Nagrody dla polskich prezesów to przy tym drobne. Szef Xiaomi dostał 1,5 miliarda dolarów bonusu

Rafał Hirsch
Szef i założyciel chińskiego Xiaomi dostał właśnie prawdopodobnie największą nagrodę finansową w historii. Jego spółka przyznała mu aż 1,5 miliarda dolarów.

Budzące często kontrowersje roczne bonusy prezesów największych amerykańskich banków, takich jak JP Morgan, czy Goldman Sachs to zwykle kwoty kilkunastu, albo kilkudziesięciu milionów dolarów. Lei Jun dostał od swojej spółki mniej więcej 50 razy więcej. To kwota wręcz niewyobrażalna. 

1,5 miliarda dolarów to ponad 5,5 miliarda złotych. Tylko piątka Polaków dysponuje porównywalnym majątkiem (Dominika Kulczyk, Sebastian Kulczyk, Michał Sołowow, Zygmunt Solorz-Żak, Jerzy Starak), ale oni pracowali na to wiele lat. Dla Lei Jun to "tylko" jednorazowy bonus. 

O nagrodzie napisał Wall Street Journal, powołując się na komunikat spółki. Xiaomi własnie szykuje się do debiutu giełdowego, który ma nastąpić 9 lipca w Hong Kongu. To, że przy takiej okazji zarząd spółki dostaje dodatkowe nagrody nie jest niczym niezwykłym. Kwoty zwykle jednak są wyraźnie mniejsze. 

Lei Jun założył Xiaomi w 2010 roku. Dziś to czwarty największy na świecie producent smartfonów, ustępujący tylko firmom Samsung, Apple i Huawei. Wśród tej czwórki to właśnie Xiaomi rośnie najszybciej. Jego sprzedaż w pierwszym kwartale 2018 była aż o 124 procent większa niż rok wcześniej. Oczywiście prezes Xiaomi nawet pomijając niezwykły bonus jest człowiekiem bardzo bogatym. Jego majątek szacowany jest na około 7 miliardów dolarów. 

ZOBACZ TEŻ: Biedronka i Xiaomi znów z superofertą - Redmi 5 już w sprzedaży. Wkrótce premiera tabletu Mi Pad 4

Nagroda dla Lei Jun nie ma formy gotówki. Dostał on za darmo spory pakiet akcji Xiaomi. To ich wartość jest szacowana na około 1,5 miliarda dolarów licząc po kursie, który dziś jest także szacunkowy i wymieniany przez analityków giełdowych jako prawdopodobny. Cała spółka jest obecnie wyceniana w okolicach 55-70 mld dolarów.

Xiaomi cenę emisyjną swoich akcji ma podać w najbliższych dniach. Natomiast od 9 lipca wartość akcji i całej spółki będzie już codziennie ustalana na rynku.

Biorąc pod uwagę to, że debiut giełdowy Xiaomi jest najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem tego typu na świecie w tym roku, można się spodziewać, że popyt na akcje spółki przynajmniej na początku notowań wywinduje cenę akcji ponad poziomy oczekiwane przez analityków. 

Wtedy też może się okazać, że tak naprawdę bonus dla założyciela Xiaomi jest nawet większy niż 1,5 miliarda dolarów. 

Więcej o: