Gates i Buffett nie lubią kryptowalut. "Bitcoin jest jak trutka na szczury, do kwadratu"

Miliarderzy Bill Gates i Warren Buffett nie kryją swojego braku sympatii do kryptowalut. Mówią, że ich kupno nie jest realną inwestycją. Gates przeprasza za stwierdzenie sprzed lat, że Bitcoin jest ekscytujący.

Buffett ostrzega przed bańką spekulacyjną

Warren Buffett krytykował kryptowaluty w weekend w Omaha w czasie dorocznego spotkania z akcjonariuszami swojego funduszu Berkshire Hathaway.

Bitcoina Buffett nazwał "trutką na szczury, do kwadratu".Tłumaczył, że zakup kryptowalut nie jest realną inwestycją. Nazwał takie operacje hazardem spekulacyjnym. Przekonywał, że wirtualne waluty nie mają realnej wartości.

Jego zdaniem, ktoś kto kupuje takie waluty, tak naprawdę nie kupuje niczego, co ma jakąś realną wartość. Liczy jedynie na to, że znajdzie się ktoś, kto za jego kryptowalutę zapłaci więcej niż on, czyli po prostu odkupi ją za wyższą cenę.

Buffett powtórzył to, co mówił już wcześniej, że historia kryptowalut źle się skończy. Zapewniał, że jego fundusz nigdy nie inwestował w żadną z wirtualnych walut i nie będzie tego robił. Dodał, że nie wie do jakiej ceny wzrosną kursy Bitcoina i innych kryptowalut, ostrzegał jednak, iż jest to bańka spekulacyjna.

Gates przeprasza za ekscytację

W podobnym tonie o kryptowalutach mówi także Bill Gates. W poniedziałkowym wywiadzie dla CNBC opowiadał o tym, że kiedyś dostał bitcoiny na urodziny. Po kilku latach sprzedał je jednak, bo nie tworzyły realnej wartości, a zakup wirtualnych walut nic nie produkuje.

Dziś Gates przeprasza za swoje słowa z 2014 r., gdy bitcoina określił mianem „ekscytującego”. W marcu miliarder mówił, że kryptowaluty przyczyniają się do śmierci. Tłumaczył, że dzieje się tak za sprawą wiążącej się z nimi anonimowości inwestorów. Dzięki temu mogą być wykorzystywane do handlu narkotykami, finansowania terroryzmu czy prania brudnych pieniędzy.

Słowa miliarderów odbiły się na kursach wirtualnych walut. Bloomberg napisał w poniedziałek, że ich komentarze mogły mieć wpływ na poniedziałkowe notowania Bitcoina. Jego kurs na początku notowań na giełdzie w Nowym Jorku spadł o 4,2 proc. do 9273 dol. To pierwszy spadek od czterech dni, który zatrzymał marsz kursu kryptowaluty w stronę 10000 dolarów. Spadły także notowania wirtualnych walut. Ether spadł o prawie 6 procent. W dół poleciały też kursy Litecoina i Ripple.

Gates i Buffett na liście najbogatszych

Bill Gates, legendarny założyciel Microsoftu, jest dziś drugi na liście najbogatszych ludzi na świecie. Jego majątek oceniany jest na 90 mld dolarów.
Na trzecim miejscu na tej liście jest Waren Buffett. Wartość jego majątku to 84 mld dolarów. Przed nimi jest tylko właściciel Amazona Jeff Bezos z majątkiem ocenianym na 112 mld dolarów.

Czytaj też: Najbogatszy człowiek na świecie nie wie, na co wydawać pieniądze. W jego świecie 12 mln USD to zaskórniaki

+++

Jakub B. Bączek: Gdy sportowiec zaczyna wygrywać, to później robi to regularnie [NEXT TIME]

Więcej o: