Słabnie ruch na granicy polsko-ukraińskiej. Goście ze Wschodu wydają u nas mniej pieniędzy

Rafał Hirsch
Wydatki ponoszone w Polsce przez Ukraińców przekraczających naszą wschodnią granicę były pod koniec 2017 roku o 4 procent mniejsze niż rok temu. Samych przejść przez granicę też było mniej.

Łącznie cudzoziemcy wydali w czwartym kwartale 2017 roku w Polsce ponad 9,5 miliarda złotych. To o 4,2 procent więcej niż rok temu. Tak jak zwykle, największy udział w tych wydatkach miały osoby przekraczające naszą granicę z Niemcami i z Ukrainą. O ile jednak wydatki Niemców (i wszystkich innych, którzy do nas wjechali samochodami od strony Niemiec) urosły o ponad 5 procent, o tyle wydatki Ukraińców spadły o 4,1 procent, co może zaskakiwać. 

Wydatki cudzoziemców w Polsce w IV kwartale 2017Wydatki cudzoziemców w Polsce w IV kwartale 2017 dane: GUS

Jeszcze ciekawsze jest to, że jedynym odcinkiem polskiej granicy, na którym ruch spadł, a nie wzrósł, była właśnie granica z Ukrainą. Zanotowano tam 5,2 miliona wjazdów do Polski i wyjazdów z naszego kraju, to o 1,5 procent mniej niż rok wcześniej.

Być może jest to sygnał, że Ukraińcy, którzy w ostatnich latach przenieśli się do Polski zaczynają częściej spędzać okres świąteczny w naszym kraju, i nieco rzadziej wracają do swojej ojczyzny.   

Ci Ukraińcy, którzy granicę przekraczali wydali w naszym kraju średnio 777 złotych na głowę. To o 4,4 procent mniej niż rok temu, ale i tak więcej od cudzoziemców, którzy wjeżdżali do Polski z innych kierunków.

Średnie wydatki najbardziej zwiększyli Słowacy i Czesi, ale w ich przypadku przeciętna kwota nadal nie przekracza 300 złotych, więc jest ponad 2 razy mniejsza niż w przypadku Ukraińców.

Średnie wydatki cudzoziemców w Polsce w IV kwartale 2017Średnie wydatki cudzoziemców w Polsce w IV kwartale 2017 dane: GUS

Na popycie ze strony Ukraińców (a także Białorusinów i Rosjan, czyli wszystkich przekraczających zewnętrzną granicę UE) najbardziej korzystają producenci i sprzedawcy materiałów budowlanych. Jedna piąta wydatków osób przyjezdnych w naszym kraju idzie właśnie na materiały do budowy, remontu i konserwacji mieszkania, albo domu. 17 procent na sprzęt RTV i AGD, 12 procent na żywność i napoje bezalkoholowe, a 11 procent na części i akcesoria samochodowe.

Polacy z kolei za granicą w czwartym kwartale 2017 wydali 4,36 mld złotych, czyli o 7,6 procent więcej niż rok wcześniej. Średni wydatek na jednego wyjeżdżającego urósł o 3,5 procent do 324 złotych.

Więcej o: