Żabki to teraz placówki pocztowe. Będą pracować w niedziele objęte zakazem handlu. Inne sklepy też?

Robert Kędzierski
Sieć Żabka znalazła sposób na zakaz handlu w niedziele. Sprawdziliśmy zapisy w ustawie. Nie tylko Żabki mają podstawy, by pracować w niedziele.

Jak informują Wiadomości Handlowe sieć sklepów Żabka znalazła całkiem legalny i niekontrowersyjny sposób na zakaz handlu. W 2015 roku Mid Europa Partners, ówczesny właściciel sieci, podpisał umowę z Pocztą Polską, która pozwalała na rozpoczęcie świadczenia usług pocztowych.

Dziś, dzięki niej, sklepy prawdopodobnie będą mogły być otwarte w niedziele wolne od handlu, jako placówki pocztowe. Dlaczego? Bo placówki pocztowe znalazły się wśród wyjątków przyjętych w ustawie ograniczającej handel w te dni. Dlatego też wszystkie Żabki, które świadczą usługi pocztowe mogą być - zupełnie legalnie - otwarte w dni, w które zgodnie z nowym prawem powinny być zamknięte.

W tej chwili w całym kraju jest 1000 takich sklepów, docelowo jednak przesyłki pocztowe będzie można odbierać we wszystkich. 

Lista wyjątków w ustawie o zakazie handlu w niedzieleLista wyjątków w ustawie o zakazie handlu w niedziele Źródło: http://orka.sejm.gov.pl/opinie8.nsf/nazwa/870_u/$file/870_u.pdf

Przepisy jasno określają kiedy możemy mówić o placówce pocztowej. Wystarczy, że sklep "doręcza adresatom przesyłki pocztowe" albo można w nim "zawrzeć umowę o świadczenie usługi pocztowej". 

Placówka pocztowa według prawaPlacówka pocztowa według prawa Źródło: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170001481/U/D20171481Lj.pdf

Żabka zapoczątkuje rewolucję?

Przy użyciu strony Poczty Polskiej, a konkretnie narzędzia o nazwie "wyszukiwarka placówek Poczty Polskiej" - odnaleźliśmy sporo punktów , które znajdują się w zwykłych sklepach. Mają one status Agencji Pocztowej. Część z nich znajduje się również w supermarketach.

Czy jeśli w drogerii, supermarkecie lub sklepie spożywczym mieści się agencja poczty to zakaz handlu nie obowiązuje?Czy jeśli w drogerii, supermarkecie lub sklepie spożywczym mieści się agencja poczty to zakaz handlu nie obowiązuje? źródło: wyszukiwarka Poczty Polskiej

Czytaj też: W Polsce jest już 5000 Żabek. A będzie jeszcze więcej. 

Możliwe zatem, że nie tylko Żabki będą otwarte we wszystkie niedziele. Wszystko zależy od tego, jak regulacje zinterpretują właściciele innych punktów handlowych, które są jednocześnie agencjami czy placówkami pocztowymi.

Ustawa nie przewidują tu żadnych obostrzeń jak w przypadku innych wyjątków. Nie mówią o przeważającym typie działalności czy wymaganej powierzchni lokalu. W taki sposób udało się na przykład powstrzymać centra handlowe przed prostą "przemianą" w stacje benzynowe. W przypadku placówek pocztowych sprawa wydaje się jednak bardziej oczywista.

Należy przypomnieć jednak deklaracje minister Rafalskiej: jeśli przedsiębiorcy znajdą sposób na zakaz handlu w niedzielę, rząd szybko przygotuje odpowiednią nowelizację.

Najbliższa niedziela objęta zakazem handlu przypada na 13 maja

***

Jakub B. Bączek: Gdy sportowiec zaczyna wygrywać, to później robi to regularnie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (196)
Żabki to teraz placówki pocztowe. Będą pracować w niedziele objęte zakazem handlu
Zaloguj się
 • Tomasz Kokociński

  Oceniono 82 razy 76

  "Won mi z tymi listami, tutaj jest poczta, ja tutaj mięso sprzedaje".
  Stanisław Bareja miałby dzisiaj znów pole do popisu ze swoimi skeczami. A wydawało się, że te czasu, które słusznie wyśmiewał już nie wrócą.

 • infor

  Oceniono 60 razy 52

  Proponuję wyodrębnić w Biedronkach jeden regał na klęcznik i swiety obrazek, czyli zorganizować tzw. "stanowisko modlitewne". Będą mogły wtedy funkcjonować w niedzielę jak każda swiątynia ..

 • muzoman

  Oceniono 9 razy 9

  Na poczcie już dawno sprzedają książki, słodycze, napoje, pamiątki, kolorowe gazety itp. to i Żabka może przesyłki pocztowe realizować. Każdy orze jak może.

 • dejtrejder

  Oceniono 11 razy 9

  W pozostałych sklepach, które nie mogą z różnych względów być placówkami pocztowymi proponuję ustanowić miejscami kultu religijnego. Kościół Latającego Potwora Spaghetti jak najbardziej dopuszcza handel makaronem w niedzielę i święta. Wystarczy przy wejściu do sklepu rzec: " niech będzie pochwalony durum i świderki"

  P.S
  Precz z pisuarem!

 • Oceniono 9 razy 9

  Czy przy kościele sklepy Rydzyka tak zwane pamiątkarskie również mają zakaz handlu w niedzielę???

 • pandzik

  Oceniono 7 razy 7

  ale niech mi ktos wyjasni dlaczego kwiaciarnia czy poczta i piekarnia moga byc otwarte a biedra juz nie? tam roboty pracuja?

 • baqqe

  Oceniono 8 razy 6

  no oby inne sklepy też. Przecież ta cała zabawa z niedzielami wolnymi od handlu to jest jakiś śmiech na sali. Rządzący za dużo grzebią w wolnym rynku. Ludzie nie chodzą do sklepów w niedzielę, bo są dupkami tylko dlatego, że mają taką potrzebę. Podobnie sprzedający chcą w ten dzień zarobić. Wcale ta ustawa się nikomu nie przysłużyła jak tak gadam z ludźmi. Narzekają również pracownicy na zapierdziel w inne dni dużo większy, przez co niby niedziela jest wolna, ale czasami na kanapie z nogami do góry. Wielu pracownikom też się ta reforma nie podoba, bo po tygodniu zapieprzu nie mają siły wziąć dziecka w te niedzielę na jakąś wycieczkę, a tak jak do tej pory można sobie było przecież zawsze dobrze w grafiku wszysrko ułożyć, wziąć urlop itp. Ludzie sobie radzili, cały ten bajzel nie jest nikomu potrzebny i nikomu nie służy.

 • Adam Luzz

  Oceniono 5 razy 5

  Zamknąć wszystko , zakazać działalnosci gospodarczej. Wszak osiągnęliśmy dobrobyt . Ideologia rządzi! Przyjdzie czas zamykania dzisiejszych ideologów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX