Z kasą unijną może być znacznie gorzej niż myśleliśmy. Cięcia dopłat dla rolników aż o 15 procent?

Rafał Hirsch
Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział, że fundusze unijne dla Polski mogą zostać ograniczone znacznie bardziej niż dotąd sądziliśmy. Tak wynika z obliczeń resortu.

Cięcia większe niż sądziliśmy

W trakcie rozmowy w "Pulsie Trójki" minister Kwieciński powiedział, że w przypadku funduszy spójności możemy dostać 10 procent mniej środków niż obecnie. Pieniądze na dopłaty dla rolników mogą nam zostać natomiast obcięte nawet o 15 procent. Kwieciński dodał, że to wewnętrzne wyliczenia z ministerstwa inwestycji i rozwoju. 

Do tej pory znaliśmy tylko zapowiedzi Komisji Europejskiej dotyczące ograniczenia całej puli przeznaczonej na fundusze spójności i wspólną politykę rolną. Komisja nie wskazywała jednak podziału pieniędzy na poszczególne państwa. Według zapowiedzi z Brukseli, na fundusze spójności w nowej perspektywie budżetowej ma iść o 7 procent środków mniej niż dotąd, a na politykę rolną 5 procent mniej. 

Wiadomo jednak, że mają się też zmienić kryteria podziału pieniędzy pomiędzy poszczególne państwa, a zmiany będą głównie na naszą niekorzyść. 

Minus 10 miliardów euro? 

Korzystając z dostępnych danych i mając wgląd w projekty zmian z Komisji Europejskiej ministerstwo wyliczyło, że cięcia środków unijnych mogą być poważne. Polska w ramach funduszu spójności na lata 2014-2020 dostała 82,5 miliarda euro. Zmniejszenie tej kwoty o 7 procent oznaczałoby ubytek rzędu 5,8 mld euro. 

Z kolei w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Polska w latach 2014-20 ma przydzielone 32 mld euro. Tutaj cięcie o 15 procent oznacza, że zniknie 4,8 mld euro. Czyli łącznie możemy stracić nawet 10,6 mld euro. To daje 1,5 mld euro rocznie. Przy obecnym kursie walutowym to 6,5 miliarda złotych, czyli ponad 0,3 procent polskiego PKB

Oczywiście to wszystko nie jest jeszcze przesądzone. Wyliczenia ministerstwa mogą być przesadzone, a projekt Komisji Europejskiej może zostać jeszcze wielokrotnie zmieniony - zarówno przez Parlament Europejski, przez samą Komisję, a także przez Radę Europejską w ramach odbywających się co 6 miesięcy szczytów unijnych z udziałem głów państw i szefów rządów. 

Jednak to, co leży na stole dziś, według wyliczeń ministerstwa inwestycji i rozwoju, nie wygląda dobrze. 

Więcej o:
Komentarze (398)
Z kasą unijną może być znacznie gorzej niż myśleliśmy. Cięcia dopłat dla rolników aż o 15 procent?
Zaloguj się
 • kataryniarski

  Oceniono 166 razy 130

  Efekty polityki wstawania z kolan i wprowadzania demokracji ludowej oraz praworządności rodem z Białorusi!

 • kataryniarski

  Oceniono 84 razy 68

  Wieś, tak chętnie na Pis głosująca, powinna o brawujące 15% upomnieć się u pisuarów - na Nowogrodzkiej.

 • darek9999

  Oceniono 81 razy 67

  Wiocha się obrazi. Zażąda wyjścia z UE. Dla nich Unia kojarzy się tylko z dopłatami. Przez 14 lat nie załapali, że zalewają rynek tanim polskim jedzeniem. Ale będąc poza UE nie będzie ono już tanie. I nie będzie możliwości zalewania. To Polska będzie krajem mlekiem płynącym. W rowach.

 • troque

  Oceniono 69 razy 61

  Gdy się tak wstaje z kolan to można walnąć główką o parapet .... co nie pisiaki?

 • pedro.666

  Oceniono 52 razy 46

  "Idź złoto do złota, my Polacy bardziej w Jarosławie się kochamy". Skarbek/Morawiecki

 • cjk.5004

  Oceniono 45 razy 41

  A po co ciemniakom pieniądze? Klęczniki, paciorki i święte obrazki.

 • zapomorski12

  Oceniono 41 razy 39

  Przecież wiadomo, i to nie od dziś, że polityka PiS doprowadziła nie tylko do marginalizacji znaczenia Polski w Europie i świecie, ale będzie miała katastrofalne skutki finansowe. Trzeba mieć tupet, jak pani Szydło, aby krzyczeć, że nam się te pieniądze należą. Zanim powiedziała to Sejmie o nagrodach, dokładnie to samo krzyczała o funduszach unijnych przyznanych Polsce. I kto na nich głosuje? Polacy jak się nie obudzą w z ręką w nocniku, to nie chcą myśleć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX