Koniec męskiej dominacji. Pierwsza taka sytuacja na giełdzie w Nowym Jorku od 226 lat

Przez 226 lat historii nowojorskiej giełdy rządzili nią mężczyźni. Historyczny koniec męskiej dominacji nastąpi w piątek, gdy Stacey Cunningham zostanie oficjalnie jej szefową.

Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych (NYSE – New York Stock Exchange) to największa giełda na świecie. Przez 226 lat swojej historii (licząc od pierwszego porozumienia z 1792 roku) zawsze była rządzona przez mężczyzn, chociaż w ostatnich latach kobiety zdobywały w strukturach giełdy coraz wyższe pozycje. Jedną z takich osób, pnących się po szczeblach kariery jest właśnie nowa prezeska NYSE, Stacey Cunningham. Zastąpi ona Thomasa Farleya, który przechodzi na stanowisko prezesa prywatnej firmy inwestycyjnej Far Point.

Od stażystki do prezeski

43-letnia Stacey Cunningham swoją karierę zawodową rozpoczynała, między innymi, od stażu na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w 1994 roku. Jej kariera praktycznie cały czas była związana z giełdą – początkowo poprzez jedną ze spółek Bank of America, w latach 1996-2005 doszła do stanowiska specjalisty. Następnie pracowała na giełdzie spółek technologicznych Nasdaq (lata 2007-2012), a potem trafiła do NYSE, gdzie w 2012 zaczęła od stanowiska wiceprezeski, by w 2015 zostać dyrektorką operacyjną giełdy.

25 maja 2018 roku Cunningham oficjalnie zostanie 67 prezesem i pierwszą prezeską w historii Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Jej awans świetnie współgra z ostatnimi wypowiedziami szefowej Nasdaq Adeny Friedman, która w rozmowie z CNN na początku maja mówiła, że „potrzeba więcej liderek w biznesie”.

Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych jest największą, pod względem kapitalizacji (ponad 20 bilionów dolarów), giełdą na świecie.

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o: