Przez podróbki polscy producenci tracą na sprzedaży ponad 11 mld zł rocznie. Najgorzej jest w przypadku leków

Podrabianie produktów powoduje duże straty w ważnych dla gospodarki sektorach. Z raportu unijnego urzędu wynika, że cała UE traci na sprzedaży 60 mld euro rocznie. Podróbki to także utracone miejsca pracy.

Według Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) co roku w Unii 13 sektorów gospodarki przez podrabianie produktów traci 7,5 proc. sprzedaży, czyli 60 mld euro. To 116 euro na obywatela UE.

Ponad 300 zł strat rocznie na każdego Polaka

Urząd sprawdzał koszty gospodarcze podrabiania przez ostatnich pięć lat. W Polsce te straty sięgają aż 11,8 proc. sprzedaży, równowartość 2,7 mld euro, czyli około 11,4 mld złotych – 301 zł na każdego mieszkańca Polski rocznie.

W naszym kraju pięć najmocniej odczuwających wpływ podrabiania produktów branż traci ponad 10 proc. sprzedaży. Najmocniej uderza to w branżę farmaceutyczną – traci ona w związku z tym ponad 4,17 mld zł, to 13,3 proc. sprzedaży. Na drugim miejscu są producenci odzieży ze stratami na poziomie blisko 2,5 mld zł (10,8 proc. sprzedaży), dalej win i wyrobów spirytusowych – tutaj straty wyniosły 1,3 mld zł (12,3 proc. sprzedaży), kosmetyków – 1,15 mld zł (12,1 proc.) i smartfonów – 0,9 mld zł (12,8 proc. sprzedaży).

Wpływ podrabiania produktów na gospodarkęWpływ podrabiania produktów na gospodarkę Raport EUIPO

Bardzo podobnie, choć w nieco innej kolejności, ta lista wygląda w przypadku całej UE - tam na pierwszym miejscu znalazła się odzież.

Urząd badał wpływ podróbek na następujące sektory: kosmetyki i higiena osobista, odzież, obuwie i akcesoria, artykuły sportowe, zabawki i gry, biżuteria i zegarki, torebki i walizki, nagrania muzyczne, napoje spirytusowe i wina, środki farmaceutyczne, pestycydy, smartfony, baterie oraz opony. EUIPO wybrał te sektory jako podatne na naruszenia praw własności intelektualnej.

Nielegalna działalność związana z podrabianiem sprawia, że legalni producenci produkują mniej, co znaczy, że także mniej zatrudniają. Według EUIPO, w całej UE przekłada się to na utratę 434 tys. miejsc pracy, w Polsce to 31,5 tys.

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o: