Rekord w Niemczech. Ceny prądu osiągnęły wartości ujemne

Stało się tak, gdyż po raz pierwszy w historii całe zapotrzebowanie kraju na moc pokryte zostało przez m. in. elektrownie słoneczne, wiatrowe, na biomasę i wodne - informuje portal wysokienapiecie.pl, powołując się na dane Niemieckiej Agencji ds. Sieci.

Sytuacja miała miejsce 1 maja. Wtedy, przez dwie godziny, prądu dostarczanego z odnawialnych źródeł energii było więcej (prawie 53.978 MW), niż wynosiło zapotrzebowanie krajowego systemu (53.768 MW). Teoretycznie oznacza to, że praca elektrowni konwencjonalnych (atomowych czy węglowych) nie była Niemcom potrzebna. Jednak ze względów bezpieczeństwa nie mogły one zostać wyłączone.

I choć 1 maja jest dniem wolnym od pracy, co nieco umniejsza rangę rekordowego wyniku, to jednak, zgodnie z rynkowymi regulacjami, nadmiar mocny trzeba było wysłać do sąsiadów. A to spowodowało, że jak podaje wysokienapiecie.pl, że tradycyjne niemieckie elektrownie "musiały dopłacać, aby ktoś odebrał od nich nadmiar energii (ceny na rynku spot zbliżyły się do równowartości minus 300 zł/MWh)."

W ciągu całego dnia energia odnawialna stanowiła aż 71,3 proc. całkowitego zapotrzebowania, a udział energii wiatrowej i słonecznej wynosił 55 proc.

Rekordowy wynik Niemcy mogą w tym roku zapewne jeszcze powtórzyć, gdyż w związku z dobrymi prognozami pogody w nadchodzącym tygodniu, zapowiada się kolejny rekord pozyskiwania prądu z elektrowni słonecznych.

Poza tym udział energii wytwarzanej za pomogą technologii odnawialnych w całym tamtejszym systemie energetycznym cały czas rośnie, co jest zgodne z polityką tamtejszego rządu. W ubiegłym roku było to 36,6 proc. wobec 34 proc. rok wcześniej, a od początku roku jest to już 42 proc. 

Warto też dodać, że ubiegłoroczny wynik oznacza, że Niemcy osiągnęły swój cel procentowy udziału energii odnawialnej w całym systemie energetycznym zaplanowany na 2020 rok (35 proc.).

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (235)
Rekord w Niemczech. Ceny prądu osiągnęły wartości ujemne
Zaloguj się
 • thegreatmongo

  Oceniono 99 razy 57

  I dlatego Niemcy sa bogaci. Bo po prostu mysla. Oczywiscie na poczatku doplacali, ale teraz bedzie coraz taniej i jeszcze sobie zrobili przemysl z tego. My dalej na wunglu

 • popis_musi_odejsc

  Oceniono 72 razy 40

  My mamy silniejszy prąd, z węglą.
  Przy okazji otrujemy pare tysięcy tych chorobliwych i zbyt słabych, żeby żyć.
  Natura sama dba o nas.

 • lubat

  Oceniono 14 razy 10

  Sorry, ale artykuł jest bez sensu. 1 maja w Niemczech się nie pracuje, wyłączone są najwięksi prądożercy, więc stąd ta "nadwyżka". A ceny nie są minusowe, wręcz przeciwnie, końcowi odbiorcy płacą coraz wyższe rachunki za prąd. Do produkcji elektryczności "ekologicznej" dopłaca się również z budżetu.

 • Wojciech Pribula

  Oceniono 13 razy 9

  Problem jest z tym dlaczego były ujemne. Prąd musi być zużyty w CAŁOŚĆI. Dlatego są elektrownie szczytowo pompowe, które szybko regulują ilość energii ale tu było to za mało. Co się więc stało:
  - "Eko" źródła produkują dożo prądu.
  - OK nie maproblemu wyłączamy szybkie elektrownie gazowe używane do szybkiej regulacji
  - Ciągle za dużo prądu - to włączamy elektrownie szczytowo-pompowe do pompowania w górę
  - Ciągle za dużo prądu - to schodzimy z elektrowniami węglowymi na minimum
  - Ciągle za dużo - o kurde co teraz! W tym momencie są dwa wyjścia:
  1. Wyłączamy elektrownie węglowe - to jest baaaaardzo kosztowne. W dodatku taki kocioł potrzebuje od dwu do cztrech dni żeby się włączyć. Czyli przy pierwszej chmurce mamy brak energii = BLACKOUT i wracamy do epoki kamienia łupanego.
  2. Cena spada do minusa i płacimy sąsiadom za odiór nadbytku prądu. Naszczęcie Czesi mają świetnie przygotowaną sieć i nie raz pomagali w takich wypadkach Niemcom.
  W realu jest to bardzo niebezpieczne i kosztowne.

 • smok61

  Oceniono 12 razy 8

  Ceny prądu osięgnęły wartości ujemne ....;) :D ...ale dla kogo ? ...;) :D
  ------------
  Od początku ...
  Elektrownie wiatrowe i słoneczne są nieprzewidywalne , tak więc nie można na nich oprzeć energetki kraju . Jak wiatr wieje to jest prąd , jak nie powieje to go nie ma .

  ale...

  ale elektrowni konwencjonalnych nie da się wyłączyć ,a moc można zmniejszyć tylko minimalnie .
  =============
  Tak więc prąd niemiecki rzeczywiście osiągnął cenę ujemną ....ale na międzynarodowej giełdzie ;) :D
  ten prąd dostali z około - 1,26 euro ( słownie minus 1,26 euro) Austriacy i Szwajcarzy i właśnie tą mocą, napełniają zbiorniki w elektrowniach szczytowo pompowych.
  Jak słoneczko zajdzie ...to spuszczą wodę ze zbiorników i sprzedadzą Niemcom tę energię , kiedy cena będzie wysoka.
  ======
  Na tym polegają "ujemne ceny energii w Niemczech" . Do tego trzeba dodać , że jest obowiązek państwa, zakupu całej aktualnie produkowanej energii "zielonej" ....;) :D
  ...a elektrowni konwsencjonalnych wyłączyć nie można . Za te wszystkie "wymysły" płaci podatnik niemiecki.

 • compor

  Oceniono 10 razy 6

  tymczasem w PL PISiactwo wykonczyło wieże wiatrowe, min.GSG Towers - spółkę Stoczni Gdańskiej. Dziękować PIS.

 • krzysiozboj

  Oceniono 20 razy 6

  Zidiocenie ma się nadzwyczaj dobrze, widać po komentarzach :) Ileż tu wiary w to, że energia elektryczna u Niemców za darmo, że starczy tylko wiatraki postawić i też będzie za darmo. U nas tez przez jakiś czas było "za darmo", ale nie dla odbiorcy, a dla stawiającego wiatraki. Kasa szła nie za wyprodukowaną energię, a praktycznie za samo postawienie. Zdechły zielone certyfikaty" i nagle wiatraki wytwarzające "darmowy prąd" splajtowały, mimo że za wyprodukowaną energię miały płacone lepiej niż konwencjonalne.

  Dwie rzeczy do przemyślenia dla tych, którzy radośnie wierzą w tego typu artykuliki - Niemcy kopią i palą ok 3 razy więcej węgla niż my, a do OZE dopłacają rocznie ok 20 mld euro.

 • ano_1963

  Oceniono 9 razy 5

  Jesteśmy biedni, bo wybieramy głupich do rządzenia. A wybieramy głupich, bo nadal liczba głupich jest wielka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX