Przez podróbki polscy producenci tracą na sprzedaży ponad 11 mld zł rocznie. Najgorzej jest w przypadku leków

Podrabianie produktów powoduje duże straty w ważnych dla gospodarki sektorach. Z raportu unijnego urzędu wynika, że cała UE traci na sprzedaży 60 mld euro rocznie. Podróbki to także utracone miejsca pracy.

Według Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) co roku w Unii 13 sektorów gospodarki przez podrabianie produktów traci 7,5 proc. sprzedaży, czyli 60 mld euro. To 116 euro na obywatela UE.

Ponad 300 zł strat rocznie na każdego Polaka

Urząd sprawdzał koszty gospodarcze podrabiania przez ostatnich pięć lat. W Polsce te straty sięgają aż 11,8 proc. sprzedaży, równowartość 2,7 mld euro, czyli około 11,4 mld złotych – 301 zł na każdego mieszkańca Polski rocznie.

W naszym kraju pięć najmocniej odczuwających wpływ podrabiania produktów branż traci ponad 10 proc. sprzedaży. Najmocniej uderza to w branżę farmaceutyczną – traci ona w związku z tym ponad 4,17 mld zł, to 13,3 proc. sprzedaży. Na drugim miejscu są producenci odzieży ze stratami na poziomie blisko 2,5 mld zł (10,8 proc. sprzedaży), dalej win i wyrobów spirytusowych – tutaj straty wyniosły 1,3 mld zł (12,3 proc. sprzedaży), kosmetyków – 1,15 mld zł (12,1 proc.) i smartfonów – 0,9 mld zł (12,8 proc. sprzedaży).

Wpływ podrabiania produktów na gospodarkęWpływ podrabiania produktów na gospodarkę Raport EUIPO

Bardzo podobnie, choć w nieco innej kolejności, ta lista wygląda w przypadku całej UE - tam na pierwszym miejscu znalazła się odzież.

Urząd badał wpływ podróbek na następujące sektory: kosmetyki i higiena osobista, odzież, obuwie i akcesoria, artykuły sportowe, zabawki i gry, biżuteria i zegarki, torebki i walizki, nagrania muzyczne, napoje spirytusowe i wina, środki farmaceutyczne, pestycydy, smartfony, baterie oraz opony. EUIPO wybrał te sektory jako podatne na naruszenia praw własności intelektualnej.

Nielegalna działalność związana z podrabianiem sprawia, że legalni producenci produkują mniej, co znaczy, że także mniej zatrudniają. Według EUIPO, w całej UE przekłada się to na utratę 434 tys. miejsc pracy, w Polsce to 31,5 tys.

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (20)
Przez podróbki polscy producenci tracą na sprzedaży ponad 11 mld zł rocznie - raport EUIPO. Najgorzej jest w przypadku leków
Zaloguj się
 • ks-t

  Oceniono 17 razy 11

  Każdy Polak zarabia więc 300 zł na kupowaniu produktów wg niego dobrych, zaspokajających rozmaite potrzeby, ale nie opatrzonych logiem. 300 zł pozostaje w kraju a nie wędruje do bogatego monopolisty.

 • 3_suche_strupy

  Oceniono 19 razy 11

  A producenci podróbek nie zatrudniają? Same im się te podróbki produkują, same się dystrybuują i same sprzedają? Liczenie strat to też cyrk - ilość podróbek razy cena oryginału. Z całą pewnością wszyscy ci, który kupili podróbkę, na pewno kupiliby oryginał, za 2-5 razy wyższą cenę, gdyby tej podróbki nie było... Taaa...

 • czeresnik

  Oceniono 9 razy 9

  Autor niech wyjaśni, czy przez „działalność związaną z podrabianiem” rozumie się podszywanie się pod markę (czyli np. firma krzak zaczyna nagle produkować lek o nazwie „Ibuprom” w opakowaniu podobnym jak oryginał), czy może chodzi o produkcję produktów alternatywnych, spełniających te same funkcje, ale pod własnymi nazwami.

  W pierwszym przypadku faktycznie można mówić o stratach i nieuczciwym działaniu. W drugim, nie tylko nie jest to nieuczciwe, ale wręcz wspierane przez państwo -- np. farmaceuta ma obowiązek zaproponować tańszy zamiennik. Pewnie dlatego branża farmaceutyczna jest nadreprezentowana w tych statystykach.

 • iwanme

  Oceniono 9 razy 9

  Pordróbki
  leków, kosmetyków, wódy - ok
  odzieży - chyba częściej się podrabia znanych zagranicznych producentów
  Ale podróbki smartfonów? Przecież my nawet nie mamy ani jednego krajowego producenta, tylko wyłącznie zamawianie gotowców z chin z własnymi naklejkami (myPhone, K&M i podobne) i akurat tych telefonów to chyba nikomu się nawet podrabiać nie opłaca.

  Chyba, że jak zwykle przetłumaczono źle i wcale nie chodzi konkretnie o rodzimych producentów a o szacowane straty z podróbek ogółem. W tym przypadku to ok (choć podrobionego smartfona to wydziałem chyba raz w życiu jeszcze jak nie były takie popularne)

 • edek40

  Oceniono 7 razy 7

  Od lat noszę spodnie tej samej marki. Rokrocznie są droższe i coraz bardziej szmatławe. Zakładam, ze związane jest to z tym, że koncern optymalizuje koszty. Moim kosztem. Kosztem niewolników w szwalniach.

  Dodam nieśmiało, że w USA w licznych promocjach można je kupić nawet za 15$. Cena regularna to około 50$. W Polsce.... no już blisko 100$.

  Ciekawe czemu te podróbki tak schodzą? Już wiem!!! Są tańsze, a wobec stale pogarszającej się jakości, trudno mi sobie wyobrazić, aby były gorsze.

 • franek.h

  Oceniono 9 razy 7

  Wczoraj znowu nie kupiłem Najków. Firma kolejny raz straciła na mnie 300 pln. Nie kupiłem także Rajbanów, kolejne 300 pln strat. Nie kupiłem Ajfona, 6000 strat.
  Tak więc Polska gospodarka tylko jednego dnia przeze mnie straciła 6600 pln. No jak ona ma się rozwijać, jak ma takich obywateli jak ja.

 • bleifuss

  Oceniono 7 razy 7

  Gdyby policja nie zajmowała się pilnowaniem polityków, rozbijaniem demonstracji czy wycinaniem konfetti a pochodziła gęściej po bazarach, hurtowniach itd., to ozna byłoby trochę tego towaru przechwycić, oczywiście jak w każdym biednym społeczeństwie ze szkodą dla drobnych sklepikarzy, czy niezamożnych ludzi, szukających taniej namiastki luksusu. Ale łatwiej jest przywalać wszystkim podwyżki podatków, zaś hurtownicy zawsze znajdą jakąś silną ochronę, zwaną po rusku "kryszą".

 • kataryniarski

  Oceniono 14 razy 6

  Polacy uwielbiają podróbki - podróbkę kiełbasy z dyskontu za 9.99 za kg, podróbkę piwa za 2 zeta i koniecznie w puszce...

 • no_to_ciach

  Oceniono 10 razy 4

  BZDURY pisane za pieniądze lobbystów, jakie podrabiane leki !!?
  Autor ma zapewne na myśli leki generyczne czyli ZAMIENNIKI produkowane całkowicie
  legalnie o identycznym działaniu tyle że kosztujące zazwyczaj kilka - kilkanaście % ceny markowego 'oryginału' znanej firmy x czy y
  Firmy farmaceutyczne np. w USA przynoszą większe dochody niż przemysł zbrojeniowy i
  strasznie płaczą gdy konkurencja po upływie okresu patentowego rozpoczyna produkcję
  zamienników za 10% ceny :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX