Rekordowe poziomy spółek technologicznych w USA. Apple coraz bliżej wartości 1 biliona dolarów

Wtorkowe notowania na Wall Street Nasdaq, jeden z głównych indeksów, zakończył na najwyższym poziomie w historii. Pomógł w tym m.in. mocno rosnący Amazon, a także Apple - obie te spółki także są na rekordowych poziomach.

Giełdowe firmy technologiczne w USA mają już od pewnego czasu własny skrót – FAANG – od nazw spółek Facebook, Apple, Amazon, Netflix and Google. Te spółki pomogły indeksowi Nasdaq zamknąć wtorkowe notowania na rekordowo wysokim poziomie drugi dzień z rzędu.

Rekordowe poziomy spółek technologicznych

Najmocniej wspomógł go Amazon, który zyskał we wtorek 1,9 proc. Jego kapitalizacja, czyli wartość rynkowa wszystkich akcji, to ponad 808 mld dolarów.

Notowania Amazona, wykres rocznyNotowania Amazona, wykres roczny źródło: investing.com

Wzrost wartości Amazona zwiększył majątek jego właściciela - Jeffa Bezosa, najbogatszego człowieka na świecie. Majątek Bezosa Bloomberg szacuje na ponad 140 mld dolarów.

Najwięcej wart w swojej historii jest także Apple. Wprawdzie jego akcje nie drożały wczoraj tak mocno, bo o 0,8 proc., ale punktowo najbardziej przyczynił się do rekordowego poziomu całego indeksu Nasdaq. Wartość Apple to już 942 miliardów dolarów. Kapitalizacja spółki coraz bardziej przybliża się do 1 biliona dolarów.

Notowania Apple, wykres rocznyNotowania Apple, wykres roczny źródło: investing.com

Apple: bilion dolarów w zasięgu

Bilion dolarów to okrągła kwota, która wprawdzie niewiele znaczy, ale za to dobrze wygląda. Apple brakuje do niej około 6 proc. wzrostu – do poziomu notowań 202,3 dolara za akcję. Teraz kurs Apple to 193 dolary.

Jeśli Apple osiągnie giełdową wartość 1 biliona dolarów, będzie pierwszą amerykańską spółką, której się to uda, ale nie pierwszą na świecie. W 2007 roku do tego poziomu doszła chińska państwowa spółka naftowa PetroChina, ale na krótko, po czym zaczęła mocno tracić. Po ponad 10 latach nadal dużo jej brakuje do powrotu tego poziomu, bo obecnie jest warta mniej niż 250 mld dolarów.

Czytaj też: WWDC 2018: Apple nie zaprezentował żadnej przełomowej nowości. Oprócz tej dotyczącej telewizji

Wzrost kursu Apple w tym roku napędza m.in. Warren Buffett (trzeci, po Bezosie i Billu Gatesie najbogatszy człowiek świata), którego fundusz Berkshire Hathaway kupuje akcje technologicznej spółki. W pierwszym kwartale kupił ich 75 mln (wcześniej miał ich 170 mln), co sprawiło, że stał się największym akcjonariuszem Apple. Notowania wspiera też skup własny akcji ogłoszony przez firmę, a także wciąż niezłe wyniki finansowe.

Inne spółki technologiczne także dobrze sobie radzą na giełdzie. We wtorek Netflix drożał o 1,1 proc. po informacjach, że wejdzie do indeksu S&P 100 - był notowany najwyżej w swojej historii. Alphabet (właściciel Google), Microsoft i Facebook są blisko rekordowych poziomów.

Więcej o: