"Wiedźmina 3" w Arabii Saudyjskiej już nie kupisz. Ale problem mają też inni producenci

Saudyjska Główna Komisja ds. Mediów Audiowizualnych zakazała 47 popularnych gier wideo - wśród nich jest polski "Wiedźmin 3". Tłumaczy to bliżej niepodanym naruszeniem reguł i przepisów.

Jak podała agencja AP zakaz został ogłoszony po tym, jak w Arabii Saudyjskiej popełniła samobójstwo dwójka dzieci – trzynastoletnia dziewczynka i dwunastoletni chłopiec. Grali w „Niebieskiego Wieloryba”. To gra społecznościowa, której uczestnicy, najczęściej dzieci, mają wykonać coraz bardziej ekstremalne zadania w rodzaju oglądania horrorów, unikania snu lub samookaleczenia. Finałem jest właśnie samobójstwo.

Na liście 47 zakazanych gier w Arabii Saudyjskiej znalazł się między innymi „Wiedźmin 3”, „Grand Theft Auto V”, „Assassins Creed 2”, „Deadpool” oraz „Dissidia Final Fantasy”. Żadna z tych gier nie ma związku z samobójstwem młodych Saudyjczyków.

Czytaj więcej: Wiedźmin, bohater z książek Sapkowskiego i z gry CD Projektu zostanie w oryginalny sposób uhonorowany w Łodzi. 

Prawdopodobnie, wspomniana Komisja ds. Mediów Audiowizualnych wprowadziła zakaz wobec gier wideo, w których nie brakuje przemocy, by pokazać społeczeństwu, że stara się w jakiś sposób walczyć z zagrożeniem związanym z szeroko rozumianą elektroniczną rozrywką.

Dlatego też przypomniała o tym zakazie w poniedziałek – jak twierdzi agencja AP – chociaż na stronie internetowej Komisji czytamy, że lista zakazanych gier została zaktualizowana już 2 lipca.

Tekst pochodzi z blogu „PortalTechnologiczny.pl”.

Właściciel Amazon jest najgorszym szefem na świecie? Niektórzy tak twierdzą. Oto Jeff Bezos, miliarder i miłośnik podróży kosmicznych

Więcej o: