Komisja Europejska pozwala Amerykanom z Discovery przejąć właściciela TVN. Ale stawia warunek dotyczący stacji TVN24

Rafał Hirsch
Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie firmy Scripps przez koncern Discovery. Transakcja dotyczy rynku polskiego, bo Scripps jest właścicielem TVN. I właśnie TVN dotyczą warunki, które Komisja postawiła Discovery, zanim wyraziła zgodę.

Komisja uznała, że Discovery po przejęciu Scrippsa może w Polsce uzyskać zbyt silną pozycję na rynku medialnym. Może to skłaniać Amerykanów na przykład do prób podnoszenia ceny za dostęp do kanałów TVN24 i TVN24 Bis.

Telewidzowie wprawdzie nie muszą płacić TVN za dostęp do kanałów stacji, ale inaczej jest z operatorami kablówek, czy telewizji satelitarnych. Od tych spółek nadawcy tacy jak TVN pobierają opłaty za możliwość udostępniania w pakietach dla swoich klientów konkretnych stacji telewizyjnych.

Komisja Europejska uznała, że Discovery po przejęciu TVN miałaby w swoim portfelu tak dużo atrakcyjnych kanałów telewizyjnych, że mogłaby wymuszać na kablówkach wyższe ceny. Oczywiście w takiej sytuacji kablówki mogłyby przenieść wyższe koszty na odbiorców i w efekcie telewidzowie musieliby płacić wyższe abonamenty.  

Dlatego Komisja wynegocjowała z Discovery ważne ustępstwo. Discovery obiecuje, że będzie udostępniać dystrybutorom kanały TVN 24 i TVN 24 Bis za "rozsądną cenę, ustalaną poprzez odniesienie do porównywalnych umów". Zobowiązanie Discovery będzie ważne przez siedem najbliższych lat.

Co ciekawe, Komisja poinformowała też, że odrzuciła wniosek polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o odesłanie sprawy do Warszawy. Komisja tłumaczy, że ma większe doświadczenie od UOKiK w sprawach połączeń w sektorze mediów, a poza tym zobowiązania przyjęte na siebie przez Discovery całkowicie załatwiają kwestię ewentualnego naruszania zasad konkurencji.

Plan przejęcia Scripps przez Discovery został ogłoszony w lipcu 2017. Transakcja ma być warta 14,6 mld dolarów. 

Kanał TVN24 był w styczniu liderem na rynku wśród stacji tematycznych, jego udział w rynku wynosił 3,71 procent i był o 0,07 punktu procentowego wyższy od najważniejszego konkurenta - państwowego TVP Info

Główny kanał TVN miał w styczniu 9,3 procent udziału w rynku i był na trzecim miejscu w kraju - za TVP1 i Polsatem.  

Więcej o: