Czabański: od 2019 r. abonament RTV ma być finansowany z budżetu państwa, czyli podatków

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański poinformował o planach całkowitego zniesienia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Media publiczne mają być utrzymywane z budżetu państwa.

- Jest praktycznie już zdecydowane, że od 2019 roku abonament radiowo-telewizyjny będzie pokrywany z budżetu państwa. Abonament de facto zostanie zniesiony. W 2018 roku abonament wciąż obowiązuje i nie radziłbym nikomu robić uników, bo to się może finansowo źle skończyć - mówił na antenie telewizji internetowej WPolsce.pl Krzysztof Czabański.

Dodał, że od 2019 r. na 99,9 proc. nie będzie abonamentu w tym kształcie, który znamy. - Media publiczne będą finansowane bezpośrednio z budżetu państwa, czyli też z naszych podatków, tylko nie będziemy ich bezpośrednio przekazywali na media, a państwo będzie sięgało do naszych podatków i je dzieliło - tłumaczył.

Zdaniem przewodniczącego Rady Mediów Narodowych na utrzymanie wszystkich mediów publicznych potrzeba będzie od 2 do 3 mld zł. Ocenił, że wymieniona kwota stanowić będzie ok. 0,3 proc. PKB.

Nowy sposób finansowania mediów publicznych zakłada również zmianą w ustawie, która przekształciłaby spółki prawa handlowego w państwowe osoby prawne. Za takim rozwiązaniem przemawia m.in. wymóg przejrzystości.

Z wypowiedzi Czabańskiego nie wynika, czy pieniądze zostaną przekazane z podatków, które już płacimy, czy mamy się spodziewać nowej "opłaty medialnej" doliczanej do podatków dochodowych PIT, CIT i KRUS. Taki pomysł krąży od lata. Ówczesny projekt ustawy zakładał, że opłata medialna będzie wynosiła ok. 8 zł od każdego Polaka. To „konkurencyjna” stawka wobec obecnych 22,70 zł, problem tylko w tym, że zapłaci ją każdy podatnik. Zatem jeśli w gospodarstwie domowym jest ich kilku, łącznie na media publiczne zrzucą się więcej niż obecnie płacą (lub powinni płacić).

Z danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że w 2016 roku spośród 13,5 mln gospodarstw domowych blisko połowa (49 proc.) miała zarejestrowane odbiorniki. Teoretycznie to dużo, jednak aż 52 proc. z nich było zwolnionych z opłaty RTV. W pozostałej grupie abonament opłacała zaledwie jednak trzecia (35 proc.), co stanowiło około 17 proc. mających zarejestrowane odbiorniki. Przekładając to na ogół społeczeństwa - opłatę radiowo-telewizyjną uiszczało zaledwie 8 proc. gospodarstw domowych.

+++

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Więcej o: