Prezes Energi odwołany po 29 dniach. Spółka będzie miała ósmego szefa w ciągu trzech lat

Spółka Energa SA poinformowała o odwołaniu przez Radę Nadzorczą spółki z dniem 31 lipca prezesa Zarządu Arkadiusza Siwko. Siwko prezesem Energi był od 2 lipca br.

Energa to należąca w większości do Skarbu Państwa spółka energetyczna, jeden z największych dostawców energii elektrycznej w Polsce.

W ostatnich latach kojarzona jest niestety głównie z rollercoasterem na fotelu prezesa zarządu, gdyż od kwietnia 2015 r. spółce jako prezes lub p.o. prezesa szefowało już siedem osób - Andrzej Tersa, Roman Pionkowski, Dariusz Kaśków, Jacek Kościelniak, Daniel Obajtek, Alicja Barbara Klimiuk i Arkadiusz Siwko. Najdłużej, bo kolejno 12,5 miesiąca oraz 11 miesiąca, na fotelu prezesa zasiadali Kaśków i Obajtek. Z kolei Pionkowski i Kościelniak szefowali Enerdze ledwie po 1-1,5 miesiąca.

W tej historii został dopisany 31 lipca kolejny rozdział, bo Rada Nadzorcza Energi właśnie z funkcji prezesa spółki odwołała Arkadiusza Siwko. Siwko prezesem Energi był ledwie 29 dni - od 2 lipca (powołany decyzją z 29 czerwca). W ostatnich latach - od grudnia 2015 r. do lutego 2017 r. - Siwko piastował stanowisko prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Wcześniej był też m.in. doradcą ministra transportu i budownictwa, prezesem Operatora Logistycznego Paliw Płynnych czy prezesem Instytutu Studiów Strategicznych Grosvenor House.

Jeszcze w piątek 27 lipca Siwko podczas spotkania z trójmiejskimi mediami mówił o swoich planach na rozwój Energi i dziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i ministrowi energii Krzysztofowi Tchórzewskiemu za "zaufanie, jakim został obdarzony"

- Chcę, by Energa w pełni realizowała zadania wpisane w Plan Odpowiedzialnego Rozwoju, by zgodnie ze wskazaniem Premiera Mateusza Morawieckiego była ważnym kołem zamachowym naszej gospodarki i filarem bezpieczeństwa energetycznego kraju - mówił Siwko.

Energa nie poinformowała o nazwisku następcy Siwki ani o przyczynach jego odwołania. Jak wynika z uchwały kształtującej wynagrodzenia członków zarządu Energi, Siwko nie dostanie odprawy, bo nie przepracować na stanowisku 12 miesięcy.

.. .

Jak informuje rzecznik Energi, Siwki nie obejmuje także zakaz konkurencji. 

AKTUALIZACJA

1 sierpnia Energa poinformowała, że osobą pełniącą obowiązki prezesa Energi została ponownie Alicja Barbara Klimiuk. Klimiuk była już p.o. prezesa "między" prezesami Obajtkiem a Siwką. Ostatnio Klimiuk była wiceprezesem zarządu ds. operacyjnych.

***

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o: