Żabki to teraz placówki pocztowe. Będą pracować w niedziele objęte zakazem handlu. Inne sklepy też?

Robert Kędzierski
Sieć Żabka znalazła sposób na zakaz handlu w niedziele. Sprawdziliśmy zapisy w ustawie. Nie tylko Żabki mają podstawy, by pracować w niedziele.

Jak informują Wiadomości Handlowe sieć sklepów Żabka znalazła całkiem legalny i niekontrowersyjny sposób na zakaz handlu. W 2015 roku Mid Europa Partners, ówczesny właściciel sieci, podpisał umowę z Pocztą Polską, która pozwalała na rozpoczęcie świadczenia usług pocztowych.

Dziś, dzięki niej, sklepy prawdopodobnie będą mogły być otwarte w niedziele wolne od handlu, jako placówki pocztowe. Dlaczego? Bo placówki pocztowe znalazły się wśród wyjątków przyjętych w ustawie ograniczającej handel w te dni. Dlatego też wszystkie Żabki, które świadczą usługi pocztowe mogą być - zupełnie legalnie - otwarte w dni, w które zgodnie z nowym prawem powinny być zamknięte.

W tej chwili w całym kraju jest 1000 takich sklepów, docelowo jednak przesyłki pocztowe będzie można odbierać we wszystkich. 

Lista wyjątków w ustawie o zakazie handlu w niedzieleLista wyjątków w ustawie o zakazie handlu w niedziele Źródło: http://orka.sejm.gov.pl/opinie8.nsf/nazwa/870_u/$file/870_u.pdf

Przepisy jasno określają kiedy możemy mówić o placówce pocztowej. Wystarczy, że sklep "doręcza adresatom przesyłki pocztowe" albo można w nim "zawrzeć umowę o świadczenie usługi pocztowej". 

Placówka pocztowa według prawaPlacówka pocztowa według prawa Źródło: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170001481/U/D20171481Lj.pdf

Żabka zapoczątkuje rewolucję?

Przy użyciu strony Poczty Polskiej, a konkretnie narzędzia o nazwie "wyszukiwarka placówek Poczty Polskiej" - odnaleźliśmy sporo punktów , które znajdują się w zwykłych sklepach. Mają one status Agencji Pocztowej. Część z nich znajduje się również w supermarketach.

Czy jeśli w drogerii, supermarkecie lub sklepie spożywczym mieści się agencja poczty to zakaz handlu nie obowiązuje?Czy jeśli w drogerii, supermarkecie lub sklepie spożywczym mieści się agencja poczty to zakaz handlu nie obowiązuje? źródło: wyszukiwarka Poczty Polskiej

Czytaj też: W Polsce jest już 5000 Żabek. A będzie jeszcze więcej. 

Możliwe zatem, że nie tylko Żabki będą otwarte we wszystkie niedziele. Wszystko zależy od tego, jak regulacje zinterpretują właściciele innych punktów handlowych, które są jednocześnie agencjami czy placówkami pocztowymi.

Ustawa nie przewidują tu żadnych obostrzeń jak w przypadku innych wyjątków. Nie mówią o przeważającym typie działalności czy wymaganej powierzchni lokalu. W taki sposób udało się na przykład powstrzymać centra handlowe przed prostą "przemianą" w stacje benzynowe. W przypadku placówek pocztowych sprawa wydaje się jednak bardziej oczywista.

Należy przypomnieć jednak deklaracje minister Rafalskiej: jeśli przedsiębiorcy znajdą sposób na zakaz handlu w niedzielę, rząd szybko przygotuje odpowiednią nowelizację.

Najbliższa niedziela objęta zakazem handlu przypada na 13 maja. 

***

Jakub B. Bączek: Gdy sportowiec zaczyna wygrywać, to później robi to regularnie [NEXT TIME]

Więcej o: