500+ jedzie na zagraniczne wakacje. Skokowy wzrost liczby planowanych urlopów. Tak dobrze chyba jeszcze nie było

Na tegoroczne wakacje wyjedzie ponad 70 proc. Polaków - o 15 pkt proc. więcej niż przed rokiem. Większość z nich planuje przeznaczyć na ten cel od 1 tys. do 2 tys. zł na jednego członka rodziny. Na wyjazd zagraniczny częściej pozwolą sobie beneficjenci programu 500 plus, niż osoby nie korzystające z tego programu - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Diners Club Polska.

Spośród 70 proc. Polaków, którzy wyjadą w tym roku na wakacje 40 proc. planuje przeznaczyć między 1 tys. a 2 tys. zł na wyjazd turystyczny dla jednej osoby. Nieco ponad 21 proc. ankietowanych, nie zamierza przekroczyć budżetu w wysokości 1 tys. zł na osobę., zaś 12 proc. nie planuje budżetu wakacyjnego większego niż 500 zł na osobę.

"Aż 16 proc. osób biorących udział w badaniu dysponuje finansami pozwalającymi na przeznaczenie kwoty od 3 do 4 tys. zł dla jednego członka rodziny, na pojedynczy wyjazd w najbliższym sezonie letnim. Na najdroższe wyjazdy stać niewielki odsetek rodaków. Tylko 6,2 proc. przeznaczy w tym roku więcej niż 4 tys. zł na wyjazd wakacyjny jednego członka rodziny" - czytamy w komunikacie najstarszego wystawcy kart płatniczych na świecie. 

Jak wynika z badania, zdecydowanie najwięcej ankietowanych wyjeżdżających na wakacje za granicę to osoby, których miesięczny dochód netto przekracza 5000 zł. Spośród tych badanych 52 proc. spędzi urlop w jednym z państw europejskich (poza Polską), a 6 proc. planuje wyjazd na inny kontynent. Na drugim miejscu są osoby zarabiające między 4000 zł a 5000 zł - 47 proc. z nich zamierza wyjechać za granicę w sezonie letnim 2018.

Czytaj więcej: Polacy rzucili się na wakacyjne oferty. Jeździmy więcej, płacimy drożej, a dzieci zostawiamy w domu

500+ pomaga w planowaniu zagranicznych wyjazdów

"Co ciekawe, na wyjazd zagraniczny częściej pozwolą sobie beneficjenci programu 500+, niż osoby nie korzystające z tego programu. W ubiegłym roku na taki wyjazd zdecydowało się 25 proc. beneficjentów programu, a w 2018 r. na wakacje za granicę pojedzie już prawie 40 proc. Spośród osób, które nie korzystają z tej formy pomocy od państwa w tym roku na zagraniczny urlop wybierze się blisko 25 proc. badanych, co oznacza wzrost o 12 pkt proc. względem roku poprzedniego" - czytam także. 

"Najbardziej popularne pozostają wyjazdy krajowe, 41 proc. badanych, ale znacznie wzrósł odsetek osób, które planują wyjechać poza granice kraju, ponad 27 proc." - powiedział Paweł Kałudow z Diners Club Polska, cytowany w komunikacie. 

W 2017 r. za granicę planowało wyjechać tylko 13,9 proc. Polaków. W ubiegłym roku 7,5 proc. ankietowanych planowało spędzić urlop w jednym z krajów Unii Europejskiej, innym niż Polska, natomiast w tegorocznym badaniu wskaźnik ten wyniósł aż 23,2 proc. Wyjazd poza UE planuje ok. 4 proc. wszystkich ankietowanych. 

Czytaj więcej: 10 dni w bezpiecznym raju za 730 zł? To jeden z najtańszych i najpopularniejszych kierunków turystycznych. Polacy praktycznie najechali to wybrzeże

Kto najczęściej jedzie na zagraniczne wakacje?

Wyjazdy zagraniczne najczęściej wybierają Polacy między 30 a 39 rokiem życia - aż 42 proc. z nich planuje spędzić urlop w jednym z krajów Europy (w tym 40 proc. w UE). Na drugim biegunie znalazły się osoby w wieku powyżej 70 lat - tylko 3 proc. z nich wyjedzie do któregoś z państw Unii. Wakacje w Polsce najchętniej spędzają najmłodsi ankietowani - taką formę wypoczynku wybrało 74 proc. osób w wieku 18-29 lat.

Za granicę najczęściej wyjeżdżają mieszkańcy średnich miast (50-250 tys. mieszkańców) i metropolii (odpowiednio 37 i 34 proc.). Ponad połowa mieszkańców małych miast (51 proc.) urlop planuje spędzić na ternie Polski, ale to spośród tych ankietowanych najwięcej osób wyjedzie poza Europę (12 proc.). Mieszkańcy wsi wakacje najchętniej spędzają w swoim miejscu zamieszkania. 41 proc. z nich nie planuje wyjeżdżać, ale to i tak mniej niż w roku 2017 (52 proc.), podano także. 

Czytaj więcej: Szukasz smartfona, który nie zawiedzie cię na wakacjach? Doradzamy na co zwrócić uwagę

Polacy coraz mniej chętnie się ubezpieczają

Ponad połowa Polaków uczestniczących w badaniu nie zamierza w żaden sposób ubezpieczyć zagranicznego wyjazdu. Dwa lata temu tylko 22 proc. osób wyjeżdżających za granicę nie planowało się ubezpieczyć. 

"Spośród osób, które decydują się skorzystać z ubezpieczenia, większość ograniczy się do karty EKUZ (17,5 proc. ankietowanych). Ze standardowego ubezpieczenia w biurze podróży skorzysta blisko 14 proc. Polaków, natomiast 9,9 proc. badanych wykupi dedykowaną polisę u ubezpieczyciela" - czytamy także. 

Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w kwietniu 2018 r. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na ogólnopolskiej grupie 1100 pełnoletnich Polaków. 

Katarzyna Drewnowska: Założyłam firmę, żeby wydać książkę Nigelli Lawson [NEXT TIME]

Więcej o: