Koniec użytkowania wieczystego? Rząd chce, by mieszkańcy bloków dostali grunty na własność

Prawdopodobnie już od 1 stycznia 2019 r. grunty pod blokami i domami oddane w użytkowanie wieczyste przekształcą się we własność. Tak chce Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju - donosi "Rzeczpospolita".

- W przepisach trzeba pogodzić interesy samorządów i właścicieli lokali, a to nie jest proste. Dlatego prace się przeciągają, a Komitet Stały Rady Ministrów odesłał projekt ministerstwu do dopracowania - powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. - Chcemy, by ustawa weszła w życie 1 stycznia 2019 r. - dodał.

Na ustawę czeka wielu właścicieli mieszkań, domów, garaży. Na likwidacji użytkowania wieczystego, według niedawnych szacunków Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, skorzysta nawet 1,5 mln Polaków. Stracić mogą natomiast samorządy - dochody z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste są ważną częścią ich przychodów.

I dlatego, by pogodzić interesy właścicieli mieszkań, bloków i garaży oraz samorządów, przedłużano prace nad nową ustawą. Miała wejść w życie jeszcze, kiedy premierem była Beata Szydło.

Projekt ustawy w aktualnym kształcie przewiduje przekształcenie we własność udziałów w gruntach pod blokami oraz prawo użytkowania wieczystego do działek, na których stoją domy jednorodzinne. Ich właściciele będą musieli za to odpowiednio zapłacić. Planuje się tutaj opłatę przekształceniową, którą będą płacić przez 20 lat, a właściciele lokali użytkowych w blokach, w tym garaży podziemnych - przez 33 lata.

Na prośbę samorządów zrezygnowano z przekształcenia z mocy prawa gruntów, na których znajdują się garaże lub miejsca postojowe. Ich wykup będzie możliwy, jak zgodzi się gmina lub starostwo. 

Veit Stutz: Zamiast wciąż szukać nowych wyzwań, lepiej dłużej zostać na danym stanowisku i wgryźć się w temat [NEXT TIME]

Więcej o: