PKN Orlen idzie w buty, telewizory, mięso i skorupiaki. W tle zakaz handlu w niedzielę

Piotr Skwirowski
Dziwne pozycje chce dopisać do swojego statutu Polski Koncern Naftowy Orlen. Maję się w nim pojawić m.in. hurtowa sprzedaż odzieży i obuwia, biżuterii, porcelany, mięsa, rowerów, telewizorów, a nawet instrumentów muzycznych.

Nasz gigant naftowy zwołuje na 2 lutego Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie. Jednym z punktów obrad ma być dopisanie do statutu spółki blisko dwudziestu nowych obszarów działania.

Niemal wszystkie pozycje mogą zaskakiwać, jeśli wziąć pod uwagę, że mamy do czynienia ze spółką paliwową. Na liście nowych obszarów działania mamy bowiem hurtową sprzedaż m.in. owoców i warzyw, mięsa i wyrobów z mięsa, mleka, jaj, olejów i tłuszczów jadalnych, napojów alkoholowych i bezalkoholowych, wyrobów tytoniowych, cukru, czekolady, herbaty, kawy, kakao, przypraw, ryb, skorupiaków i mięczaków. Na żywności i używkach jednak nie koniec. Dalej mamy bowiem sprzedaż hurtową odzieży i obuwia, artykułów użytku domowego, wyrobów porcelanowych, ceramicznych i szklanych, środków czyszczących, perfum i kosmetyków, wyrobów farmaceutycznych i medycznych. Do tego dochodzą elektryczne urządzenia użytku domowego, sprzęt radiowo-telewizyjny, artykuły fotograficzne i optyczne, elektryczne urządzenia grzewcze, nagrane taśmy audio i wideo, płyty CD i DVD.

Na celowniku PKN Orlen znajdzie się też hurtowa sprzedaż wyrobów z drewna, wikliny i korka, rowerów i akcesoriów rowerowych, książek, czasopism i gazet, artykułów skórzanych i akcesoriów podróżnych, gier i zabawek, artykułów sportowych (w tym np. butów narciarskich), a nawet instrumentów muzycznych.

PKN Orlen odpowiada

- O co w tym chodzi – zapytaliśmy biuro prasowe koncernu. – Czy dopisanie do statutu spółki nowych obszarów działania ma związek z zakazem handlu w niedzielę?

Spółka odpowiedziała nam dość ogólnikowo, że "w obecnie prowadzonych projektach koncern nie przewiduje prowadzenia sprzedaży hurtowej do podmiotów operujących na rynku detalicznym innych niż stacje w sieć franczyzowej PKN Orlen. Spółka jest w trakcie przygotowywania pilotażowego projektu zmiany systemu dystrybucji części produktów z oferty sklepowej. Po fazie testów i ewentualnym wdrożeniu system obejmie wszystkie stacje własne oraz tę część stacji franczyzowych, które już obecnie korzystają z potencjału zakupowego PKN Orlen".

Dodatkowo, jak napisało nam biuro prasowe, "projekt zakłada bezpośrednie zakupy części produktów sklepowych przez PKN ORLEN od producentów i dostawców. Sprzedaż do stacji franczyzowych będzie związana tylko ze zmianą modelu logistyki i umożliwi im dalsze korzystanie z potencjału zakupowego Koncernu".

Niedziele bez handlu

Tymczasem wszystko wskazuje na to, że od 1 marca zakupy w sklepach zrobimy (z kilkoma wyjątkami) tylko w dwie niedziele w miesiącu. W kolejnych latach zakaz ten ma być jeszcze rozszerzany.

Część placówek handlowych będzie jednak z niego wyłączona. Dotyczy to także stacji benzynowych. Te - zdaniem ekspertów – skorzystają na zakazie, bowiem duża część zakupów przeniesie się właśnie na nie. Złośliwi komentują czasem, że paliwa mogą się stać dodatkiem do działalności handlowej stacji benzynowych. Handel innymi towarami ma się zaś stać ważną pozycją w ich budżetach.

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (115)
PKN Orlen idzie w buty, telewizory, mięso i skorupiaki. W tle zakaz handlu w niedzielę
Zaloguj się
 • szabepio

  Oceniono 58 razy 44

  To teraz widac po co zakaz handlu w niedzielę. Hipokryzja i ku****wo do kwadratu. A kosciol tak im ciągnął i tez zostal wydymany bo pis gra teraz na toruń i za chwilę bedzie mial w doopie episkopat. Panie putin naprawdę szczere gratulacje! Wymanewrowac polski koscioł , polexit, rozwalic armię, sluzbe zdrowia w tak krotkim czasie nie wydajac na to zbyt duzo. Naprawdę szacun.

 • qwerty1610

  Oceniono 13 razy 11

  To jak ja teraz kupię paliwo?! Zamiast standardowych "A może kawę, hotdoga, zapiekankę, czy jest karta na punkty, polecam napój energetyczny, polecam babeczkę" będzie dodatkowo "mamy świetne kosze wiklinowe, polecam buty skórzane na zimę, a może chce Pan kupić zastawę stołową".

 • marian D.

  Oceniono 11 razy 9

  Mentalnosc katolikow to znaczy że zakupy na stacjach beda ..bezgrzeszne..? To tak jak z aborcja- straszny grzech lecz zabijanie mlodych doroslych np na wojnie to juz nie - klasyczna mentalnosc

 • twzelnik

  Oceniono 6 razy 6

  Ja tam rozważam uruchomienie sklepu z dewocjonaliami.
  Oczywiście oprócz dewocjonaliów znajdzie się miejsce na inne asortymenty.

 • dunajec1

  Oceniono 6 razy 6

  A moze krzyzyki i swiete obrazki tez dopisac? Zakaz nie bedzie obowiazywal.

 • Maciej Maj

  Oceniono 8 razy 6

  Współczuję pracownikom pracującym przy kasie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX