Fatalne wieści dla podróżujących za granicę. Złoty bardzo słaby, tak drogich walut dawno nie było

Złoty jest najsłabszy od roku wobec euro, dolara amerykańskiego, funta brytyjskiego czy szwajcarskiego franka. Osoby wyjeżdżające na wczasy za granicę muszą głębiej sięgać do kieszeni.

4,40 zł - tyle wieczorem we wtorek 3 lipca kosztowało 1 euro. To najwyższy poziom od końcówki 2016 r., i o 14 gr więcej niż jeszcze miesiąc temu oraz o blisko 30 gr więcej w porównaniu do kursów z połowy kwietnia. 

Kurs EUR/PLN w ostatnich 3 miesiącach

kurs EUR/PLN 3mkurs EUR/PLN 3m źródło: stooq.pl

Kurs EUR/PLN w ostatnich 3 latach

kurs EUR/PLN 3ykurs EUR/PLN 3y źródło: stooq.pl

Jeszcze gorzej jest z amerykańskim dolarem - on od stycznia podrożał już o ok. 50 gr, a od kwietnia o 45 gr. Teraz kosztuje blisko 3,80 zł. Ostatni raz amerykańska waluta tak droga wobec złotego była ponad rok temu. 

Kurs USD/PLN w ostatnich 5 miesiącach

kurs usd/plnkurs usd/pln źródło: stooq.pl

Funt brytyjski również w ostatnich tygodniach mocno drożeje wobec złotego, kurs zbliża się do niewidzianej od ponad roku "psychologicznej" granicy 5 zł, choć bardzo blisko niej być już pod koniec maja.

Kurs GBP/PLN w ostatnich 5 miesiącach

kurs GBP/PLNkurs GBP/PLN źródło: stooq.pl

Drogie euro, funt brytyjski czy dolar amerykański to fatalna wiadomość w okresie wakacji. Ten, kto wyjeżdża na wczasy za granicę, a nie kupił waluty kilka miesięcy temu, teraz zapłaci dużo więcej. Dość powiedzieć, że żeby kupić w Polsce 100 dolarów, jeszcze niespełna 3 miesiące temu trzeba było wydać ok. 335 zł, a dziś już blisko 380 zł. Przy np. 300 dolarach czy jeszcze wyższych kwotach "straty" idą już ponad sto złotych. Podobnie w przypadku euro - każde 100 euro to dziś ok. 440 zł, a jeszcze w kwietniu ok. 415 zł.

To oczywiście kursy "rynkowe", natomiast jeśli ktoś nie korzysta np. z tańszych kantorów internetowych, ale wymienia waluty w droższych kantorach stacjonarnych albo płaci kartą do konta w złotych (przez co "nadziewa się" na wysoki kurs swojego banku), to dolar, euro czy funt może go kosztować nawet o kilka czy kilkanaście groszy więcej.

Mocno drożeje także frank szwajcarski, co jest złą wiadomość nie tylko dla turystów, ale również, a w zasadzie przede wszystkim, dla setek tysięcy osób spłacających kredyty powiązane z kursem tej waluty. Kurs szwajcarskiej waluty już przebił poziom 3,80 zł, a to o ok. 35 gr więcej niż jeszcze niespełna 3 miesiące temu. Ostatni raz frank był tak drogi ponad rok temu. Taka różnica w kursie dla 30-letniego kredytu np. na równowartość 300 tys. zł zaciągniętego ok. 10 lat temu oznacza ratę wyższą o ok. 150 zł.

kurs chf/plnkurs chf/pln źródło: stooq.pl

Co się dzieje?

Fatalne ostatnie ok. 2,5 miesiąca dla złotego ma dwie główne przyczyny. Po pierwsze, to podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych - sprawiają one, że inwestorzy sprzedają złotego (i inne waluty krajów wschodzących) i kupują dolary, lokując swój kapitał w USA. Po drugie, inwestorzy trzymają złotego i inne waluty uchodzące za te bardziej ryzykowne, gdy są w "dobrym" nastroju. A te na rynku ostatnio się pogorszyły m.in. z powodu wojny handlowej między USA a Chinami i Europą czy ryzyka rozpadu niemieckiej koalicji rządowej.

***

Veit Stutz: Zamiast wciąż szukać nowych wyzwań, lepiej dłużej zostać na danym stanowisku i wgryźć się w temat [NEXT TIME]