skoro pracuję już tam kilka lat to dlaczego nie jest to umowa o pracę na stałe tylko zlecenie co pół roku nowa umowa i nie mam prawa do urlopu, ubezpieczenia zdrowotnego chorobowego a jak to się ma do kodeksu pracy ? Czy jest jeszcze jakieś prawo pracy w tym kraju? Jedni mają za duże przywileje, wcześniejsze emerytury a inni chociaż ciężko pracują to nie mają prawa do wypoczynku nawet jednego dnia w roku ? Dlaczego ja nie mogę odkładać sobie jednej pełnej składki na emeryturę a górnik czy mundurowy odkłada 1,5 krotną składkę a praca tak samo w ciężkich warunkach.

 • pm7303

  Oceniono 7 razy 3

  W sumie, w artykule brakuje informacji ile w ostatnim roku FED dodrukował dolarów, Centralny Bank Chin: Yuanów, a EBC: Euro - gdzieś ta makulatura musi przecież trafiać a naturalnymi 'zlewami' są tutaj giełdy. Dlatego to nic dziwnego, że indeksy, a co za tym idzie WIRTUALNE majątki posiadaczy akcji muszą rosnąć wraz z rosnącą ilością pieniędza na rynku; oczywiście do czasu aż pęknie następna bańka.

 • Marek Sem

  0

  cieszy mnie to,będą mogli kupić sobie drugie życie,albo wyłożyć nimi.........

 • imsocool

  0

  Jakoś nie dziwi mnie, że dzieje się to za czasów coraz większego interwencjonizmu.

 • brunet78

  Oceniono 2 razy 0

  Do radości to jest oda :)

 • dopracowanywkazdymcalu

  Oceniono 7 razy -3

  Komuniści są przekonani że jak ktoś się wzbogacił to znaczy że inny zbiedniał. Obecni wladcy UE wymyślili nawet jakiś wskaźnik różnic w dochodach i że niby im mniejszy tym lepiej. Czyli że jak w jednym bloku wszyscy zarobią 2 razy więcej a w drugim 3 razy to się pogorszy. A jak nikt nie zarobi więcej to będzie lepiej wg tego wskaźnika. Nic dziwnego że wzrost strefy euro od ponad 10 lat oscyluje ok 0.

 • gczern

  Oceniono 12 razy -6

  jak bogaci zystkują to wszyscy zyskują, może już skończmy z tymi komunistycznymi hasłami, w końcu miliarder nie trzyma pieniądze w skarpecie tylko w banku, banki udzielają je w formie kredytu innym przedsiębiorcom, miliarderzy zakładają spółki, zatrudniają ludzi, płacą pensje, robią spore zakupy, to wszystko sprawia że miliony ludzi mają pieniądze. Nawet utracjusze którzy pieniędzmi szastają np kupują 10 ferrari też dają pracę i wpuszczają pieniądze z powrotem do obiegu, nie ma różności, nie było i nigdy nie będzie, nawet jak wszyscy potrafiliby kopać piłkę jak Lewandowski to nie każdy wygląda nie jest medialny jak Lewandowski

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX