Awaryjna organizacja ruchu. PKP Intercity ma problem z IC Karkonosze w Legnicy?

IC Karkonosze w rozkładzie wygląda normalnie, podobnie jak w systemie sprzedaży biletów. Jest jeden problem - na pewnym odcinku pociąg kursuje objazdem. O czym pasażer dowie się po dłuższej chwili szukania.

Na odcinku między Lubaniem Śląskim a Gierałtowem od kilku dni prowadzone są prace mające na celu naprawienie uszkodzonych wskutek wypadku torów. Dla niektórych pociągów oznacza to objazdy, w związku z czym przez Legnicę nie kursuje pociąg IC Karkonosze, który jeździ objazdem przez Wałbrzych. Informację o utrudnieniach można znaleźć na stronie intercity.pl, więc wydawałoby się, że wszystko jest w porządku.

Pociąg nie kursuje, bilet kupisz bez problemu

Okazuje się, że samo umieszczenie informacji na stronie nie oznacza, że przewoźnik zamknął sprzedaż biletów na odcinku, na którym pociąg nie kursuje. Połączenie wciąż znajduje się systemie sprzedaży na stronie przewoźnika - bez żadnych adnotacji, że trzeba skorzystać z komunikacji zastępczej (czy wzajemnego honorowania biletów).

Co więcej, połączenie bez żadnych informacji o utrudnieniach jest też w wynikach wyszukiwania na stronie rozklad.pkp.pl, czyli na najpopularniejszej wyszukiwarce połączeń kolejowych. Prowadzi to do nieprzyjemnych dla pasażerów sytuacji.

Godzina 21:44 ludzie na stacji Legnica czekają na pociąg Karkonosze do Białegostoku. Wszyscy z niecierpliwością wyczekują komunikatu... zbliża się godzina przyjazdu pociągu, pasażerowie już wypatrują wjeżdżającej lokomotywy na stację... Widzą jak ostatnie kasy się zamykają... Miasto idzie spać, podróżni chcą już jechać... I co? I pociągu nie ma o 21:50, ani o 22:00, ani o 22:30, ani w ogóle!

– pisała kilka dni temu na facebookowym profilu przewoźnika jedna z pasażerek.

'Pociąg widmo' na rozkładzie jazdy'Pociąg widmo' na rozkładzie jazdy fot. PKP Intercity

Co więcej, na stacji również zabrakło informacji o tym, że pociąg nie kursuje. Pasażerka ostatecznie uzyskała ją dopiero od dyżurnej ruchu. Do tego dochodzą inne problemy – pociąg Kolei Dolnośląskich, z którego można skorzystać dzięki honorowaniu biletów, do Wrocławia dojeżdża znacząco po standardowym czasie przyjazdu IC Karkonosze, co uniemożliwia choćby przesiadkę na nocny pociąg nad morze.

Na odcinku Lubań Śląski – Gierałtów Wykroty obowiązuje awaryjna organizacja ruchu (tj. trasa okrężna), wprowadzona w związku z  wykolejeniem wagonu pociągu towarowego (co miało miejsce 5 czerwca) i spowodowaną tym nieprzejezdnością tego szlaku. Bilety PKP Intercity na przejazd pociągiem nr 16171/61170 IC Karkonosze są honorowane w pociągach/ZKA Kolei Dolnośląskich na odcinku Wrocław Gł. - Jelenia Góra. PKP Intercity poinformowało o zmienionej organizacji ruchu niezwłocznie na swojej stronie internetowej. Działania podjęte w tej sytuacji były zgodne z obowiązkami przewoźnika

– tłumaczy Next.gazeta.pl PKP Intercity.

Pasażerkę, która kilka dni temu sygnalizowała problemy w Legnicy, PKP IC przeprosiło na swoim profilu na Facebooku. Jednak okazuje się, że problemy na tym odcinku są nadal. Pasażerowie nadal nie wiedzą, jakie pociągi i jak kursują na feralnym odcinku.

Branżowy serwis „Rynek Kolejowy” donosi, że konduktorzy Kolei Dolnośląskich są uczulani, by szukać zdezorientowanych pasażerów z biletami na "pociąg widmo", a same utrudnienia mogą potrwać nawet do końca lipca.

Po wykolejeniu wagonu pociągu towarowego zamknięta została linia. PKP PLK 13.06 br. przekazała informacje o zmianie rozkładu jazdy pociągów. Niestety, ze względu na dużą liczbę sprzedanych miejsc w ramach 30-dniowej przedsprzedaży, obecnie nie jest możliwa modyfikacja rozkładu jazdy pociągu nr 16171/61170 IC Karkonosze

– tłumaczy obecność pociągu w rozkładzie Agnieszka Serbeńska z PKP Intercity.

Jednak bilety na pociąg widmo z Legnicy można nadal kupić bez problemu, choć nie przejeżdża on obecnie przez to miasto. Mieszkańców Legnicy omija więc okazja na przejażdżkę ozdobionym z okazji 100-lecia niepodległości nowoczesnym składem.

Dlaczego USA idą na wojnę handlową z całym światem? [W 2 MINUTY]

Więcej o: