To był bardzo dobry rok - dla najbogatszych. Ich majątki wzrosły łącznie o bilion dolarów

W tym roku najbogatsi ludzie na świecie zyskali ponad cztery razy więcej, niż w 2016 r. - wynika z indeksu miliarderów wyliczanego przez redakcję Bloomberga. Ten rok przyniósł też przetasowania na szczycie rankingu.

Amerykańskie indeksy giełdowe biją w tym roku rekord za rekordem, od stycznia S&P 500 wzrósł o prawie 20 proc. To nie tylko specjalność rynków w USA. MSCI World, który skupia ponad notowania ponad 1600 spółek z całego świata także zyskał 20 proc. Polski WIG20 od początku roku jest na 26-procentowym plusie.

Rosną giełdowe wyceny spółek, rosną majątki ich właścicieli. Indeks miliarderów Bloomberga, który przelicza majątki 500 najbogatszych, wzrósł w tym roku o 23 proc. Łącznie najbogatsi ludzie na świecie stali się bogatsi o prawie bilion dolarów, razem mają 5,3 bln dolarów.

Najwięcej zyskał numer jeden na liście - i nie jest to Bill Gates, tylko Jeff Bezos, który prześcignął Gatesa w rankingu w październiku. Majątek właściciela Amazona wzrósł w tym roku o ponad 34 mld dolarów (według stanu na 27 grudnia rano). Na drugim miejscu pod względem zysków znalazł się Hui Ka Yan, założyciel drugiego największego dewelopera w Chinach, China Evergrande Group – zyskał prawie 26 mld dolarów (ale jest dopiero 26. na indeksie najbogatszych).

Luksus najwyraźniej świetnie się sprzedaje, bo podium największych wzrostów majątku zamyka Bernard Arnault, prezes i udziałowiec koncernu LVMH (to marki takie jak Louis Vuitton, Givenchy, Kenzo, Dior, Zenith czy Bulgari) – zyskał ponad 23 mld dolarów. Dalej znajdują się Mark Zuckerberg, którego chyba nie trzeba przedstawiać oraz Pony Ma, założyciel i prezes firmy Tencent, ogromnej firmy technologicznej, drugi najbogatszy człowiek w Chinach.

Jeśli chodzi o ogólny ranking najbogatszych, to jak już wspomnieliśmy powyżej, na pierwszym miejscu jest Jeff Bezos z prawie 99,6 mld dolarów. Drugie miejsce należy do Billa Gatesa, który od lat stopniowo przekazuje swój majątek na cele charytatywne i teraz jest on wart 91,3 mld dolarów. Trzecie miejsce z 85 mld dolarów zajmuje znany inwestor Warren Buffett, czwarte Hiszpan Amancio Ortega, właściciel odzieżowej firmy Inditex (ze znaną marką Zara), który ma według wyliczeń Bloomberga 75,5 mld dolarów. Na piątym znalazł się Mark Zuckerberg z 72,6 mld dolarów.

Bogatym w tym roku pomaga hossa na giełdach, w przyszłości zapewne pomogą zmiany w prawie podatkowym, przeforsowane przez prezydenta Donalda Trumpa. Są one szczególnie korzystne dla ludzi z wysokimi przychodami i tłustymi kontami bankowymi.

Czytaj więcej na ten temat: Wielka obniżka podatków w USA. Głównie dla bogaczy. Trump po roku rządów w końcu coś osiągnął

+++

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o: