Drukowanie ze smartfonu. Jak skonfigurować połączenie z drukarką?

Smartfon w pracy bywa bardziej przydatny niż mogłoby się wydawać. Za pomocą urządzenia mobilnego dokumenty możemy nie tylko edytować, ale również drukować. W jaki sposób połączyć drukarkę ze telefonem?

Smartfony stają się coraz popularniejszy narzędziem pracy. Mogą służyć nie tylko do komunikacji, przeglądania internetu, sprawdzania poczty czy tworzenia notatek, ale również do drukowania dowolnych plików - w tym zdjęć, dokumentów i prezentacji.

Przygotowania do drukowania

Drukowanie dokumentów należy rozpocząć od upewnienia się, że nasz smartfon będzie mógł "widzieć" drukarkę. Dlatego najpierw musimy upewnić się, że urządzenia znajdują się w obrębie tej samej sieci Wi-Fi.

Jak drukować dokumenty ze smartfona?

Gdy upewnimy się, że nasze urządzenia są podłączone do tej samej sieci, to możemy przystąpić do wydruku. Aby cały proces był prosty i komfortowy najlepiej skorzystać z dedykowanej aplikacji mobilnej udostępnionej przez producenta naszej drukaki.

Jedną z takich aplikacji jest Brother iPrint&Scan. Można ją pobrać zarówno na smartfony z systemem Android, jak również urządzenia Apple'a z systemem iOS.

Przy pierwszym uruchomieniu aplikacja samodzielnie znajdzie zainstalowaną w naszej biurowej sieci drukarkę. Wystarczy wskazać to urządzenia, a następnie kontynuować proces wydruku. To jednak nie jedyne możliwości, jakie daje nam iPrint & Scan. Za jej pośrednictwem możemy też skanować dokumenty, wysyłać faksy, a nawet zdalnie odczytać stan tonerów w naszej drukarce. Aplikacja jest prosta i bardzo intuicyjna.

iPrint & Scan pozwala na drukowanie zdjęć lub dokumentów zapisanych w pamięci urządzenia lub na karcie SD. Dokument przeznaczony do druku należy wskazać. Ułatwia to wbudowana wyszukiwarka. Możemy również ręcznie wskazać dany folder.

iPrint & Scan rozpoznaje między innymi pliki Word, a także dokumenty PDF. Przed wydrukowaniem każdego pliku widzimy jego podgląd - możemy więc upewnić się, że dokument rzeczywiście będzie wyglądał tak, jak wcześniej zakładaliśmy.

Postanowiliśmy sprawdzić jak iPrint & Scan sprawdza się w praktyce. Konfiguracja urządzenia w zasadzie nie była koniecznie - aplikacja bardzo szybko odnalazła zainstalowane w biurze drukarki. Wystarczyło jedynie wskazać konkretne urządzenie.

Drukowanie nawet przy gęstym "nasyceniu" sieci Wi-Fi nie wywołało jakichkolwiek problemów. Dwustronicowy dokument PDF trafił na naszą drukarkę w ciągu zaledwie kilkunastu sekund i od razu rozpoczął się proces druku.

Alternatywy: Google Cloud Print i Wi-Fi Direct

Dokumenty możemy również wydrukować konfigurując w telefonie usługę Cloud Print. Najpierw należy pobrać aplikację ze sklepu Google Play, a następnie, korzystając z tej strony, dodać naszą drukarkę do usługi. Gdy tylko to zrobimy, urządzenie pojawi się w ustawieniach telefonu w zakładce "Drukowanie", co pozwoli na szybki wydruk plików.

Dużą przewagą usługi Cloud Print nad tradycyjnym drukowaniem przez Wi-Fi jest fakt, że w tym wypadku nasz smartfon i drukarka nie muszą znajdować się w obrębie tej samej sieci Wi-Fi. Co więcej, teoretycznie możemy za jej pośrednictwem wydrukować dokument na urządzeniu, które znajduje się na przysłowiowym drugim końcu świata. Jedynym wymogiem jest podłączenie obydwu urządzeń do internetu.

Inny sposób na połączenie smartfonu i drukarki to Wi-Fi Direct. Ta usługa, dostępna w wielu drukarkach i smartfonach, tworzy bezpośrednie połączenie smartfon-drukarka. Omija router, ustawienia Wi-Fi. Urządzenia widzą się bezpośrednio. Z drukarką można połączyć się też przy pomocy Bluetooth czy NFC. Korzystanie z aplikacji dostarczonej przez producenta drukarki jest jednak dużo wygodniejszym i prostszym rozwiązaniem.

 

Więcej o: