Delphia Yachts, największy polski producent jachtów, przejęty przez francuskiego potentata

Mało kto wie, że Polska to potęga w produkcji luksusowych jachtów. A tymczasem największy polski producent jachtów właśnie został kupiony przez francuskiego potentata z branży.

Francuska Grupa Benetau przejmie polską Delphia Yachts, największego polskiego producenta jachtów żaglowych. Operacja zostanie przeprowadzona poprzez powołanie spółki, w której 80 procent udziałów obejmie Grupa Benetau, a 20 procent Delphia Yachts. Nie jest znana kwota transakcji.

Jachtowa potęga z Polski

Delphia Yachts powstała w 1990 roku (jako Sportlake), a obecnie ma największą stocznię jachtową w Europie Środkowo-Wschodniej. W ciągu 28 lat działalności wybudowała 25 tysięcy jachtów najróżniejszych typów, od jednostek śródlądowych, poprzez morskie, aż do oceanicznych. Obecnie, w swojej ofercie firma ma 9 modeli żaglówek i 8 jachtów motorowych. Ma klientów w Europie, Rosji, USA, Kanadzie i Australii, oraz w Japonii i Chinach.

Według serwisu plasteurope.com, który poinformował o transakcji, Delphia, która ma sama w sobie świetnie rozpoznawalną markę, od jakiegoś czasu produkowała już w stoczni w Olecku jachty na zamówienie Grupy Benetau.

Delphia w 2017 roku miała 30 milionów euro przychodu ze sprzedaży. Zatrudnia ponad 670 osób i eksportuje 95 procent swojej produkcji.

Nie tylko polskie stocznie

Benetau przejmuje nie tylko polskiego producenta. W ramach zakupów firma, której tradycje sięgają 1884 roku (gdy Benjamin Benetau założył stocznię w Croix-de-Vie), przejmie również słoweńskiego producenta jachtów z Ljubliany, firmę Seascape. Przejęcie słoweńskiego producenta ma dać Grupie Beneteau, jak mówił prezes Hevré Gastinel, ofertę niedużych jachtów dla początkujących i entuzjastów żeglowania.

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o: