Cyfrowy polecony w 2019? To byłby (prawie) koniec uciążliwych awiz i stania w kolejkach na poczcie

Andrzej Mandel
Jest takie ministerstwo, które ma dobre pomysły. Ministerstwo Cyfryzacji chce poleconych w formie elektronicznej. To byłaby olbrzymia korzyść dla wszystkich - od urzędników ślących pisma aż po adresatów tychże.

Polskie urzędy i sądy co roku wysyłają około 100 milionów pism na tyle ważnych, by konieczne było ich doręczanie do rąk własnych. Aż 80 milionów tych pism to wynik przepisów, do których przestrzegania urzędy i sądy są z definicji zobowiązane i ominąć ich wysyłania się nie da. Odbierania też nie, co nikogo nie cieszy, zarówno adresatów, jak i listonoszy. Szczególnie, że ci ostatni często zostawiają po prostu awizo nie sprawdzając nawet, czy ktoś jest w domu lub biurze.

Ministerstwo Cyfryzacji chce to zmienić. Rozwiązaniem mają być elektroniczne skrzynki pocztowe w systemie ePUAP. Trafiać ma do nich urzędowa korespondencja. E-skrzynki miałyby być połączone z bazą adresową instytucji i skojarzone z Profilami Zaufanymi w ePUAP. Wszystko to ma być zrobione w ramach systemu e-Doręczenia, na który uzyskano 21 milionów zł dotacji z Unii Europejskiej (całkowity koszt ma wynieść 25,9 mln złotych). Ministerstwo liczy na to, że nadal szybko będzie rosła liczba profili zaufanych (obecnie jest ich około 1,5 mln), co pozwoli na uruchomienie systemu elektronicznego doręczania korespondencji.

Będzie jak w Danii?

- Chętnych rzeczywiście może być sporo, ale pod warunkiem, że będzie to rozwiązanie proste, wygodne i porządnie rozreklamowane. Podobny system funkcjonuje od lat w Danii i świetnie się tam sprawdza – powiedział Dziennikowi Gazecie Prawnej Krzysztof Piskorskiprezes Stowarzyszenia Instytut Pocztowy.

Urzędnicy chcą, by w ciągu trzech lat 40 procent obywateli i przedsiębiorców mogło uzyskać dostęp do urzędowej korespondencji drogą elektroniczną. Jednak do osiągnięcia tego celu konieczne będzie nie tylko stworzenie systemu, ale także zmiany w przepisach. Resort cyfryzacji wskazuje, że to właśnie konieczność zmian w niemal 100 różnych aktach prawnych może stanowić największe zagrożenie dla projektu.

100 mln zł oszczędności

Wdrożenie cyfrowych poleconych mogłoby przynieść duże oszczędności. Gdyby tylko ci, którzy już teraz korzystają aktywnie z e-administracji skorzystali z tej formy otrzymywania korespondencji urzędowej, dałoby to jakieś 100 mln złotych. Nie mówiąc o zmniejszeniu liczby papierów oraz ulżeniu w pracy listonoszy czy zaoszczędzonym czasie. Który zamiast na stanie w kolejce na poczcie można przeznaczyć na zapoznawanie się z lawiną przepisów, którymi zarzuca Polaków ustawodawca.

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (100)
Cyfrowy polecony w 2019? To byłby (prawie) koniec uciążliwych awiz i stania w kolejkach na poczcie
Zaloguj się
 • Jan Osik

  Oceniono 22 razy 20

  jak to?
  to można przesłać drogą elektroniczną nie sfałszowane powiadomienie o przesyłce poleconej ale tą sama drogą ale w drugą stronę nie da się przesłać nie-sfałszowanego głosu w wyborach?
  JAK TO !?
  czego boją się pisowskie kulsony?

  tylko żartowałem, że nie wiem ....:-)

 • hens

  Oceniono 18 razy 16

  Po zastosowaniu tego pomysłu poczta zajmie się jedynie handlem, a nie usługami pocztowymi.
  Dzisiaj urzędy pocztowe wyglądają jak jarmarczne sklepiki z tandetną chińszczyzną.
  Przekaz pocztowy z opłatą np za telefon, poczta przetrzymuje 3-5 dni aby zarobić.
  Nawet sugestia aby to był przekaz "szybki" kwitowana jest tekstem, "jest jeszcze czas".

 • lech2011

  Oceniono 11 razy 11

  Niesamowite jest z urzędami (urzędnikami raczej), że w korespondencji podają swój adres mailowy, ale z niego nie korzystają. Więc po co ?
  Piszę do urzędu, żeby mi przysłali pismo mailem, a ja potwierdzę odbiór. Grochem o ścianę.

 • Oceniono 9 razy 7

  Kiedyś wysłałem pismo do urzędu skarbowego przez ePUAP i zostałem wezwany do stawienia się celem... złożenia podpisu na wydruku mojej korespondencji zaraz pod frazą, że pismo zostało podpisane profilem zaufanym. Także taka to cyfryzacja...

 • mariner 4

  Oceniono 2 razy 2

  Wreszcie będą się mogli bez reszty oddac handlem dewocjonaliami.

 • hateuall

  Oceniono 2 razy 2

  Nie będzie tak jak w Danii, będzie tak jak w Polsce.

  Jak zwykle coś nie pójdzie.

 • tonz2

  Oceniono 2 razy 2

  Cyfryzacja w Polsce jest na opak. Przykłady: platforma ZUS PUE, urzędnik z ZUSu twierdzi, że rejestr elektroniczny nie musi pokrywać się z papierowym, drugi przykład rejestracja profilu zaufanego przez konto banku w moim przypadku wymagała potwierdzenia w punkcie np. urzędzie skarbowym, czyli znowu wyższość papieru nad komputerem.

 • Sławomir Emski

  Oceniono 6 razy 2

  Jestem ostatnią osobą, którą można podejrzewać o poparcie dla rządu Prawa i Sprawiedliwości, ale jeśli resort Strężyńskiej przeprowadzi ten projekt to będę jednocześnie pierwszą osobą, która zadeklaruje chęć otrzymywania pism urzędowych online.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX