Trump podtapia rynki, strasząc cłami na cały chiński eksport do USA

W piątek udostępniono kolejną część wywiadu Donalda Trumpa dla telewizji CNBC. Trump grozi w niej wprowadzeniem ceł na cały chiński eksport. Giełdy zareagowały nerwowo na nowe wypowiedzi amerykańskiego prezydenta.

Wczesnym popołudniem praktycznie na wszystkich giełdach ceny akcji zaczęły wyraźnie spadać po dość neutralnym przedpołudniu. Później te spadki zostały pogłębione i np. niemiecki indeks DAX po południu tracił już 1,6 proc.

Notowania indeksu DAXNotowania indeksu DAX Investing.com

W ten sposób inwestorzy zareagowali na najnowsze wypowiedzi amerykańskiego prezydenta. Donald Trump w kolejnej części wywiadu dla stacji CNBC powiedział, że jest gotów wprowadzić cła na chińskie towary o wartości 500 mld dol. To odpowiada mniej więcej wartości całego chińskiego eksportu do USA w ubiegłym roku.

- Nie robię tego z powodów politycznych. Robię to, ponieważ jest to dobre dla naszego kraju. Byliśmy wykorzystywani zbyt długi czas. Nie zgadzam się z tym - powiedział Trump.

Kolejny strzał w rozpędzającej się wojnie handlowej

Trump zapowiedział nowe cła po tym, jak Amerykanie i Chińczycy oskarżyli się wzajemnie o brak dobrej woli w kwestii wypracowania handlowego kompromisu i po tym, jak pierwsze nowe taryfy na chińskie i amerykańskie towary zostały już wprowadzone. Jednym słowem mamy do czynienia z eskalacją amerykańsko-chińskiej wojny handlowej.

Wcześniej w tym miesiącu zaczęły obowiązywać cła na chińskie towary sprowadzane do USA o wartości 34 mln dol., a na kolejne o wartości 16 mld dol. zaraz zaczną. Biały Dom ujawnił też listę chińskich produktów o wartości 200 mld dol., które obciąży 10 proc. cłem już w przyszłym miesiącu.

Pekin odpowiedział podobnymi ruchami, ale na mniejszą skalę, co jest pochodną faktu, że wartość całego amerykańskiego eksportu do Chin sięgnęła w ubiegłym roku kwoty ledwo 130 mld dol. Chińczycy grożą jednak Amerykanom innymi działaniami poza cłami. Mogą np. utrudnić działalność firm z USA w Chinach, w tym technologicznych.

Czytaj więcej: Przez politykę Trumpa Tesla została zmuszona do podniesienia cen samochodów.

Rozpędzająca się amerykańsko-chińska wojna handlowa może być bardzo kosztowna dla świata. Międzynarodowy Fundusz Walutowy w tym tygodniu ostrzegł, że może wyraźnie spowolnić tempo globalnego wzrostu PKB.

Trump atakuje również na Twitterze

W piątek po południu amerykański prezydent dolał oliwy do ognia kolejnym tweetem. Oskarżył w nim Chiny, Unię Europejską i inne kraje, których nazw już nie podał o manipulowanie kursami walutowymi.

W efekcie, jak napisał Trump, dolar jest coraz mocniejszy, a to uderza w konkurencyjność gospodarki USA.

Tekst pochodzi z blogu „PortalTechnologiczny.pl”

Współtwórca Comperia.pl: Samo bycie upartym jest bez sensu. Trzeba jeszcze pokory, mądrości i otwartości [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (105)
Trump podtapia rynki, strasząc cłami na cały chiński eksport do USA
Zaloguj się
 • hubba-hubba

  Oceniono 16 razy 10

  Świat się nie zawali, w końcu wszyscy wszystkich obłożą cłami i będzie jak dawniej, tyle, że siła nabywcza społeczeństw spadnie, bo trzeba będzie te cła wliczyć w ceny. Ale może to i dobrze, bo stanowczo za dużo badziewia się produkuje, sprzedaje i wyrzuca, zanim zdąży się ten chłam zepsuć.

 • farcry3

  Oceniono 20 razy 8

  idzie kryzys gospodarczy, i oby tylko na nim się skończyło. A Trampek i tak robi dobrze putlerowi. Już jest jego przychylność na Nord S. 2.

 • jango33

  Oceniono 15 razy 5

  Chiny jak Rosja, niczego nie wymyślają tylko patrzą jakby coś ukraść i skopiować.

 • mazzini890

  Oceniono 10 razy 2

  Trump zamiast grozić cłami, już powinien zwołać zespól ekspertów by przeanalizowali problem, spojrzeli na chińskie rozwiązania w tej kwestii, zaczeli tworzyć i realizować program ochrony i odbudowy przemysłu USA.Nawet jeśli to potrwa parę lat.Trump tego nie robi, wali po partacku na oślep.I dlatego o ile nie zacznie działacćrozsądnie, przegra.

 • remo29

  Oceniono 8 razy 2

  Potem będzie jak z tymi polskimi jabłkami w Rosji - wprost nie sprzedasz, bo embargo, ale via pośrednik z Białorusi pażałsta, skolko ugodno.

 • cynicznykomentator

  Oceniono 7 razy 1

  PKB USA = 19.4 bilionów USD
  PKB Chin = 11.8 bilionów USD

  Export USA do Chin = 261 milliardów USD (1.3% PKB USA)
  Export Chin do USA = 636 milliardów USD (5.4% PKB Chin).

  Zagadka: kto ma więcej do stracenia na wojnie celnej USA z Chinami?

 • zigzaur

  0

  Panie Prezydencie Donaldzie Trump,
  podduś ich trochę mocniej!

 • oloros11

  Oceniono 2 razy 0

  wolny handel demokracja i takie tam sa dobre jak przynosza nam zyski
  ale jak juz np takim Chino robia dobrze - no to juz jest skrajne sk,,stwo
  i my to zmienimy
  a jak komu sie nie podoba to wyslemy delegacje kilku loniskowcow

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX