Mosty+. Mateusz Morawiecki zapowiada nowy rządowy program. Wiemy, kto ma szansę z niego skorzystać

Robert Kędzierski
Premier Mateusz Morawiecki wraz z podległymi mu ministrami, infrastruktury Andrzejem Adamczykiem oraz inwestycji i rozwoju Jerzym Kwiecińskim, zaprezentowali we wtorek nowy program inwestycyjny rządu. Dzięki niemu w Polsce do 2025 roku mają powstać 22 mosty. Skorzystają mniejsze regiony.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział uruchomienie nowego, rządowego programu inwestycyjnego. Zakłada on docelowo budowę 22 mostów - informuje oficjalna strona premiera. Łącznie inwestycje obejmą dziewięć województw. Ich wartość to 2,3 mld zł.  

Z deklaracji premiera wynika, że projekt skierowany jest przede wszystkim do "mniejszych regionów i ośrodków powiatowych, gdzie mosty są w szczególności potrzebne". Tych, które przez ostatnie dekady były pomijane. 

Nowe przeprawy mają usprawnić komunikację w regionach i przyczynić się do ich rozwoju gospodarczego oraz turystycznego. Według premiera Morawieckiego będzie to największy program budowy mostów w Polsce.

W rządowej kasie są już pieniądze na mosty

Rząd wyjaśnia, że budowa mostów będzie finansowana z  funduszu budowy dróg lokalnych. Są już też wstępne lokalizacje. I tak, w pierwszej kolejności ma powstać 20 priorytetowych przepraw mostowych: po 5 mostów na Wiśle i Warcie, 4 mosty na Odrze, 2 mosty na Bugu, po 1 na Narwi, Sanie, Noteci oraz Pilicy.

Mosty mają powstać w 9 województwach: 6 na Mazowszu, 5 w Wielkopolsce,
2 w Lubuskim, 2 na Dolnym Śląsku a także po 1 na Podlasiu, Podkarpaciu, w Łódzkiem, Lubelskiem oraz na Śląsku.

Jak podaje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju "samorządy będą mogły otrzymać dofinansowanie na pokrycie aż 80 proc. wydatków kwalifikowalnych danej inwestycji. Pozostałe 20 proc. wartości zadania to wymagany wkład własny, który jednostki samorządu terytorialnego muszą zapewnić w swoim budżecie".

Szóstka Morawieckiego?

Projekt budowy mostów można z powodzeniem dodać do ogłoszonego w połowie kwietnia "Plan Morawieckiego". Zawiera on pięć różnych propozycji, dlatego nazywany jest "piątką Morawieckiego". Jednym z założeń projektu jest powołanie specjalnego funduszu naprawy i budowy dróg lokalnych. Jego wartość ma wynieść aż 5 mld zł, a wydatkowany ma być w najbliższych 18 miesiącach. Tylko w tym roku rząd przeznaczy na budowę i remont dróg gminnych i powiatowych ok. 1,5 miliarda złotych.

Czytaj też: Chińczycy pokazali jak się buduje mosty. Cóż za otwarcie. 

Inne założenia "Planu" to budowa 100 tysięcy "Mieszkań+",  wprowadzenie podatku dla galerii handlowych i dużych biurowców, wprowadzenie składki ZUS proporcjonalnej do wynagrodzenia, obniżkę CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Wstępne lokalizacje mostówWstępne lokalizacje mostów www.premier.gov.pl

 ***

Współtwórca Comperia.pl: Samo bycie upartym jest bez sensu. Trzeba jeszcze pokory, mądrości i otwartości [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (195)
Rząd obiecuje budowę mostów w różnych regionach Polski. Kto ma szansę skorzystać na nowych inwestycji?
Zaloguj się
 • valentin1943

  Oceniono 56 razy 50

  Budując 22 mostów+ Premier Morawiecki chce rozwiązać problem bezdomności w Polsce.

 • amorvertical

  Oceniono 49 razy 47

  Morawiecki rok temu uroczyście przykręcal kawałek blachy pod stępką nowego promu który miał być budowany w Szczecinie. Widziałem wczoraj ten zardzewiały kawałek blachy i stocznię bez jednego robotnika. Zwinęli się na drugi dzień pod tej uroczystości. Więc może nawet obiecywać budowę promów kosmicznych albo jakiegoś superwihajstra. To jedno umie. OBIECYWAĆ.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 53 razy 47

  Stępkę już położył. Prom pływa aż miło. Wokół nas śmiga milion elektrycznych samochodów polskiej produkcji. Wszystko się udało.
  A niektórzy nazywają Morawieckiego mitomanem i nieudacznikiem - to wilki, a nie ludzie.

 • antoszek22

  Oceniono 30 razy 30

  Koledzy +

  to taka marchewka, wybierz mnie ,
  ja nie mam nic, ty nie masz nic, to razem mamy tyle by wydymać suwerena by poparł nas w wyborach samorządowych

 • seroo1

  Oceniono 26 razy 24

  Oborniki Wlkp. - nowy most w ciągu planowanej obwodnicy tego miasta w ramach projektu drogi S11 jest zaplanowany już od ładnych kilku lat i czeka tylko na decyzję o realizacji "eski".
  Cóż to więc za "nowy" rządowy program ????????????
  Historii planowania pozostałych 21 mostów nie znam, ale podejrzewam, że wwielu przypadkach może być podobnie jak z Obornikami- ogłoszenie jako nowych działań z dawna zaplanowanych inwestycji...

 • guru133

  Oceniono 25 razy 23

  Morawiecki to mosty+, wiarygodność-. Patrz niepełnosprawni dla których nie ma pieniędzy.

 • andrew1507

  Oceniono 22 razy 20

  Dni pismafii i rządu pis są policzone.
  Tymi wszystkimi + mogą sobie podcierać tłuste zady pisiolskie.
  Tylko Koryto+ udało się zrealizować.

 • jachay

  Oceniono 25 razy 19

  Po których będzie jeździć milion samochodów elektrycznych, Dyzma+.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX