Europa odpowiada Trumpowi. Wprowadza cła na kilkaset produktów. To odwet za "nielegalne decyzje"

Robert Kędzierski
Komisja Europejska zdecydowała o nałożeniu ceł na niektóre amerykańskie towary, odpowiadając tym samym na cła nałożone na produkty z Unii. Europejscy politycy sytuację komentują w mocnych słowach.

"To wyważona i proporcjonalna odpowiedź na jednostronną i nielegalną decyzję Stanów Zjednoczonych" - takich słowach Maros Sefcovic, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, skomentował decyzję o nałożeniu ceł na niektóre amerykańskie towary.

Jak wyjaśnia Time unijne władze zdecydowały dziś o wciągnięciu na listę objętych cłami kilkuset produktów pochodzących z USA. Decyzja ma charakter odwetowy i jest reakcją na wprowadzenie od 1 czerwca ceł na stal (w wysokości 25 proc.) i aluminium (10 proc.) pochodzące z Europy.

Decyzję skomentowała też Cecilia Malmstrom, unijny komisarz ds. handlu.

Reakcja Unii jest w pełni zgodna z prawem międzynarodowym. Żałujemy, że Stany Zjednoczone nie zostawiły nam innej możliwości jak zabezpieczyć interesy Unii.

- stwierdziła.

Czytaj też: Jeden podpis Donalda Trumpa zatrząsł chińskim gigantem

Kilkaset produktów na cenzurowanym

Unia postanowiła objąć cłem zarówno produkty spożywcze takie jak soki, masło orzechowe, żurawinę, czy mięso jak i produkty stalowe, motocykle łodzie i jachty. Od 1 lipca, kiedy mają zacząć obowiązywać nowe regulacje, zdrożeje też burbon. Wartość towarów objętych cłami wyniesie ok. 2,8 mld euro (czyli 3,4 mld dol.). Karne cła będą wynosić 10, 25, 35 i 50 proc. wartości danego towaru.

UE rozważa też wprowadzenie kolejnych ceł o wartości 3,6 mld dol., ale decyzja zapadnie nie wcześniej niż za trzy lata, tylko jeśli amerykanie utrzymają cła na unijne produkty stalowe. Unijni producenci wyeksportowali do USA 5,5 mln stali w ciągu ostatniego roku, dlatego temat jest dla unijnych polityków istotny. 

Inne kraje odpowiadają sankcjami

Amerykanie ogłosili wprowadzenie 25 proc. ceł na stal i 10 proc. na aluminium już w marcu, w ramach zwalczania chińskiego eksportu. UE, Kanady i Meksyku, dając dostał czas na negocjację, które ostatecznie zawieszono. 

Nie tylko Unia zareagowała na decyzję USA cłami odwetowymi. Kanada niemal natychmiast objęła daniną amerykańskie towary o wartości 12,8 mld dolarów. Jak donosi agencja Bloomberga podobną decyzję podjął dziś Meksyk. Sąsiad USA wprowadził cła na wieprzowinę, stal i whiskey. 

***

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o: