Żabka walczy w sądach o prawo do handlu w niedziele objęte zakazem. Są pierwsze wyroki

Robert Kędzierski
Żabki mogą być otwarte w niedziele objęte zakazem handlu - ogłosiła w kwietniu sieć. Państwowa Inspekcja Pracy nie zgodziła się z tym stanowiskiem i skierowała do sądu szereg pozwów. Są pierwsze wyroki.

Żabka, jak już informowaliśmy, znalazła sposób na zakaz handlu w niedziele. Sieć już w kwietniu ogłosiła, że część jej sklepów pełni funkcję placówek pocztowych. A te są - zgodnie z nowymi przepisami - nie są objęte zakazem handlu w niedziele, podobnie jak stacje benzynowe i apteki. Na drzwiach niektórych sklepów pojawiła się więc naklejka "Placówka Pocztowa", a handel odbywa się w nich tak, jak dotychczas.

Lista wyjątków w ustawie o zakazie handlu w niedzieleLista wyjątków w ustawie o zakazie handlu w niedziele Źródło: http://orka.sejm.gov.pl/opinie8.nsf/nazwa/870_u/$file/870_u.pdf

Placówka pocztowa według prawaPlacówka pocztowa według prawa Źródło: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170001481/U/D20171481Lj.pdf

Inspektorzy zbadali i poszli do sądów

Państwowa Inspekcja Pracy w maju przeprowadziła kontrole w tym zakresie w setkach placówek. Jak informują Wiadomości Handlowe, w wielu przypadkach stwierdzono, że sklepy wydają bardzo mało paczek. Zaledwie kilka w przeciągu pół roku.

To skłoniło Państwową Inspekcję Pracy do skierowania pozwów do sądów. Jeszcze w maju złożono ich 64, kolejnych 50 było na etapie przygotowania. 

Pierwsze wyroki

Do połowy czerwca zapadło sześć wyroków. Wszystkie wydano w trybie nakazowym. Sądy uznały obwinionych za winnych wykroczenia. Oznacza to, że te konkretne sklepy nie są placówkami pocztowymi i nie mogą być otwarte w niedziele bez handlu.

Właściciele sklepów mogli zapłacić karę wskazaną przez sąd albo się odwołać. Z drugiej możliwości skorzystali wszyscy. Formalnie rzecz biorąc wszystkie wyroki nakazowe utraciły więc moc, co oznacza, że rozpoczną się normalne procesy. 

Co ciekawe, sądy nie we wszystkich przypadkach wydały takie same wyroki. W jednym wypadku uznano Żabkę za placówkę pocztową i odmówiono przyjęcia sprawy. W innym wypadku sąd poprosił o uzupełnienie wniosku stwierdzając, że do uznania za placówkę pocztową wystarczy podpisana umowa z operatorem pocztowym. 

Za złamanie zakazu nawet 100 tys. zł. kary

W art. 10 ustawy o zakazie handlu za łamanie przepisów przewidziano kary - od 1000 do 100 tys. zł. Inspekcja Pracy może też nałożyć karę 5 tys. zł na przedsiębiorcę, który co najmniej dwukrotnie złamał zakaz handlu. Uporczywe łamanie przepisów może podlegać pod kodeks karny i skutkować grzywną lub ograniczeniem wolności. 

Znikomy proceder

Z raportów, do których dotarły Wiadomości Handlowe wynika, że proceder łamania zakazu handlu we wskazane w ustawie niedziele ma charakter znikomy. Przedsiębiorcy albo stają za ladą sami, albo proszą o pomoc członków najbliższej rodziny. 

Czytaj też: Solidarność chce pozamykać Żabki w niedziele.

Państwowa Inspekcja Pracy skierowała do tej pory co najmniej 80 wniosków o ukaranie za łamanie zakazu handlu. Ponadto wielu przedsiębiorców przyłapanych na łamaniu przepisów zgodziło się na przyjęcie mandatów w wysokości od 1 do 2 tys. zł. 

Przepisy łamie stosunkowo niewielka liczba przedsiębiorców - na podstawie danych z inspektoratu w Bydgoszczy można ocenić, że nie więcej niż 5 proc - ustalił "Dziennik Gazeta Prawna". Na 484 kontrole ukarano bowiem 19 właścicieli placówek handlowych.

Rząd może zmienić prawo

Przedstawiciel Biura Prasowego Żabka Polska w rozmowie z serwisem Next Gazeta.pl stwierdził, że franczyzobiorcy sklepów Żabka sami chętnie korzystają z prawa do prowadzenia sprzedaży w  niedziele objęte ograniczeniami.

W stanowisku przekazywanym ajentom sieć podtrzymuje dotychczasowe stanowisko: w celu spełnienia definicji placówki pocztowej nie muszą oni świadczyć wszystkich usług wymienionych w ustawie (zgodnie z tą interpretacją może wystarczać sam fakt możliwości odbierania przesyłek).

Możliwe, że jeszcze w wakacje rząd zajmie się zmianami w ustawie o zakazie handlu i uszczelni przepisy. 

***

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]