Elektroniczna taca. Kolejna parafia w Polsce wprowadza płatności kartą

Parafia pw. Świętej Trójcy w Mikstacie koło Kalisza wprowadziła możliwość płacenia kartą. Rozwiązanie ma ułatwić wiernym wnoszenie opłat za droższe usługi kościelne.

Parafia w Mikstacie nie jest pierwszą, która wprowadza w swe progi nowoczesność. 

Wiosną terminal płatniczy pojawił się w parafii pw. Św. Ignacego Loyoli i św. Andrzeja Boboli w Jastrzębiej Górze. Wcześniej o terminal postarali się Dominikanie z warszawskiego kościoła przy ul. Freta.

Elektroniczna taca w praktyce

Aby złożyć ofiarę przy pomocy karty płatniczej lub poprzez płatności mobilne, wierni będą musieli udać się po zakończonym nabożeństwie na zakrystię.

Terminal w parafii pojawił się dzięki programowi Polska Bezgotówkowa. W jego ramach można otrzymać terminal za darmo i nie ponosić kosztów jego użytkowania przez 12 miesięcy. 

Choć terminale w polskich kościołach to nowość, na zachodzie faktycznie wprowadzono elektroniczne tace. Przykładem może posłużyć paryska parafia Saint Francois de Molitor, która na przełomie roku  kupiła pięć specjalnie zaprojektowanych wiklinowych koszyków.

Na specjalnym ekranie dotykowym wierni za pomocą palca wybierają kwotę, jaką chcą przekazać. Do wyboru mają 2,3,5 i 10 euro. Po podjęciu decyzji pozostaje już tylko przyłożenie smartfona lub karty.

+++

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o:
Komentarze (48)
Elektroniczna taca. Kolejna parafia w Polsce wprowadza płatności kartą
Zaloguj się
 • 12-digit

  Oceniono 17 razy 9

  Skoro tak, to poproszę o paragon fiskalny z opłaty za komunię, chrzciny czy ślub.

 • cozano

  Oceniono 16 razy 8

  Jeśli chodzi o ściąganie kasy, to krk potrafi być bardzo elastyczny i otwarty.

 • cameel.m

  Oceniono 12 razy 6

  A to już tylko mały kroczek do abonamentów i pakietów Np.: "parafianin+" w cenie kolęda i rabat na pogrzeb, albo pakiet "idźcie i się rozmnażajcie" - w abonamencie każdy chrzest za darmo i 50% upustu na komunię i bierzmowanie.

 • zerozer52

  Oceniono 9 razy 5

  Kop w dupę dla sku...synów z Watykanu będzie naturalny.

 • amenominakanushi-pan-poczatku

  Oceniono 4 razy 4

  Trzeba być pacjentem specjalnej troski by dawać cokolwiek na kościół kato-pedofilski, a do tego podwójnym debilem by używać płatności elektronicznych w firmie, która nie podporządkowała się przepisom RODO.

 • patrze_na_was_z_gory

  Oceniono 6 razy 4

  Jebniety narod.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX